Askeri_Rutbeler


IDKategoriRütbeAçıklama
31HavaYüzbaşıYüzbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük komutanlığı olan ve Üsteğmenle Binbaşı arasındaki askerî rütbe.
32HavaÜstteğmenÜsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe.
33HavaTeğmenTeğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.
34HavaAsteğmenAsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım[kaynak belirtilmeli] komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askerî rütbe.
35HavaAstsubay Kıdemli BaşçavuşAstsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en üst astsubay rütbesidir.
36HavaAstsubay BaşçavuşAstsubay Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Üstçavuş ile Astsubay Kıdemli Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
37HavaAstsubay Kıdemli ÜstçavuşAstsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
38HavaAstsubay ÜstçavuşAstsubay Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Çavuş ile Astsubay Kıdemli Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
39HavaAstsubay Kıdemli ÇavuşAstsubay Kıdemli Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Çavuş ile Astsubay Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
40HavaAstsubay ÇavuşAstsubay Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en küçük "Astsubay" rütbesidir. Terfi etmeleri durumunda "Astsubay Kıdemli Çavuş" olurlar.
41HavaUzman ÇavuşUzman Çavuş En az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, yönetmelikte belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilenlerdir.
42HavaÇavuşÇavuş, Türk Silahlı kuvvetlerde erler sınıfında ikinci yüksek rütbedir.
43HavaUzman OnbaşıUzman Onbaşı En az ilköğretim okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arzeden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilenlerdir.
44HavaOnbaşıOnbaşı, silahlı kuvvetlerde erlikten sonra gelen ilk rütbenin sahibi.
45DenizBüyük AmiralBüyük amiral, bazı ülkelerde mareşalin deniz kuvvetlerindeki denk rütbesi olan donanma subaylarının en yüksek aşamasındaki amiraldir.
46DenizGenel Kurmay BaşkanıGenelkurmay, silahlı kuvvetlere komuta etmek için kurulan en üst düzey kuruluştur.
47DenizOramiralTürk Silahlı Kuvvetleri'nin büyükamiral'den önceki en yüksek rütbesi.Kuvvet komutanları oramiraldir.Şu anda TSK'da 15 orgeneral/oramiral vardır. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.
48DenizKoramiralKoramiral birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde tümamiral ve oramiral arasındaki rütbe.Hava ve kara kuvvetlerindeki karşılığı korgeneral
49DenizTümamiralTümamiral deniz kuvvetlerinde Tuğamiralle Koramiral arasındaki rütbedir. Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Tümgeneral
50DenizTuğamiralTuğamiral, birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde Albayla Tümamiral arasındaki askerî rütbe. Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Tuğgeneral.
51DenizAlbayAlbay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan ve Yarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe.
52DenizYarbayYarbay, birçok ülkenin kara ve hava güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan ve Binbaşıyla Albay arasındaki askeri aşama.
53DenizBinbaşıBinbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük veya tabur komutanlığı olan ve Yüzbaşıyla Yarbay arasındaki askerî rütbe.
54DenizYüzbaşıYüzbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük komutanlığı olan ve Üsteğmenle Binbaşı arasındaki askerî rütbe.
55DenizÜsteğmenÜsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe.
56DenizTeğmenTeğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.
57DenizAsteğmenAsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım[kaynak belirtilmeli] komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askerî rütbe.
58DenizAstsubay Kıdemli BaşçavuşAstsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en üst astsubay rütbesidir.
59DenizAstsubay BaşçavuşAstsubay Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Üstçavuş ile Astsubay Kıdemli Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
60DenizAstsubay Kıdemli ÜstçavuşAstsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir