Türkiye Termal (Kaplıca ve İçmelerin) Yerleri ve Özellikleri (Şifaları)
Türkiyede bulunan kaplıca ve içmelerin yerleri ve şifaları hakkında bilgiler içermektedir.


IDİLADIYERİ VE ŞİFASI
213MuğlaGölenye İçmesi Sıcaklık 16,5°C Marmaris’e 10 km uzaklıktadır. Sodyum klorür ve mağnezyum sülfatlı sulardandır. Bağırsak hastalıklarına faydalıdır. Müshil etkisi yapar.
214MuğlaHayırlı İçmesi Sıcaklık 20°C Yatağan ilçesi yakınında, Muğla-Aydın yolu üzerindedir. Karbondioksit gazı bulunduğundan, gazlı, saf sodyum bikarbonatlı sulardandır. Mide ve karaciğer hastalıklarına özellikle önerilir.
215MuğlaAkçabükü Suyu Sıcaklık 12°C Bodrum İlçesi’ndedir. Soğuk olduğu için, müshil olarak içilir. Orta tuzlu bir sudur. Bağırsak görev bozukluklarında kullanılır.
216MuğlaAsın İçmesi Sıcaklık 16°C Milas ilçesi’ne 20 km uzaklıkta, küllük yakınındadır. Bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.
217MuğlaBahçeburun Madensuyu Milas ilçesi’ne 10 km uzaklıkta, Beşparmak Dağı eteklerinde kaynar. Mide, barsak, karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
218MuğlaBelceğiz İçmeleri Fethiye ilçesi’ne bağlı, Ovacık Köyü’ne 5 km uzaklıkta, deniz kenarındadır. Denize doğru inen kayalardan çıkan üç kaynağı vardır. Bunlar Kırdak İçmesi, Beldeniz İçmesi ve Ölüdeniz İçmesidir. Her üç içme de müshil olarak etki yapar. Karaciğer, safrayolları rahatsızlıklarında iyi sonuç verir.
219MuğlaBözük (Girme) Kaplıcası Sıcaklık 35°C Yatağan ilçesi’ne bağlı, Bağyakası Köyü yakınındadır. Granit kayalıkların içerisinden kaynar. Bol karbondioksitli bir sudur ve içimi çok hoştur. Suyun sıcaklığı 35 derece olmasına rağmen, CO2 tanecikleri vücudu kapladığı için derinin reaksiyonu şiddetli olur ve cilt kızarır. Sodyum bikarbonatlı, kalsiyum ve karbondioksitli bir sudur. Karaciğer, safrakesesi, mide ve sindirim sistemi hastalıklarına şifa sağlar.
220MuşBazikan Çermiği (Varto) Muş Varto ilçesinin 27 km. batısındaki Bazikan Çermiği köyün kuzeydoğusu ve doğusundaki iki kaynaktan beslenmektedir. Dereye yakın olan kaynak 3.50 m. çapında, 1.50 m. derinliğinde üzeri açık bir havuz görünümündedir. Diğer kaynak ise, bir hendek içerisinde akmaktadır. Çermiğin 38 C sıcaklığındaki suyu 016 lt çıkmaktadır. Bu çermik, sakinleştirici bir etki yaptığı gibi karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına da iyi gelmektedir.
221MuşŞor Gölü Kaplıcası Bulanık İlçe Merkezindedir . Kaplıcanın sıcaklığı 20 C 'dir.
222MuşHamurpet Gölü Kaplıcası Varto Doğantepe Köyündedir . Kaplıcanın sıcaklığı 20 c ' dir.
223NiğdeÇİFTEHAN KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
224NiğdeKocapınar Suyu ve Çamuru (Merkez)Niğde il merkezine 2 km. uzaklıktadır. Niğde il merkezine 2 km. uzaklıkta, Bor yolu kenarında bulunan Kocapınar suyu arazinin değişik noktalarından kaynamaktadır. Bu kaynak açıkta akmaktadır. Bu sudan deri, mide ve bağırsak hastalıkları tedavisinde yararlanılmaktadır.
225NiğdeKemerhisar İçmeleri (Bor)Niğde ili Bor ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Niğde ili Bor ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Kemerhisar İçmesi, Kemerhisar Köyü’nün 3 km. güneyindedir. Ovanın ortasından kaynayan bu su, 1970’li yıllarda bir beton depo içerisinde toplanmıştır. Toprak yüzeyinden birkaç basamakla inilen çeşmesinden su sağlanmaktadır. Kaynağın 200 m. ötesindeki bir bölüm çevreden sızan sularla bir gölcük halindedir. Bor Belediyesi bu kaynağın yanına bir tesis yaptırmıştır.
226NiğdeFerhenk Müshil Maden Suyu (Merkez)Niğde il merkezinin 30 km. doğusundadır. Niğde il merkezinin 30 km. doğusunda, Dikilitaş Köyü ile Hüyük demiryolu istasyonu yakınında bulunan bu maden suyu köy yakınındaki yüksek sırtın birçok noktasından kaynamaktadır. Bu suyun müshil etkisi yaptığı bilinmektedir.
227OrduSarmaşık Kaplıcaları ( FATSA )Okumak için tıklayınız
228OrduÇermik (Gölköy) Ordu ili Gölköy ilçesinin 500 m. güneyinde bulunan Çermik gölünün suları maden suyu özelliği taşımaktadır. Bu nedenle de böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
229OsmaniyeHaruniye Kaplıcaları (Düziçi)Okumak için tıklayınız
230OsmaniyeKokar Kaplıcaları (Kadirli) Osmaniye ili Kadirli ilçesinin Koçlu (Avluk) Köyü sınırları içerisinde bulunan Kokar Kaplıcaları ilçe merkezine 15 km. uzaklıktadır. Kaplıcanın çevresindeki kalıntılar, kaplıcadan Roma ve Bizans dönemlerinde de yararlanıldığına işaret etmektedir. Bizans döneminde kaplıcaya 5 km. uzaklıktaki Ağınağat mevkiinden buraya içme suyu getirildiği kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kokar kaplıcası Kadirli Kaplıcanın suyu mide, bağırsak, böbrek ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kaplıcanın çevresi çam ağaçları ile kaplı olup, yörenin mesire yerlerindendir.
231RizeAYDER KAPLICASIOkumak için tıklayınız
232RizeANDON ILICASI (Küçükçayır) İÇMELERİOkumak için tıklayınız
233SakaryaKuzuluk KaplıcasıOkumak için tıklayınız
234SakaryaAcısu İçmesi (Geyve) Gölpazarı yolu üzerinde, Geyve İlçesi’nin 5 km güneydoğusunda, Ahibaba Köyü’nde bulunan içme, tadı nedeniyle Acısu diye adlandırılır. Su sıcaklığı 26 ºC olup, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Suyun çevresi, içinden akan dere ve doğal çevresi ile mesire ve dinlenme yeri olarak özellikle hafta sonları birçok ziyaretçi ağırlamaktadır.
235SakaryaKil Hamamı Kaplıcaları (Taraklı)Okumak için tıklayınız
236SakaryaÇökek Kaplıcası (Akyazı) Kuzuluk Beldesi sınırları içerisinde bulunan kaplıcada toplam 9 kuyu bulunmaktadır. Bunlardan 4’ü su, 5’i ise çamur banyosu amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suyu, romatizma, siyatik ve kaşıntılara iyi gelmektedir.
237SakaryaIlıcak Köyü Gazlısuyu Kaplıca, Geyve’nin 15 km güneydoğusunda Geyve-Taraklı yolunun 13. kilometresinden ayrılan bir yoldan gidilen Ilıcak Köyü içinde yer almaktadır. Mineral yönünden çok zengin ve şifalı olan kaplıca suyu bromür ve iyodür de içermektedir. Suyun ortalama sıcaklığı 26 ºC dir. http://www.sakarya.gov.tr
238SamsunHamamayağı Kaplıcası (Ladik)Okumak için tıklayınız
239SamsunHAVZA KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
240SiirtSağlarca (Billoris) Kaplıcası (Merkez) Siirt’te 17 km. uzaklıkta, Siirt-Eruh yolu üzerinde, Botan Çayı kıyısındaki bir mağarada bulunan bu kaplıcadan mağaranın genişletilmesi ve düzenlenmesi ile yararlanılmaya başlanmıştır. Buradaki kaplıca havuzunu besleyen kaynağın yakınında ikinci bir kaynak daha bulunmaktadır. Bu kaynağın suyu doğrudan doğruya Botan Suyu’na karışmaktadır. Kaplıcanın suyu 33 C -36°C sıcaklıkta olup, suyu Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Hidrojen-Sülfürlü, Kalsiyum içermektedir. Suyun Ph değeri 6,4’tür. Kaplıca suyu, romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yapmaktadır.
241SiirtLif Kaplıcası (Merkez) Siirt il merkezinde, Kışlacık Köyü yakınında bulunan Lif Kaplıcası’nın verimi saniyede 30 lt.dir. Sıcaklığı 41 derecedir. Suyun kimyasal özellikleri Sağlarca Kaplıcasında olduğu gibi klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı, sodyumlu, hidrojen sülfürlü kalsiyum içermektedir. Kaplıcanın suyu romatizma, solunum yolları, kadın hastalıkları ve sinirsel hastalıkların tedavisinde etkilidir.
242SiirtHista Kaplıcası (Eruh) Siirt ili Eruh ilçesi, Düğünyurdu Köyü yakınında, Dicle Irmağı kenarında bulunan Hista Kaplıcasının suyu bir kaya yarığından kaynamaktadır. Buradan da 15 m. aşağıdaki bir havuza dökülmektedir. Suyun sıcaklığı 60 C.dir. Buradaki 8.00x4.00 m. ölçüsündeki havuzun üzeri tonoz bir tavanla örtülüdür. Kaplıca suyu kükürtlü sodyum, kalsiyum sülfatlı sular grubundandır. Az miktarda demir içeren kaplıca suyu tortulu olduğundan yalnızca kaynağından içilebilmektedir. Kaplıca suyu romatizmal ve kadın hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir