Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
1831 nerede birlik, orda dirlikaralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar.
1832 nerede bu bollukbu işi yapmak sanıldığı kadar kolay değil, imkânlar sınırlı.
1833 nerede çokluk, orada boklukbirlikte iş yapmak üzere toplanan kişiler çok olursa her kafadan bir ses çıkar, anlaşmazlıklar belirir, iş yapmak güçleşir.
1834 nerede hareket, orada berekethareket olan yerde bolluk olur.
1835 nereye gitsen okka dört yüz dirhemkonuşulan bir gerçeğin açıklığını ve tartışma götürmezliğini anlatmak için söylenen bir söz.
1836 nikâhta keramet vardırnikâh evlenenleri sevgi bağıyla bağlar.
1837 nisan yağar sap olur, mayıs yağar çeç olurnisan yağmuru ekinlerin sapını geliştirir, mayıs yağmuru ise başakların dolgunlaşmasını sağlar.
1838 nisan yağmuru altın araba, gümüş tekerleknisan da yağan yağmur ürünleri bereketli kılar, çiftçiyi zengin eder.
1839 niyet hayır, akıbet hayır (selamet)her girişilen işin niyeti önemlidir, iyi niyetle girişilen bir işin sonu doğal olarak hayırlı olur.
1840 od ile su, dilsiz yağıdıryangın ve sel felaketi tıpkı düşman gibidir, sessizce, haber vermeden gelir.
1841 oduncunun gözü omçadaherkes işine yarayan şeyi elde etmeye çalışır.
1842 oduncunun gözü omçada, dilencinin gözü çömçedeherkes işine yarayan şeyi elde etmeye çalışır.
1843 oğlan anası kapı arkası, kız anası minder kabasıeve gelin geldikten sonra oğlanın anası kapı dışarı edilecek kadar fazla görülür ama kızın anası başköşeye oturtulur.
1844 oğlan atadan (babadan) öğrenir sofra açmayı, kız anadan öğrenir biçki biçmeyierkek çocuk, erkeklerin yapması gereken şeyleri babasından, kız çocuk da kadınların yapması gereken şeyleri annesinden öğrenir anne ve baba bunları bilmiyorsa çocuktan böyle şeyler beklenemez.
1845 oğlan dayıya, kız halaya çekeroğlan çocuğunun yüzü de, huyu da dayısına, kız çocuğunki ise halasına benzer.
1846 oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsünçoğu zaman doğacak çocuğun oğlan olması istenir, onun için oğlan doğuran kadın sevinir, kız doğuran kadın üzülür.
1847 oğlan yetir, kız yetir ağır yükü sen götürçocuk büyütmek, evi yönetmek hep annenin görevi olduğundan anne olmak kolay iş değildir.
1848 oğlanınki oğul balı, kızınki bahçe gülütorun oğlandan olursa “oğul balı”, kızdan olursa “bahçe gülü” diye sevilir.
1849 oğlum deli malı neylesin, oğlum akıllı malı neylesinçocuk akıllı ise babasından mal kalsın diye beklemez, malı kendisi kazanır akılsızsa babası ne kadar çok mal bırakırsa bıraksın, değerini bilmez ve onu kısa zamanda bitirir.
1850 oğlumu (evladımı) ben doğurdum amma gönlünü ben doğurmadımbir kimse evladına emredip birçok şey yaptırır ancak onun gönlüne hükmedemez.
1851 okka her yerde dört yüz dirhemkonuşulan bir gerçeğin açıklığını ve tartışma götürmezliğini anlatmak için söylenen bir söz.
1852 olacakla öleceğe çare bulunmazinsanın alnına yazılmış olan şeyler önlenemez.
1853 olan dört bağlar, olmayan dert bağlarzengin, giyinir, kuşanır, istediği gibi yaşar fakirse yoksulluğun acısını çeker.
1854 oldu olacak, kırıldı nacakher şey olup bitti, iş işten geçti.
1855 olmaz olmaz deme, olmaz olmazhiçbir şey için “olmaz” deme, dünyada olmayacak şey yoktur.
1856 olsa ile bulsayı ekmişler, yel ile yuf bitmişşu iş şöyle olsa, bu iş böyle olsa diyerek istediğimiz sonuca varamayız, elde etmek istediğimiz sonucu istekle değil çalışmakla gerçekleştirmeliyiz.
1857 olsayı bulsaya vermişler, hiç doğmuşşu iş şöyle olsa, bu iş böyle olsa diyerek istediğimiz sonuca varamayız, elde etmek istediğimiz sonucu istekle değil çalışmakla gerçekleştirmeliyiz.
1858 on beşinde kız, ya erde gerek ya yerdekız on beş yaşına ulaştığında evlendirilmelidir, evlendirilmezse anneyi, babayı güç durumda bırakacak çok üzücü olaylar çıkabileceğinden böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir.
1859 on para on aslanın ağzındapara kazanmak çok güçleşti.
1860 onmadık (talihsiz) hacıyı deve üstünde (Arafat’ta) yılan sokaramacını gerçekleştirmesi mümkün olmayan kişinin karşısına, hatır ve hayale gelmeyen ve yenilemeyen engeller çıkar.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir