Antik Şehirler
Dünya üzerinde ilk yerleşim bölgesinin kurulduğu, tarih boyunca en küçük topluluklardan en büyük imparatorluklara kadar pek çok medeniyetin yaşam bulduğu Anadolu coğrafyasındaki Antik Şehirler


Knidos

ID : 31
Adı : Knidos
Açıklama : Muğla’nın doğal güzellikleriyle meşhur beldesi olan Datça Yarımadası’nın uç noktasında yer alan Knidos Antik Kenti, dönemin en önemli yerleşimlerinden birini oluşturuyor. Bilim, sanat ve mimarlıkta oldukça gelişmiş olan bu kentte pek çok bilim adamı yaşadığı gibi, dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarının da şehridir. Birbirinden değerli antik eserlerin de görülebileceği Knidos, Apollon ve yuvarlak tapınakları, kutsal alanlar, nekropol, yamaç evler ve antik dönemlerin en geniş mezar sahası gibi pek çok kalıntıya sahiptir.
Fotograf :

Phaselis

ID : 32
Adı : Phaselis
Açıklama : Yemyeşil doğanın içinde, Antalya’da yer alan Phaselis Antik Kenti’nin kuruluşu M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Rodoslu koloniler tarafından kurulduğu söylenen bu kent, birbirinden değerli antik eserleri barındırır. Limanları, agora ve şehir sikkeleri gibi eserlerin yer aldığı ve bunların üzerinde bulunan betimlemelerle önemli bir ticaret kenti olduğu bilinen Phaselis, gizli kalmış yapılarıyla da sizleri bekliyor.
Fotograf :

Priene

ID : 33
Adı : Priene
Açıklama : Antik bir İyon kenti olan Priene, günümüzde Aydın sınırlarında yer alıyor. M.Ö. 2 bin yılına kadar uzanan tarihiyle eski şehir planlamacılığının en güzel örneklerini barındırıyor. “Grid sistemi” ile inşa edilen şehirde günümüze kadar ulaşmış olan Athena Tapınağı, Tiyatro, Agora, Zeus Olympos Tapınağı gibi pek çok antik eser, bu eşsiz şehirde tarih meraklılarıyla buluşuyor.
Fotograf :

Smyrna

ID : 34
Adı : Smyrna
Açıklama : Ege’nin ilk yerleşimlerinden günümüze kadar gelen ve en güzel kenti olan İzmir’in antik dönemlerdeki ismi Smyrna’dır. Şehir içinde bulunan iki ören yerinin kuruluşu M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanır. Günümüze ulaşan gelişmiş evleri, kutsal yapıları, anıtsal çeşmeleri gibi pek çok antik eser, bugün İzmir’in Bayraklı ve Kadifekale ilçelerinde yapılan kazılarda gün ışığına çıkarılıyor.
Fotograf :

Stratonikea

ID : 35
Adı : Stratonikea
Açıklama : Aydın’ın Yatağan ilçesi yakınlarında yer alan Stratonikea Antik Kenti, M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuştur. Khrysaor birliğinin bir kenti olan Stratonikea kentinden günümüze ulaşan kalıntıları ve yapıları burada görmeniz mümkün. Şehir kalesinin yıkıntıları, giriş kapısı, küçük tiyatro, gymnasion gibi pek çok antik eser, burada tarih meraklılarının ziyaretlerini bekliyor.
Fotograf :

Truva

ID : 36
Adı : Truva
Açıklama : Antik zamanların en zengin kentlerinden biri ve günümüzde dünyanın en ilgi çeken bölgelerinden olan Truva, Çanakkale’de doğanın tam kalbinde bulunuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Truva Antik Kenti, 5 bin yıl önce kurulmuştur. Efsanelere konu olan bu muhteşem kent, 3 bin yıldan fazla bir süre kesintisiz yaşam alanı olmuş ve çok değerli eserleri günümüze ulaştırmıştır. Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının geçtiği yer olan Truva’da arkeolojik kazılar, hala devam ediyor.
Fotograf :

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir