Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
1351 ibadet de gizli, kabahat deyapılan iyilikler göstermelik olmamalı, işlenen suçlar, ayıplar açığa vurulmamalıdır.
1352 iç güveyisi iç ağrısıiç güveyisi misafir gibidir, evdekiler sürekli olarak onu ağırlamaya çalışır ve bu durumdan da rahatsız olurlar.
1353 içi beni yakar, dışı eli (seni) yakardış görünüşü ile başkalarının hoşuna giden bir şeyin veya durumun gerçekte kötü yönleri olabilir.
1354 iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batırbaşkasına zararı dokunacak bir davranışı yapmadan önce iyi düşün, kendi kendini eleştir.
1355 ihtiyarın düşkünü, beyaz giyer kış günüdaha önce iyi bir durumda olan kişi bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan, yersiz davranışlarda bulunur.
1356 iki arslan bir posta sığmazbir ülkede iki baş egemen olamaz.
1357 iki at bir kazığa bağlanmazayrı ayrı düşünceleri ve kişilikleri bulunan iki kişi bir arada yaşayamaz, bir işi birlikte yapamazlar.
1358 iki baş bir kazanda kaynamazayrı ayrı düşünceleri ve kişilikleri bulunan iki kişi bir arada yaşayamaz, bir işi birlikte yapamazlar.
1359 iki cambaz bir ipte oynamazkurnazlıkta eşit olan iki kimse birbirlerini aldatamaz.
1360 iki çıplak bir hamama yakışıriki yoksul kimsenin birbiriyle evlenmesi uygundur.
1361 iki deliye bir uslu koymuşlarbirbirleriyle anlaşamayan, kavga eden iki kişinin arasını bulacak bir akıllının olması gerekir.
1362 iki dinle bir söyleçok konuşmak doğru değildir.
1363 iki el bir baş içindirancak kendi geçimini sağlayabilenler, başkalarına yardım edecek bir durumda değildir.
1364 iki emini bir yemin aralarbirbirinin doğruluğuna güvenerek birlikte iş yapmakta olan iki kişiden biri, hile yapmadığına arkadaşını inandırmak için yemin ediyorsa artık güven bozulmuş demektir, ayrılmaları gerekir.
1365 iki gönül bir olunca samanlık seyran olurbirbirini sevenler için zenginlik önemli değildir.
1366 iki kaptan bir gemiyi batırırbir işi iki kişi yürütemez.
1367 iki kardeş savaşmış, ebleh buna inanmışiki kardeş arasındaki anlaşmazlık geçicidir, bu durumu gerçek ve sürekli sanmak saflıktır.
1368 iki karılı evde toz diz boyu olurbir işi iki kişi yürütemez.
1369 iki kişi dinden olursa bir kişi candan oluriki kişi yalan yere yemin edip dinden çıkarak bir kimsenin cinayet işlediğine tanıklık ederlerse o kimse asılır.
1370 iki kulak bir dil içinçok dinleyip az söylemeli.
1371 iki ölç, bir biçbir iş yaparken ayrıntıları ve sonuçları iyice düşünülmelidir.
1372 iki serçeden börek olurinsanların birbirlerine her zaman gereksinimleri olur.
1373 iki testi tokuşunca biri elbet kırılırkavgaya tutuşan iki kişiden biri elbette yenilir ve zarara uğrar.
1374 iki tımar bir yem yerine geçeratı sık sık tımar etmek, onu yemle beslemek kadar önemlidir.
1375 ikisini bir kazana koysalar kaynamazlararalarındaki anlaşmazlık o kadar büyüktür ki onları uzlaştırma çaresi bulunamaz.
1376 ilk vuran okçuduramaca başkalarından önce ulaşan, işinin ehlidir ve kazançlı çıkar.
1377 imam evinden aş, ölü gözünden yaş çıkmazbir şey alınması imkânı olmayan yerden, bir şeyler vermesini beklemek boştur.
1378 imam osurursa, cemaat sıçaryöneticilerin kötü bir iş yapmaları, onların buyruğundakilerin daha kötü bir iş yapmalarına yol açar.
1379 imece günü bulutlu, görmeyene ne mutluzamanın elverişli olup olmadığına bakmadan yardıma gelenleri bulunan iş sahibine ne mutlu.
1380 incir babadan, zeytin dededenbağ, bir kuşak geçecek kadar yaşlandıktan sonra bol ürün verir, zeytinin bol ürün verebilmesi için en azından iki kuşaklık bir zaman geçmelidir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir