Türkiye Termal (Kaplıca ve İçmelerin) Yerleri ve Özellikleri (Şifaları)
Türkiyede bulunan kaplıca ve içmelerin yerleri ve şifaları hakkında bilgiler içermektedir.


IDİLADIYERİ VE ŞİFASI
32ArtvinCiskara Maden Suyu (Merkez) İl merkezine 20 km uzaklıktadır. Romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
33ArtvinGüngörmez Suyu (Yusufeli) Yusufeli ilçesi Güngörmez Dağları’nda bulunmaktadır. Akşam karanlığında suyunun akmaya başlaması ve gün açıldığında suyunun kesilmesi ilginç bir doğa olayıdır.
34AydınAydın Kaplıcaları 34°C sıcaklığındadır. Kentin önemli dinlenme yeridir. İkisi kapalı, biri açık üç yüzme havuzu vardır. Sular, kalsiyum sülfatlıdır. Belediye tarafından işletilen kaplıca, sinirlilik, dimağ yorgunluğu, nekahet hallerinde faydalıdır.
35AydınAlangüllü (Elengüllü) Uzgur KaplıcasıOkumak için tıklayınız
36AydınGermencik Çamur Kaplıcası Sıcaklık 65°C (İyotlu kaynak) Germencik ilçesi’nin 10 km. kuzeyinde Çamköy yakınındadır. Sert killi zeminden gelen sular, birçok yerde çamur oluşturur. Bu çamur ağrılı hastalıklara iyi gelir. İki umumi havuzu, altı sıra banyosu, oteli vardır. Romatizma, nevralji, karaciğer, safrakesesi ve kadın hastalıklarına şifadır.
37AydınGermencik Gümüş Kaplıcası Sıcaklık 40-41 °C Germencik, Ortaklar köyü yakınındadır. Gümüşdağı eteklerinden, yer yer granit kayaları arasından kaynayan sıcak sular, birleşerek bir dere halinde akar. Banyo için suların bekletilmesine ve soğuk su ilavesine gerek yoktur. Karaciğer, safrakesesi, kadın hastalıklarına ve deri hastalıklarına iyi gelir.
38AydınGüzelçamlı İçmesi Sıcaklık 19°C Kuşadası ilçesinin güneyindedir. Kayaların dibinden çıkan şifalı bir sudur. Midenin, bağırsakların çalışmasını düzenler. Yatıştırıcı bir etkisi vardır.
39Aydınİmamköy Kaplıcası Sıcaklık 36°C Aydın, İmamköy’e 5 km uzaktadır. Su, kubbeli bir mağaradan kaynar. Lezzeti hoş değilse de içildiğinde mülayimlik verir. Bağırsakların iyi işlemesini sağlar. Nevralji ve sinirlerin dinlendirilmesinde banyosu iyi gelir.
40AydınKızıldere KaplıcasıOkumak için tıklayınız
41AydınKuşadası KaplıcasıOkumak için tıklayınız
42AydınSazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası Sıcaklık 33,5°C Söke ilçesine 9 km uzakta, Söke-Ortaklar yolu üzerindedir. Granit kayaların kapladığı bir düzlükten kaynar. Suları oldukça boldur. Kükürt kokusu uzaklardan duyulur. Ayrıca serbest CO2 gazının bulunuşu, sıcaklığın 33,5 derece oluşu, bu kaplıcaya üstün değer kazandırır. Kalp romatizmasına, romatizmalılara çok fayda sağlar.
43AydınOrtakçı Kaplıcası Sıcaklık 50°C Nazilli-Burhaniye yolu üzerinde, Ortakçı köyü yanındadır. İki kaynaktan biri ortakçı hamamına gider. Öteki banyolara giden suyun sıcaklığı ise 74°C’dir. Kaplıcanın suları, karaciğer ve safra kesesine iyi gelir. Ayrıca böbrek taşlarının oluşmasını önler.
44AydınKızıl Ilıca Germencik, Abdurrahman Köyü’ndedir. Kaynak devamlı köpürür. Deri hastalıklarına iyi gelir.
45BalıkesirBALYA-ILICA KAPLICASI Balıkesir-Bandırma yolunun 13.kilometresinden Şamlı'ya ayrılan yola 22 km mesafede bulunur. Suyunda sodyum, kalsiyum, klor, sülfat vardır. Suyun sıcaklığı 61,5C'dir. Romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Konaklama imkanı vardır
46BalıkesirBİGADİÇ-HİSARKÖY (ASARKÖY) KAPLICASI Bigadiç'e 23 km mesafededir. Sodyum bikarbonatlı, sülfatlı, karbondioksitli, sülfürlü, magnezyum ve arseniklidir. Suyun sıcaklığı 75C, 59C, 31C'dir. Romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, nevritlilerde ve cilt hastalıklarında faydalıdır.
47BalıkesirEDREMİT-DERMAN KAPLICASI Edremit ilçesinin Bostancı köyündedir. Edremit-Ayvalık, Havran-Edremit yollarının kesiştiği yerdedir. Edremit'e 10km uzaklıktadır. Suyun sıcaklığı 56C'dir. Romatizma, artrit, kadın hastalıklarına iyi gelir. Konaklama imkanı vardır
48BalıkesirEDREMİT-GÜRE KAPLICASI Edremit ilçesine bağlı Güre Kasabası sınırları içindedir. Kaplıca mahallinin denizden yüksekliği 3 metre olup, denizden uzaklığı 300 metre kadardır. Ege Bölgesinde, Truva'dan Bergama'ya kadar uzanan turistik bölgenin merkezinde, Edremit'in 12km batısında, Kazdağı'nın yamaçlarında zeytinlikler arası Akçay'a 3km kadar uzaklıktaki Güre Kaplıcaları bir sağlık ve dinlenme yeridir. Bu kaplıcanın orjinal olan bölümlerinin ilk çağ Roma hamamı özellikleri taşıdığı görülmektedir. Radyoaktif özelliği vardır. Suyun sıcaklığı 64C'dir. Romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taş ve kumları ile karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ulaşım ve konaklama tesisleri yönünden oldukça kolay ve rahattır
49BalıkesirGÖNEN EKŞIDERE GENÇLIK IÇMESI Gönen'e 13km uzaklıktaki dağ ılıcasının 100m ilerisindedir. Gençlik suyu sülfat klorürlü sodyum, kalsiyum ve oligometaliktir. Suyun içinde en fazla radyoaktif olması gençlik suyu denilmesine neden olmuştur.
50BalıkesirGÖNEN KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
51BalıkesirPAMUKÇU KAPLICASI Balıkesir'de 18km uzaklıktadır. Sıcak suyun sıcaklığı 67 C'dir. Sodyum sülfat klorürlü, hipertermal bir maden suyudur. Romatizmal hastalıklara, üst solunrum yolları rahatsızlıklarına, metabolik hastalıklara iyi gelmektedir.
52BalıkesirBALPAŞ TERMAL TESISLERIOkumak için tıklayınız
53BalıkesirSINDIRGI-EMENDERE KAPLICASI Sındırgı ilçesine 8km uzaklıkta Ilıcalı köyündedir. Suyun ısısı 36C'dir. 91,6 eman radyoaktivite tespit edilmiştir. Gutlu hastalara, böbrek taşlarina, cilt ve mide hastaliklariyla sedefe iyi gelmektedir.
54BalıkesirSINDIRGI-HİSARALAN KAPLICASI Sındırgı ilçesine 20km Sındırgı-Simas asfaltına 500m uzaklıktaki Hisaralan köyündedir. Suyun ısısı 84-90C'dir. Radyoaktivite miktarı 2,6-4 emadır. Çok sıcak olan sular sodyum bikarbonatlı maden suyudur. Başta hareket sisteminin ağrılı hastalıkları olmak üzere romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelir.
55BalıkesirSUSURLUK-KEPEKLER KAPLICASI Susurluk-Bandırma asfaltı üzerinde, Susurluk ilçesine 20km uzaklıkta Kepekler köyündedir. Kaplıcanın ilk kez Cenevizliler tarafından işletildiği tespit edilmiştir. Kaplıcadan su ve çamur banyosu olarak faydalanılmaktadır. 45C sıcaklığında hafif kükürt kokulu tabii lezzetli mutedil bir sudur. Banyo tedavisi romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler, ve ankilozlar ile kadın hastalıklarına; çamur tedavisi bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nefrit, polinefrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıktan sonraki hareketsizliklerde tromatik arntiritlilerde ve kadın hastalıklarında tavsiye edilir
56BingölKös KaplıcalarıOkumak için tıklayınız
57BingölİÇMELER Bingöl-Genç karayolunun dokuzuncu km. sindedir. Kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde yerli ve yabancılar sabahtan akşama kadar su üzerinde büyük bir kalabalık oluşturmaktadır. Söz konusu suyun, Kronik romatizma, kadın hastalıklarında ve böbrek taslarını düşürmeye yaradığı tespit edilmiştir. Ayrıca Kiğı ve Yedisu ilçelerimizde de maden suyu kaynakları olduğu tespit edilmiştir.
58BitlisGÜROYMAK (ÇUKUR) KAPLICASIOkumak için tıklayınız
59BitlisILICAK (GERMAP) KAPLICASI Bölükyazı Bucağının Ilıcak Köyündeki kaplıca, Bitlis'e 26 km. uzaklıktadır. Sıcaklığı 44°C olan kaynak suyu, üstü açık küçük bir havuzdan çıkmakta ve yine üstü açık, daha büyük ikinci bir havuza akmaktadır. Çevresinde hiçbir tesis olmayan kaplıcanın suyu banyo uygulamalarıyla mikrop öldürücü, iltihap çözücü etkiler gösterir. Bazı deri hastalıkları ile iltihaplı eklem hastalıklarında da olumlu sonuçlar vermektedir.
60BitlisNEMRUT DAĞI KAPLICASI Nemrut Dağı kraterindeki bir kaynaktan çıkan su miktarı saniyede 0.03 lt'dir. Tesisi bulunmayan kaplıcanın 60°C sıcaklıktaki suyu, romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
61BitlisALEMDAR KAPLICASI Bitlis kentinin Taş Mahallesindeki kaplıcadan maden suyu olarak da yararlanılmaktadır. Havuz biçimindeki kaynaktan saniyede 1 İt. su çıkmaktadır. 15°C sıcaklıktaki kükürt kokulu su deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir