Askeri Rütbeler
Türkiye Cumhuriyeti ordusu ve Nato kaynaklarına göre rütbeler ve açıklamaları


IDKategoriRütbeNatoKoduAçıklama
31HavaYüzbaşıOF-2Yüzbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük komutanlığı olan ve Üsteğmenle Binbaşı arasındaki askerî rütbe.
32HavaÜstteğmenOF-1Üsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe.
33HavaTeğmenOF-1Teğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.
34HavaAsteğmenOF-DAsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım[kaynak belirtilmeli] komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askerî rütbe.
35HavaAstsubay Kıdemli BaşçavuşOR-9Astsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en üst astsubay rütbesidir.
36HavaAstsubay BaşçavuşOR-8Astsubay Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Üstçavuş ile Astsubay Kıdemli Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
37HavaAstsubay Kıdemli ÜstçavuşOR-7Astsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
38HavaAstsubay ÜstçavuşOR-7Astsubay Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Çavuş ile Astsubay Kıdemli Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
39HavaAstsubay Kıdemli ÇavuşOR-6Astsubay Kıdemli Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Çavuş ile Astsubay Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
40HavaAstsubay ÇavuşOR-6Astsubay Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en küçük "Astsubay" rütbesidir. Terfi etmeleri durumunda "Astsubay Kıdemli Çavuş" olurlar.
41HavaUzman ÇavuşUzman Çavuş En az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, yönetmelikte belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilenlerdir.
42HavaÇavuşOR-5Çavuş, Türk Silahlı kuvvetlerde erler sınıfında ikinci yüksek rütbedir.
43HavaUzman OnbaşıUzman Onbaşı En az ilköğretim okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arzeden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilenlerdir.
44HavaOnbaşıOR-4Onbaşı, silahlı kuvvetlerde erlikten sonra gelen ilk rütbenin sahibi.
45DenizBüyük AmiralOF-10Büyük amiral, bazı ülkelerde mareşalin deniz kuvvetlerindeki denk rütbesi olan donanma subaylarının en yüksek aşamasındaki amiraldir.
46DenizGenel Kurmay BaşkanıGenelkurmay, silahlı kuvvetlere komuta etmek için kurulan en üst düzey kuruluştur.
47DenizOramiralOF-9Türk Silahlı Kuvvetleri'nin büyükamiral'den önceki en yüksek rütbesi.Kuvvet komutanları oramiraldir.Şu anda TSK'da 15 orgeneral/oramiral vardır. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.
48DenizKoramiralOF-8Koramiral birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde tümamiral ve oramiral arasındaki rütbe.Hava ve kara kuvvetlerindeki karşılığı korgeneral
49DenizTümamiralOF-7Tümamiral deniz kuvvetlerinde Tuğamiralle Koramiral arasındaki rütbedir. Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Tümgeneral
50DenizTuğamiralOF-6Tuğamiral, birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde Albayla Tümamiral arasındaki askerî rütbe. Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Tuğgeneral.
51DenizAlbayOF-5Albay, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan ve Yarbayla Tuğgeneral arasındaki askerî rütbe.
52DenizYarbayOF-4Yarbay, birçok ülkenin kara ve hava güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan ve Binbaşıyla Albay arasındaki askeri aşama.
53DenizBinbaşıOF-3Binbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük veya tabur komutanlığı olan ve Yüzbaşıyla Yarbay arasındaki askerî rütbe.
54DenizYüzbaşıOF-2Yüzbaşı, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi bölük komutanlığı olan ve Üsteğmenle Binbaşı arasındaki askerî rütbe.
55DenizÜsteğmenOF-1Üsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe.
56DenizTeğmenOF-1Teğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.
57DenizAsteğmenOF-DAsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım[kaynak belirtilmeli] komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askerî rütbe.
58DenizAstsubay Kıdemli BaşçavuşOR-9Astsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en üst astsubay rütbesidir.
59DenizAstsubay BaşçavuşOR-8Astsubay Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Kıdemli Üstçavuş ile Astsubay Kıdemli Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.
60DenizAstsubay Kıdemli ÜstçavuşOR-7Astsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir