Askeri_Rutbeler


IDKategoriRütbeAçıklama
1Kara 1Mareşalllsadqwd
2KaraGenelkurmay başkanıGenelkurmay, silahlı kuvvetlere komuta etmek için kurulan en üst düzey kuruluştur.
3KaraOrgeneralOrgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi ordu komutanlığı olan ve Korgeneralle Mareşal arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Oramiral.
4KaraKorgeneralKorgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi kolordu komutanlığı olan ve Tümgeneralle Orgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Koramiral.
5KaraTümgeneralTümgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi tümen komutanlığı olan ve Tuğgeneralle Korgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Tümamiral.
6KaraTuğgeneralTuğgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi tugay komutanlığı olan ve Albayla Tümgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Tuğamiral.
7KaraAlbayAlbay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan ve Yarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe.
8KaraYarbayYarbay, birçok ülkenin kara ve hava güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan ve Binbaşıyla Albay arasındaki askeri aşama.
9KaraBinbaşıBinbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük veya tabur komutanlığı olan ve Yüzbaşıyla Yarbay arasındaki askerî rütbe.
10KaraYüzbaşıYüzbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük komutanlığı olan ve Üsteğmenle Binbaşı arasındaki askerî rütbe.
11KaraÜsteğmenÜsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe.
12KaraTeğmenTeğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.
13KaraAsteğmenAsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım[kaynak belirtilmeli] komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askerî rütbe.
14KaraAstsubay Kıdemli BaşçavuşAstsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en üst astsubay rütbesidir.
15KaraAstsubay BaşçavuşAstsubay Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Üstçavuş ile Astsubay Kıdemli Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
16KaraAstsubay Kıdemli ÜstçavuşAstsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
17KaraAstsubay ÜstçavuşAstsubay Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Çavuş ile Astsubay Kıdemli Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
18KaraAstsubay Kıdemli ÇavuşAstsubay Kıdemli Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Çavuş ile Astsubay Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
19KaraAstsubay ÇavuşAstsubay Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en küçük "Astsubay" rütbesidir. Terfi etmeleri durumunda "Astsubay Kıdemli Çavuş" olurlar.
20KaraUzman ÇavuşUzman Çavuş En az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, yönetmelikte belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilenlerdir.
21KaraÇavuşÇavuş, Türk Silahlı kuvvetlerde erler sınıfında ikinci yüksek rütbedir.
22KaraUzman OnbaşıUzman Onbaşı En az ilköğretim okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arzeden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilenlerdir.
23KaraOnbaşıOnbaşı, silahlı kuvvetlerde erlikten sonra gelen ilk rütbenin sahibi.
24HavaOrgeneralOrgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi ordu komutanlığı olan ve Korgeneralle Mareşal arasındaki askerî rütbe.Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Oramiral.
25HavaKorgeneralKorgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi kolordu komutanlığı olan ve Tümgeneralle Orgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Koramiral.
26HavaTümgeneralTümgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi tümen komutanlığı olan ve Tuğgeneralle Korgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Tümamiral.
27HavaTuğgeneralTuğgeneral, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi tugay komutanlığı olan ve Albayla Tümgeneral arasındaki askerî rütbe. Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı Tuğamiral.
28HavaAlbayAlbay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan ve Yarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe.
29HavaYarbayYarbay, birçok ülkenin kara ve hava güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan ve Binbaşıyla Albay arasındaki askeri aşama.
30HavaBinbaşıBinbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük veya tabur komutanlığı olan ve Yüzbaşıyla Yarbay arasındaki askerî rütbe.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir