States in the Senate
States in the Senate


IDSTATECLASSCONGRESSNAME OF SENATORTERM BEGANTERM ENDEDCOMMENTS
1771South Dakota United States SenatorsClass 278th - 80thHarlan J. Bushfield (R)Jan. 3, 1943Sept. 27, 1948Died
1772South Dakota United States SenatorsClass 280thVera C. Bushfield (R)Oct. 6, 1948Dec. 26, 1948Appointed then resigned
1773South Dakota United States SenatorsClass 280th - 92ndKarl E. Mundt1 (R)Dec. 31, 1948Jan. 3, 1973
1774South Dakota United States SenatorsClass 293rd - 95thJames Abourezk (D)Jan. 3, 1973Jan. 3, 1979
1775South Dakota United States SenatorsClass 296th - 104thLarry Pressler (R)Jan. 3, 1979Jan. 3, 1997
1776South Dakota United States SenatorsClass 2105th - 113thTim Johnson (D)Jan. 3, 1997Jan. 3, 2015
1777South Dakota United States SenatorsClass 2114th -Mike Rounds (R)Jan. 3, 2015Present
1778South Dakota United States SenatorsClass 351stGideon C. Moody (R)Nov. 2, 1889Mar. 3, 1891
1779South Dakota United States SenatorsClass 352nd - 57thJames H. Kyle (PO, R)Mar. 4, 1891Jul. 1, 1901Died
1780South Dakota United States SenatorsClass 357th - 60thAlfred B. Kittredge (R)Jul. 11, 1901Mar. 3, 1909Appointed, then elected
1781South Dakota United States SenatorsClass 361st - 63rdCoe I. Crawford (R)Mar. 4, 1909Mar. 3, 1915
1782South Dakota United States SenatorsClass 364th - 66thEdwin S. Johnson (D)Mar. 4, 1915Mar. 3, 1921
1783South Dakota United States SenatorsClass 367th - 74thPeter Norbeck (R)Mar. 4, 1921Dec. 20, 1936Died
1784South Dakota United States SenatorsClass 374th - 75thHerbert E. Hitchcock (D)Dec. 29, 1936Nov. 8, 1938Appointed
1785South Dakota United States SenatorsClass 375thGladys Pyle (R)Nov. 9, 1938Jan. 3, 1939
1786South Dakota United States SenatorsClass 376th - 81stJ. Chandler Gurney (R)Jan. 3, 1939Jan. 3, 1951
1787South Dakota United States SenatorsClass 382nd - 87thFrancis Case (R)Jan. 3, 1951Jun. 22, 1962Died
1788South Dakota United States SenatorsClass 387thJoseph H. Bottum (R)Jul. 9, 1962Jan. 3, 1963Appointed
1789South Dakota United States SenatorsClass 388th - 96thGeorge S. McGovern (D)Jan. 3, 1963Jan. 3, 1981
1790South Dakota United States SenatorsClass 397th - 99thJames Abdnor (R)Jan. 3, 1981Jan. 3, 1987
1791South Dakota United States SenatorsClass 3100th - 108thThomas A. Daschle (D)Jan. 3, 1987Jan. 3, 2005
1792South Dakota United States SenatorsClass 3109th - 108thJohn Thune (R)Jan. 3, 2005Present
1793TennesseeClass 14thWilliam Cocke (R)Aug. 2, 1796Mar. 3, 1797
1794TennesseeClass 15thWilliam Cocke (R)Apr. 22, 17971Sept. 26, 1797Appointed
1795TennesseeClass 15thAndrew Jackson (R)Sept. 26, 1797Apr. 1798Resigned
1796TennesseeClass 15thDaniel Smith (R)Oct. 6, 1798Mar. 3, 1799Appointed
1797TennesseeClass 15th - 13thJoseph Anderson (R)Mar. 4, 17992Mar. 3, 1815
1798TennesseeClass 114th - 16thGeorge W. Campbell (R)Oct. 10, 18153Apr. 20, 1818Resigned
1799TennesseeClass 115th - 21stJohn H. Eaton (R)Sept. 5, 1818Mar. 9, 1829Appointed, then elected resigned
1800TennesseeClass 121st - 25thFelix Grundy (J, D)Oct. 19, 1829Jul. 4, 1838Resigned

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir