Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
2221 vardığın yer körse, sen de bir gözünü kapagirdiğin çevrede rahat etmek istiyorsan sana ters gelse bile çevrene uyum sağlamasın.
2222 varını veren utanmamışkendisinden bir şey istenen kimse elinde ne varsa onu verebilir bunun az olmasından veya düşük nitelikte bulunmasından utanç duymamalıdır.
2223 varışına gelişim, tarhana aşına bulgur aşımsen bana ne kadar değer verir, yakınlık gösterirsen benden de o ölçüde karşılığını alırsın.
2224 varlığa darlık olmazzengin olanın gücü her şeye yeter.
2225 varsa (var mı) pulun herkes kulun yoksa (yok mu) pulun dardır yolunzengin olana herkes hizmet eder, fakir olana ise kimse yüz vermez.
2226 vasiyet ölüm getirmezüzülecek bir durum meydana gelirse ne yapılacağını şimdiden kararlaştırmak o üzücü durumun gelmesine yol açmaz.
2227 ver yiğidi yiğide, Mevla rızkın yetireiki gencin evlenmesini kolaylaştırınız, Tanrı rızıklarını verir.
2228 ver yiyeyim, ört uyuyayım gözle, canım çıkmasınbaşkalarının sırtından geçinmeye alışmış kişi en hayati sorunlarının bile çözümünde kendisine hizmet edecek birini arar.
2229 veren el, alandan üstündüryardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.
2230 veren eli herkes öperyardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.
2231 veresiye (borca) şarap içen, iki kez (kere) sarhoş olurveresiye alışveriş eden iki kez sarsılır malı aldığı zaman bir süre sonra para ödemenin üzüntüsünü çeker, ödeme zamanı gelince de karşılıksız ödeme yapıyormuş gibi sıkılır.
2232 verirsen doyur, vurursan duyuryaptığınız iş, amacın gerçekleşmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır.
2233 verirsen veresiye, batarsın kara suyaveresiye verdiğinde alanların borçlarını ödememeleri durumunda sen zor durumda kalabilirsin.
2234 vermeyince (vermemiş) mabut, neylesin Sultan MahmutTanrı, rahat bir yaşam veya yetenek kısmet etmemişse kulun elinden bir şey gelmez.
2235 vurduğunu öldür, yedirdiğini doyuryaptığınız iş, amacın gerçekleşmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır.
2236 vücut kocar, gönül kocamazkişi ihtiyarlar ama gönlü taze kalır, sevgisi eksilmez.
2237 ya bu deveyi gütmeli ya bu diyardan gitmeliburanın şartlarına uymalı veya buradan ayrılmalı.
2238 ya deve ya deveci (deve üstündeki hacı)ilerisi için verdiğim sözden korkmuyorum, o zamana kadar şartlar değişebilir.
2239 ya devlet başa ya kuzgun leşesonunda büyük bir başarıya ulaşmak için yok olma tehlikesi bile göze alınır.
2240 yabancı koyun kenara yatarbir topluluğa yeni katılan kimseyi çevresi hemen aralarına almaz, o yüzden bir süre yabancılık çeker, onlardan uzak durur.
2241 yabancı kuşun başı kanadı altında olurbir topluluğa yeni katılan kimseyi çevresi hemen aralarına almaz, o yüzden bir süre yabancılık çeker, onlardan uzak durur.
2242 yad elde beylik sürmeden, yurtta züğürt gezme yeğdirgurbete düşmüş bir insan, ne denli varlık içinde bir yaşam sürüyor olsa da doğup büyüdüğü yeri arar.
2243 yağ yiyen köpek tüyünden belli olurdurup dururken yaşama düzeyinde bir yükselme olan kişi, kendisinden şüphe edildiği gibi çalıp çırpıyor demektir.
2244 yağına kıymayan çöreğini yoz (kuru) yerbir iş için gerektiği kadar fedakârlıkta bulunmayan kişi sonucun kusurlarını hoş görmelidir.
2245 yağmur yağsın da varsın kerpiççi ağlasınyağmurdan yararlanacakların sayısı zarar göreceklerden daha fazladır, yeter ki yağmur yağsın.
2246 yakın (hayırlı) dost (komşu) uzak (hayırsız) hısımdan (akrabadan) yeğdir (iyidir)ilgi ve iyiliklerini görmekte olduğumuz komşu ve dostlarımız, hiçbir ilgisini görmediğimiz hısımlarımızdan bize daha yakındır.
2247 yalancının evi yanmış, kimse inanmamışyalan söylemeyi huy edinen kimsenin sözlerine, gerçeği söylediği zaman bile inanılmaz.
2248 yalancının mumu yatsıya kadar yanarsöylenen söz yalansa durum çok geçmeden anlaşılır.
2249 yalnız kalanı kurt yeryardımcısı bulunmayan kişi, kendini tehlikeden koruyamaz.
2250 yalnız öküz çifte (boyunduruğa) koşulmaziki kişi ile yapılması gereken bir işi tek kişi ile yapmaya kalkışmak yanlıştır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir