Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
2011 sen dost kazan, düşman ocağın başından çıkarsen dost kazanmanın yoluna bak, düşman kolay kazanılır.
2012 sen giderken ben geliyordumben bu işi senden önce yaptım.
2013 sen işten korkma, iş senden korksunher iş, doğacak engelleri yenmeye kararlı olmakla, direnmekle başarılır.
2014 sen zot ben zot, ata kim vere otherkes kendisini buyurucu durumda görür, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar?
2015 senden devletliye ortak olmaiki insan arasındaki beraberliğin sağlıklı yürüyebilmesi, anlaşma koşullarının her iki taraf için de eşit olmasıyla sağlanır, bu denge kurulamazsa yönetim güçlü olan tarafa geçer, hep onun dediği olur.
2016 seninki can da benimki patlıcan mı?senin canının değeri var da benimkinin değeri yok mu?
2017 serçeden korkan darı ekmeztehlikeleri gözde büyüterek işe girişmekte çekingen davrananlar amaçlarına ulaşamazlar.
2018 serkeş öküz (son) soluğu kasap dükkânında alırdikbaşlı olanlar, davranışlarının cezasını görürler, hatta bu davranışları hayatlarına bile mal olabilir.
2019 sermayen bir yumurtaysa taşa çalyetersiz olanaklarla büyük işler yapmayı tasarlıyorsan başarılı olamazsın, vazgeç daha iyi.
2020 sev beni, seveyim senisevgi karşılıklı olur, sen beni seversen ben de seni severim.
2021 sev seni seveni, hâk ile yeksan ise sevme seni sevmeyeni, Mısır’a sultan isetoplumdaki yeri ne düzeyde olursa olsun, sevgi gördüğün kişiye sen de sevgiyle karşılık ver birisi sana içinde sevgi taşımıyorsa o kişi kim olursa olsun ondan uzak dur.
2022 sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olurbaşta insanı mutlu eden duygusal ilişkiler zamanla körelir ve sonuçta acı veren birer anıya dönüşür.
2023 sevenin kuluyum, sevmeyenin sultanıbeni sevdiğine inandığım kişi için yapmayacağım şey yoktur, onun bir dediğini iki etmem, ama sevilmediğimi anlarsam kendime olan saygımı ondan üstün tutarım.
2024 seyrek git sen (sıkça varma) dostuna, kalksın ayak üstünekişi dostuna sık sık giderse seyrek gittiğinde gördüğü konukseverliği görmez.
2025 sıcağa kar mı dayanır?aşırı harcamalarla eldeki imkânlar çok çabuk tükenir.
2026 sıçan çıktığı deliği bilirbir kabahate, suça veya gizli işe kalkışan kişi, yakalanacağını anladığında nereye sığınacağını bilir.
2027 sıçan deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış1) yapamayacağı kadar ağır bir işi varken başka bir iş daha yüklenmiş 2) kendisi sığıntı durumundayken yanına bir kişi daha almış.
2028 sıçan geçer yol olurbir iş için kötü bir yol açılırsa artık herkes o yolu tutar.
2029 sık gidersen dostuna, yatar arkakişi dostuna sık sık giderse seyrek gittiğinde gördüğü konukseverliği görmez.
2030 sırça köşkte oturan komşusuna taş atmamalıinsan kendinde herhangi bir kusur varken başkalarını aynı kusurla suçlamamalıdır.
2031 sırrını açma dostuna, o da söyler dostunabir sır en yakın dosta bile söylenmemelidir.
2032 sinek küçüktür ama mide bulandırırönemsiz, küçük gibi görünen bir şey kötü ve olumsuz bir izlenim yaratır.
2033 sinek pekmezciyi tanırişini bilen kişi, yararlanacağı kimseyi bilir.
2034 sirkesini, sarımsağını sayan paçayı yiyemezküçük sakıncalarını düşünerek bir işe girişmeyen kişi, o işin kazançlarından yoksun kalır.
2035 sitteisevir her saati bir devirfırtına günlerinde hava her saat değişikliğe uğrar.
2036 sitteisevir kapıyı çevirirkötü havalarda dışarı çıkmamayı öğütleyen bir söz.
2037 sofrada elini, mecliste dilini saklatopluluk içinde kendini denetle, aşırı davranışlarda bulunmaktan kaçın, açgözlülük ve gevezelik etme.
2038 sofu soğan yemez, bulunca sapını komazhoşa gitmeyen işlere yönelmez gibi görünen öyle kişiler vardır ki bu işlere girişince en aşırı yolu tutarlar.
2039 soğanın acısını yiyen bilmez, doğrayan bilirbir iş yapılırken ne kadar güçlük çekildiğini, o işi başarmış olan bilir başarılmış olan bu işten yararlanan bilmez.
2040 sokma akıl sekiz adım giderhep başkalarının verdiği akılla hareket eden kimse, bir yere kadar başarılı olur, daha sonra ne yapacağını bilemez.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir