Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
2281 yayı, atıcısına vermeliülkenin yönetimine, bunu başarıyla yerine getirebilecek olanlar seçilmelidir.
2282 yaz yalan, kış gerçekyazın yaşama koşulları kolay kışın zordur, tıpkı bunun gibi bazı olaylar önem vermeye değmez ama bazı olaylar çok dikkatli ve özenli olmamızı gerektirir.
2283 yaza çıkardık danayı, beğenmez oldu anayıyetiştirdiğimiz, büyüttüğümüz gençler, bizi beğenmezler.
2284 yazın araması, kışın taraması olmazsa herkes besler mandayıiyi bir iş yapılmaya çalışılırken karşılaşılan sıkıntılara herkes kolay kolay katlanamaz.
2285 yazın başı pişenin, kışın aşı pişer1) yazın güneş altında çalışan, ailesinin kışlık ihtiyacını kazanır 2) gençliğinde çok çalışıp varlık edinen hastalığında veya ihtiyarlığında rahat eder.
2286 yazın çalışan, kışın gülüşüryazın çalışan kışın rahat eder.
2287 yazın gölge hoş, kışın çuval boş1) yazın keyifli yerlerde tembel tembel oturan kışın yiyecek bulamaz 2) gençliğinde kazanç peşinde koşmayıp zevke dalan hastalığında veya ihtiyarlığında perişan olur.
2288 yazın gölge kovan, kışın karın ovaryazın çalışmayıp keyif ve zevk ile vakit geçiren çiftçi, nasıl kışın aç kalırsa çalışma gücü ve ortamı bulunduğu hâlde zamanını değerlendirmeyen ve geleceğini düşünmeyen kişi de çalışma olanakları kalmadığı zaman öyle perişan olur.
2289 yazın sıcakta terleyen, kışın soğukta üşümezyazın çalışan kışın rahat eder.
2290 yazın yorulmayan, kışın kurulmazyazın çalışan kışın rahat eder.
2291 yedi adım yolun, bir yudum suyun hakkı vardıriki insanın tanışıp kaynaşması ve aralarında bir dostluk bağı oluşması için özel bir kurala, yola, yönteme gerek yoktur, kısa bir yolculuk, küçük bir ikram bile bu yakınlığı sağlayabilir.
2292 yeğniyi yel alır, ağır yerinde kalırhoppa züppe kimseler, hiçbir yerde barınamazlar ağırbaşlı olanları kimse tedirgin edemez.
2293 yel gibi gelen sel gibi gideremek vermeden ele geçen para kısa zamanda çarçur olur gider.
2294 yel kayadan ne koparır (alır, anlar, aparır)sağlam karakterli kişiler, sağlam temele dayanan işler önemsiz etkilerle sarsılmaz.
2295 yel üfürdü, sel (su) götürdümal birdenbire ve sebepsiz ortadan yok oluverdi.
2296 yem istemez, su istemezelde tutulması hiçbir külfet getirmez.
2297 yemeyenin malını yerler (demine hu çekerler) (üstüne bir bardak su içerler)pintinin yemeye kıyamayarak biriktirdiği malı, sağlığında gücünün yetmediği kişiler, öldükten sonra da mirasçıları bol bol yerler.
2298 yemin etsem başım ağrımazgerçek olduğuna korkmadan yemin ederim.
2299 yemişsiz ağaca taş atmazlarbilgili, hünerli, işinde başarılı olan kimselere genellikle sataşılır.
2300 yengece “niçin yan yan gidersin?” demişler, “serde kabadayılık var” demişbir işi, herkesten farklı bir yöntemle yapanların bu yöntemleri olumlu sonuç veriyorsa onların kendilerine özgü olan davranışlarını iyi karşılamak gerekir.
2301 yeni dosttan vefa gelmezaralarında ufak tefek dargınlıklar olsa bile eski dostlar birbirlerine düşman olmazlar, yeni kazanılan dostlarla arada henüz sıkı bir bağ oluşmadığı için bu durum söz konusu değildir.
2302 yenice eleğim, seni nerelere asayım?kişi, elde ettiği yeni ve güzel bir şeyi örselememek için büyük özen gösterir.
2303 yenik pehlivan güreşten bıkmazbaşarılı olmak için yaptığın işi iyi bilmek yetmez hırslı olmak da gerekir.
2304 yenik pehlivan, oyuna doymazbaşarılı olmak için yaptığın işi iyi bilmek yetmez hırslı olmak da gerekir.
2305 yerde yatan yumurta, gökte uçan kuş olurbugün beğenmediğiniz, kendisinde yetenek bulmadığınız çocuğun zamanla bilgisi, görgüsü artar, toplumda önemli bir yeri olur.
2306 yerdeki yüze basılmaz (kimse basmaz)alçak gönüllü olanları kimse hor görmez, herkes onları korur.
2307 yerdiğin oğlan (küçük) yer tutarbugün beğenmediğiniz, kendisinde yetenek bulmadığınız çocuğun zamanla bilgisi, görgüsü artar, toplumda önemli bir yeri olur.
2308 yerin kulağı vargizli konuşulan bir şey umulmadık bir yoldan başkalarınca duyulabilir.
2309 yerine düşmeyen gelin yerine yerine, boyuna düşmeyen esvap sürüne sürüne eskirkendine uygun bir evlilik yapamayan kız yerine yerine helak olur, boya göre dikilmemiş elbise de yerde sürünerek yıpranır gider.
2310 yerini bilmeyen, yılda bir kat urba eskitirhangi alanda çalışabileceğini önceden iyi kestirememiş olan kişi sık sık yer ve iş değiştirme yüzünden hayli zarar görür.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir