Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
301No Smoking İş adamı Temel bir gün smokiniyle bir partiye gitmiş, kapıda no smoking yazıyormuş hemen smokinini çıkarmaya başlamış. Hanımı: -"Ula niçin çıkariysin?" -"Paksana kari smokinle cirilmez yazayi!"
302Noşut Temel Afrika'ya safariye gitmiş. İlk günün sonunda gece otelin lobisinde avcılar konuşuyormuş. İngiliz "ben bugün 1 gergedan vurdum" demiş. Fransız "ben de 1 aslan vurdum" demiş. Temel de "ben de 1 noşut vurdum" demiş. İngilizle Fransız anlamamış ama cehaletleri belli olmasın diye de sormamışlar. Ertesi gün yine ava gidilmiş gece yine toplanmışlar. İngiliz "ben 2 kaplan vurdum" demiş. Fransız "ben de 1 fil vurdum" demiş. Temel "ben 4 noşut vurdum" demiş. İngiliz dayanamamış sormuş: "Kusura bakma ama noşut nasıl birşeydir? Bunca yıllık avcıyım hiç duymadım." Temel de: "Ben de ilk defa burda gördüm. Kara kara birşeyler insana benziyorlar. Ellerini kaldırıp "noşut noşut" diye bağırıyorlar demiş.
303Numaralı Gözlük Dursun Temel'i uzun süre sonra görünce: -Nereye gittin ula? -Numaralı gözlük almaya cittum. -Ama hala tam göremeysun? -Bi numara büyük aldum seneye cöriyim diye.
304Ocağum Söndii Temel izinden dönen arkadaşına sormuş ... -Anlat bakayim memlekette neler olii..? Dursun: -Pek biişi yoktir. -Nasil yoktir? -Sadece sizin kedi öldi. -Yapma yav? -Hee öldi köpekden acik sonra öldi. -Köpekde mi öldi? -Hee öldi sizin atın kemikleri boynuna takıldı öldi. -Atta mı öldi? -Babanın cenazesini taşırken uçurumdan düşdi -Babamda mı öldi? -Ananın cenazesine dayanamadi öldi. Temel: Uuuyyyyy ocağum söndiiiiiii..
305Ödeşmek Temel'le Dursun sohbet ederken, Dursun birden konuya girmiş. - Temel senden habersiz senin adına kredi çekip ödemesem ne olur? - Ne olacak ödeşmiş oluruz.
306Ofliyim Temel bir araca arkadan çarpınca aracın sürücüsü öfkeyle bağırmış: - Ne yaptın be adam? Deli misin? Temel cevap vermiş: - Hayır, Ofliyim.
307Öğretmen Dedi Temel okula yeni başlamıştır. Bir gün ninesi Temel'i çalışırken görür, ama ilginç bir şekilde Temel gözleri kapalı yazı yazmaktadır. Merak eder sorar: -"Haçan uşağum neden cözlerini kapataip yazi yazaysun daa?" -"Öğretmen dedu ninem..." -"Ne dedu uşağum?" -"Ha pize dedu ki, artık fişlere bakmadan yazi yazun!"
308Öksürük Temel dahiliyeciye gitmiş. Doktor ona neyinin olduğunu sormuş. -Öksurayrum, demiş Temel. -Ne zamanlar öksürüyorsun? -Tuvalette oturayurken kapiyu tiklattiklari zaman, demiş Temel.
309Okuma Yazma Temel göz doktoruna gider.Okuma gözlüğü ister.Doktor bütün gözlükleri Temel'de denediği halde hala yazıyı okuyamadığını anlar,ve sorar; -Beyefendi sizin okuman yazman var mı emin misin? Temel: -Ula yuksa şartmidur?
310Ölü Kuş Temel bir gün Dursun'la dağa tırmanıyormuş. Tırmanırken temelin karşısına ölü bir kuş çıkmış. Temel: Aa bak kuş ölmüş. Dursun da havaya bakıp: -Hani ula ben göremeyrum..
311Önce Biz Ebe, doğumhane kapısında adama seslenir: -"Beyefendi, bir oğlunuz oldu." Temel atılır: -"Piz daha önce celmiştuk."
312Ön Vagon Dursun Temel'i istasyonda memleketine uğurlarken şöyle dedi: -Sakın en öndeki vagona binmeyesun Temel. Bir kaza anında en çok hasari gören vagon ön vagondur uşağum. Temel: -Hiç anlamayrum ula neden ha bu ön vagonu kaldirmayiler?
313On Vahşi Hayvan Öğretmen Temel' sordu: -Bana on tane vahşi hayvan ismi söyler misin? Temel başladı saymaya: -Aslan, kartal, kurt, ayi, timsah... -Ee başka? -5 tane de yilan.
314On Yaş Temel şapka alacakmış, bir tane denemiş, yanındakiler: -Bu seni on yaş genç gösterdi, bunu al demişler. Temel istememiş, hediye etme istemişler. -İstemeyrum, her çıkarışta on yaş ihtiyar görünmek istemeyrum da.
315Organizasyon Temel parmağını camla kesince telaşlanır ve yeni kurulan aile hekimliği merkezlerinden birine girer. İçeride karşısına iki kapı çıkar. Birinde "Hastalıklar", diğerinde "Yaralanmalar" yazmaktadır. Hemen durumuna uyan "Yaralanmalar" kapısından içeri girer. İlerlerken önüne iki kapı daha gelir. Birinde "Kanamalı" diğerinde "Kanamasız" yazmaktadır. "Kanamalı" yazılı kapıdan girer ve yine iki tane kapı görür. "Hayati önemde olan" ve "Hayati önemde olmayan" durumuna uyan hayati önemde olmayan yazılı kapıdan girince kendini sokakta bulur. Evde fadime karşılar: -Uyyy Temelum! Sana iyi baktılar mi? -Hiç bakmadular ama organizasyon müthişti.
316Ormanların Faydası Temel ilkokula gidiyormuş. Bir gün derste doğa sevgisini işlerken hoca Temel'e: -Ormanların faydalarını say bakalım Temel, der. Temel bir türlü cevap veremez ve en sonunda şöyle der: -Ormanlarin faydalari saymakla bitmez öğretmenim.
317Otel, Motel Temel Fadime'yi kaplıcaya götürür. Kaplıcanın bahçesinde çaylarını yudumlarken Fadime, üzerinde otel, motel, restorant yazan tabelaları göstererek sorar: -Ula habu oteli anladuk da ya bu motel ne oliyi? Temel bilgiç bilgiç verir verir: -Ula biz kaşuk maşuk diyiruk ya, bu da oyle bişedur da :)
318Otelci Temel Otelci Temel’in kapısını bir gece bir İspanyol asilzadesi çalmış. - Boş odanız var mı? - Kimsunuz? - Jose de Santana de Monte Cristo de Santa Cruzo. - Haa, pu kadar uşağu alacak yerum yoktur.
319Otobüste cep telefonu Temel otobüste cep telefonuyla konusuyormuş, yolcular uyarmış hemen: - Otobüste cep telefonuyla konuşmak yasaktır! Temel telefonun öbür ucundaki arkadaşını uyarır: - Ula Cemal, otobusun içinde konişmam yasakmiş, sen konuş ben tinleyeyum!
320Otuz Senedur Temel büyük bir yük gemisinde kaptandır ve sürekli okyanuslarda dolaşır. Bir gün Trabzon'a yolu düşmüş, köyüne gelmiş, köy kahvesinde can arkadaşı Dursun'u görmüş ve Dursun'a; -Ula Tursun gel getureyim seni gemilan uzak denizlere!" demiş Dursun kabul etmeye yanaşmamış ama nihayetinde zor da olsa ikna etmiş. Yola çıkmışlar. Büyük okyanusun ortalarına gelmişler. Dursun bide ne görsün küçücük bir adanın kenarında, saçı sakalı uzun sefil durumda yaşlı bir adam el kol sallayarak gemiye doğru bağırıyor. Dursun Temel'e sormuş: -"Ula Temel ha bu adamda kimdur?" -"La ne bileyim otuz senedur haburdan gelur giderum, o adam bana hep oyle el sallar delimidur nedur anlamadum ki."
321Oyunun Sesi Temel kendini bilgisayar oyunlarına kaptırır. Gözü başka hiç birşey görmez. Sabah kalkar oturur başına gece uyumaya gider. Bir gün Fadime isyan eder tabii: - Anlamayrum Temel ha bu oyunlarun benden ne fazlasi var da! Temel'in cevabı şöyledir: - Oyunun sesuni kısabiliyrum...
322Özeleştri Temel Cemale bir fıkra anlatmış. Cemal anlamamış.Temel gene anlatmış, yine anlamamış. Dördüncüden sonra Cemal katıla katıla gülmeye başlamış.Temel: -Abartma o kadar komik bi fıkra değildi. -Ben fıkraya gülmeyrum kendime güliyrum, gene anlamadum.
323Okumak için tıklayınız
324Paranoya Temel ailesi yürüyerek bir yere giderken Temel yerde muz kabuğu görmüş, - Ha uşaklar Tikkat edun, pirazdan yine tuşecağuz, demiş.
325Paraşüt Uzun süren eğitimlerden sonra nihayet ilk atlayış günü gelmişti. Uçak havalanmadan önce komutan askerlere ; "arkadaşlar hiç panik yapmayın, uçaktan atladıktan sonra ilk önce paraşütün ana kolunu çekin, açılmazsa korkmayın sakin bir şekilde yedek paraşütün kolunu çekin, oda açılmazsa bilin ki aşağıda ambulans bekliyor olacaktır" der ve uçak havalanır. bir iki üç derken sıra Temele gelir.Temel büyük bir heyecanla birinci kolu çeker.... paraşüt açılmaz. İkinci kolu çeker....yine açılmaz ve Temel aşağı doğru hızla süzülürken, "Allah bilir aşağıda ambulans da yoktur " der.
326Paraşütçü Temel Temel Nato da havacı olarak askerliğini yapıyormuş. Komutan askerlere paraşütle nasıl atlanılacağını öğretmiş. -Uçaktan atlayınca birinci ipi çekeceksiniz. Paraşüt açılmaz ise ikinci ipi çekeceksiniz. Yine açılmadı, o zamana Meryem Anaya dua edeceksiniz. Temel uçaktan atlar, birinci ipi çeker paraşüt açılmaz, ikinci ipi çeker yine açılmaz. O sırada yere yavaş yavaş süzülen komutanın yanından geçerken sorar: -Komutanım, komutanım.. O karının adı neydi?
327Paraşüt Mağduru Temel bir gün askerdeyken uçaktan paraşütle atlayış yapılacakmış. Tüm erler atladıktan sonra sıra Temel'e gelmiş. Temel atlamaktan çekinmiş. Bunu gören komutan sormuş: -Neden atlamıyorsun? Temel: -Dün gece rahmetli annemi gördüm ve bana o paraşütle atlama dedi. -İnanma böyle şeylere hadi atla! -Atlamam! -Al sen benim paraşütümle atla. Temel tamam demiş ve atlamış. Temelin komutandan aldığı paraşütü açılmış. Temelin paraşütünü alan komutan arkasından atlamış ve paraşüt açılmamış ve hızla aşağıya düşüyormuş. Temel: Neden açamıyorsunuz komutanım paraşütünüzü? Komutan: -Ulan Temeel...!
328Paraşüt Tamiri Temel ile Dursun yamaç paraşütü hevesine kapılmışlar. Bir gün yine yamaç paraşütü yaparken, Dursun: -Ula Temel senun paraşüt pozuktur uşağum onu tamir et da! Temel: -Havada olmaz da uşağum, inince pakarum, olmadu değiştirirum!
329Parmak Sınavı Temel oğluna parmakların isimlerini öğretiyormuş. "Bak uşağum bu baş, bu işaret, bu orta, bu yüzük ve buda serçe parmak. Anladın mı?" oğlu kafasını sallayarak hayır demiş. Temel bir kez daha anlatmış ve tekrar sormuş "Anladın mı uşağum?" Çocuk tekrar hayır demiş. Bir daha, bir daha derken en sonunda çocuk anladım deyince, Temel elini sallayarak; "Bak bakalım bir de karıştırarak sorayım" demiş..
330Paylaşımcı Temel Fadime, Temel'e: "Ula Temel dolaptan elma aşurduğuni gördüm," dedi. "Paylaşalum.." Temel: "Peki ama akşama annemdem işiteceğum azari da paylaşmaya razi olursan."

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir