Türkiye Termal (Kaplıca ve İçmelerin) Yerleri ve Özellikleri (Şifaları)
Türkiyede bulunan kaplıca ve içmelerin yerleri ve şifaları hakkında bilgiler içermektedir.


IDİLADIYERİ VE ŞİFASI
273YalovaYALOVA TERMAL KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
274YalovaARMUTLU KAPLICASIOkumak için tıklayınız
275YozgatSARIKAYA KAPLICASIOkumak için tıklayınız
276YozgatSARAYKENT KAPLICASI Yozgat Sivas karayolu üzerinde, Yozgat'a 70 km. mesafedeki Saraykent ilçesindedir. Kaplıca suyu sodyumklorürlü, sodyumbikarbonatlı ve kalsiyumsülfatlı sular grubundandır. Suyun incelenmesi sonucu romatizmal hastalıklarda kırık çıkık sekellerinde, kadın hastalıklarında, nevrit ve polinevritlerde banyo olarak kullanılmasının fay dalı olacağı tesbit edilmiştir. Isı derecesi 74 C° dir.
277YozgatKARADİKMEN KAPLICALARI ( AKDAĞMADENİ) Yozgat ili Akdağ Madeni ilçesinin 17 km. kuzeybatısındaki Karadikmen Köyü’nde bulunan bu kaplıcanın suyu sülfatlı, sodyum klorürlü sular grubundandır. Kaplıca suyunun sıcaklığı 30-39 derece olup, toplam debisi 0.37 lt/sn. dir. Kaplıcanın suyu çeşitli romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
278YozgatBOĞAZLIYAN BAHARİYE (CAVLAK) KAPLICASIOkumak için tıklayınız
279YozgatSORGUN KAPLICASIOkumak için tıklayınız
280YozgatYERKÖY KAPLICASI Yerköy ilçesinde Ankara Yozgat karayolunun 7. km. içerisinde olup, Yozgat iline uzaklığı 47 km.'dir. Yapılan kimyasal ve fiziksel analizler sonucu klorürlü sülfatlı sular grubundan olan bu suyun bilinen en belirgin özelliği cilt hastalıkları ile ro matizmal hastalıkları iyileştirici olmasıdır. Ayrıca nevrit, nevralji, kırık çıkık sekelleri, kadın hasta lıkları ve kronik romatizmal hastalıklara karşı kaplıca tedavisine uygun olduğu belirlenmiştir.
281ZonguldakKozlu (Aşağıçayır) Kaplıcası Zonguldak-Karadeniz Ereğli karayolu üzerinde ve Kozlu beldesine bağlı Aşağıçayır Köyü sınırları içinde Ilıksu Kaplıcası bulunmaktadır. Kaplıcanın su debisi 10 lt/sn, sıcaklığı ise 27 derecedir. Termal su içme tarzında kullanıldığında, mide, bağırsak ve karaciğer safra yolları üzerinde, dış uygulamada ise (banyo tarzında) içerdiği radyoaktif elemanlar sayesinde ağrılı sendromlarda olumlu etkisi görülmektedir. Ilıksu Kaplıcası, İl Özel İdaresi tarafından yatırım programına alınmış olup, şu anda kaplıca üzerinde ya da çevresinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır.
282ZonguldakBostanbükü İçmesi Safranbolu ilçesindeki içme; mide, bağırsak ve karaciğer hastalıkları üzerinde iyileştirici etkiler gösterir.
283ZonguldakKaraçayır Kaplıcası Merkez ilçeye bağlı Kozlu bucağındadır. Alkalin ve toprak alkalin olan sular, romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.
284ZonguldakKaraçayır Kaplıcası Çaycuma ilçesinin Saltukova bucağındaki sular, romatizma ve deri hastalıkları üzerinde olumlu etki yapar.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir