Solunum Yolu Tıkanıklıkları


IDKategoriYapılması Gerekenler
1Kismi tıkanmaKısmi tıkanma durumunda; kişi öksürür, nefes alabilir, konuşabilir. İlk yardım olarak, kişiye dokunulmaz ve öksürmeye teşvik edilir.
2Tam tıkanmaTam tıkanma durumunda; kişi nefes alamaz, acı çeker gibi ellerini boynuna götürür, konuşamaz, rengi morarmıştır. İlk olarak hastanın bilinci kontrol edilir, Heimlich Manevrası yapılır.
3Tam tıkanmaHastaya ayaktayken ya da oturur durumda arkadan sarılarak gövdesi kavranır.
4Tam tıkanmaBir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilir. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.
5Tam tıkanmaKuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır.
6Tam tıkanmaBu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanılır.
7Tam tıkanmaKişi eğer bayılıp bilincini kaybederse, boynu hemen hiperekstansiyon pozisyonuna getirilir ve 112 Acil servis aranır.
8Tam tıkanmaBak Dinle Hisset yöntemiyle kişinin solunum ve dolaşım sistemi kontrol edilir. Kişinin bayılma nedeni tıkanıklık nedeniyle kesilen solunum ise erken müdahale ile kalp çalışmaya başlar.
9Tam tıkanmaKurtarıcı kazazedeye ilk olarak nefes vermeden önce eliyle kazazedenin boğazını kontrol eder. Yabancı maddeye ulaşılmaya çalışılır, eğer ulaşılamıyorsa iki adet kurtarıcı nefes verilir ve hemen kazazedenin karın kısmına inilerek göbek deliğinin iki parmak
10Tam tıkanmaHer beş basınç sonrası ağız kontrol edilir ve cisime ulaşılmaya çalışılır, eğer ulaşılamadıysa iki adet nefes verilir ve ardından tekrar karına basınç yapılır.
11Tam tıkanmaAynı prosedür çocuklarda da uygulanır.
12Tam tıkanmaBebeklerdeyse durum farklıdır. Bebek kol üzerinde sırt üstü çevrilir, iki kürek kemiğinin arasına üç defa vurulur, sonra ağız kontrolü yapılır ve ağız boşluğundaki hava bebeğin ağzına doğru verilir. Burada eğer bebeğin kalbi duracak olursa işaret, orta ve
13Tam tıkanmaBu söylenen işlemler kişi kendine gelene kadar, kişinin boğazındaki yabancı madde çıkana kadar ya da sağlık ekipleri gelene kadar devam eder.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir