Türkçe Atasözü - XML


IDAtasözüAnlamı
2311 yersen kap açık, yemezsen kapı açıksabırlı ol, katlan ve kararını ona göre ver.
2312 yetimi okşamışlar, vay sırtım demişbir kimsenin haksızlığa uğramaması için arkası, koruyucusu bulunmalıdır.
2313 yetişemediğin köyün alt tarafında (beri yanında) yatyapmak istediğiniz şeyi eksiksiz olarak başaramıyorsanız kendinizi boş yere zorlamayıp yapabildiğiniz kadarıyla yetinmeniz gerekir.
2314 yıl uğursuzunarsız, yüzsüz kimselerin el üstünde tutulduğu ve işlerini dürüst kimselerden daha kolay yürüttükleri bir zamanda yaşıyoruz.
2315 yılan sokan uyumuş, aç kalan uyumamışyoksulluk, açlık acıların en dayanılmazıdır.
2316 yılana yumuşak diye el sunmakişi, yumuşak huylu görünen herkese aldanmamalı, daima tehlikeli bir durumla karşılaşabileceğini düşünmelidir.
2317 yılanın başı küçükken ezilirbüyüyeceği belli olan her tehlike daha en başta önlenmeli, düşman güçlenip büyük zarar verecek duruma gelmeden tedbir alınmalıdır.
2318 yılanın sevmediği ot, deliğinin ağzında biterbaşkalarına kötülük etmek isteyenler karşılarında hep hoşlanmadıkları şeyleri bulurlar.
2319 yılın eksiğini nisan getirir, nisanın eksiğini yıl getirmezen verimli zaman olan nisan ayında hava koşulları uygunsa bütün bir yılın olumsuz etkilerini giderir, tam verim alınır ama bunun tersi olur da nisan ayı uygun hava koşullarında geçmezse verilen emeklerin karşılığı alınamaz.
2320 yırtıcı kuşun ömrü az olurbaşkalarına saldırmayı alışkanlık edinen kimsenin düşmanı çok olur, bu düşmanlar onun canına kıyarlar.
2321 yiğidim yiğit olsun da yerim çalı dibi olsunkadının kocasının fakir olması önemli değildir, yeter ki aile sorumluluklarını yerine getirsin.
2322 yiğidin malı meydandadırçıplak gezmekten hoşlanan ve utanması, sıkılması olmayan kimselerle alay etmek için kullanılan bir söz.
2323 yiğidin sözü, demirin kertiğimert adamın ağzından çıkan söz demire kazınmış çentik gibi kalıcı olur dediğini yapar, sözünden dönmez.
2324 yiğit başından devlet ırak değildirbir gencin zengin olması her zaman beklenebilir.
2325 yiğit bin yaşar, fırsat bir düşerkişiye ömrü boyunca ancak bir kez çok önemli bir iş yapma fırsatı geçer, bu fırsatı kaçırmamalıdır.
2326 yiğit ekmeğiyle yiğit beslenirseni korumalarını istediğin kimselerle aynı nitelikleri taşımıyorsan onların yanında barınamazsın.
2327 yiğit lakabıyla anılıryiğit kazandığı ünle tanınır.
2328 yiğit meydanda belli olursözle atıp tutmak kolaydır, asıl marifet, işbaşında kendini göstermektir.
2329 yiğit yarasına yiğit katlanıryiğitten gelen ağır saldırıyı ancak yiğit olan kaldırabilir.
2330 yiğit yiğide at bağışlaraynı yolun yolcuları birbirleri için her tür özveriyi gösterirler, gerektiğinde en değerli varlıklarını bile birbirlerinin yararına sunarak yardımlaşmaktan kaçınmazlar.
2331 yiyen bilmez, doğrayan bilirbir iş yapılırken ne kadar güçlük çekildiğini, o işi başarmış olan bilir başarılmış olan bu işten yararlanan bilmez.
2332 yoğun incelene kadar, ince süzülürbir hastalık, bir sıkıntı karşısında güçlü gücünden bir parçasını yitirerek zayıflar ama zayıf olan, ölecek duruma gelir.
2333 yoğurdum (ayranım) ekşidir diyen olmazherkes sattığı malı, kendi işini, tutumunu ve davranışını över.
2334 yoksul âlâ ata binse selam almazyoksul kimse geçici olarak bile iyi bir duruma gelse herkese yüksekten bakar, kimseye selam bile vermez olur.
2335 yoksul, ata binse selam almazyoksul kimse geçici olarak bile iyi bir duruma gelse herkese yüksekten bakar, kimseye selam bile vermez olur.
2336 yoktan yonga çıkmazolmayan şeyden hiçbir şey elde edilmez.
2337 yol bilen kervana katılmazbir işi kendi başına yapabilecek olan başkalarının yardımına gerek duymaz.
2338 yol bilenle yürüyen, yorulmazbir işi yoluyla, yöntemiyle yapan kolay yapar.
2339 yol ile giden yorulmazbir işi yoluyla, yöntemiyle yapan kolay yapar.
2340 yol sormakla bulunurbir işte izlenecek doğru yol, bilenlerden sorularak öğrenilmelidir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir