Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
331Pencereden Atlayan Temel Temel bir gün hastalanmış. Bunu gören arkadaşları ziyarete gitmiş. Arkadaşları Temel'i pencereden atlarken görmüş: -Ula Temel düzgün kapı varken camdan niye atlamaya çalısıysin? - Doktor bana dedu ki kapıdan ayağuni atmayacasun. Bende hep pencereden çıkayirum.
332Perhiz Temel rahatsızlanır ve doktora gider,kontrolden sonra doktor kendisine perhiz verir. Üzgün bir biçimde eve dönen Temel durumu anlatır. - " Ula toktor perhiz verdu daa,pir yemekte en fazla iki köfte yiyepilirsun dedu,hiç 2 köfteyle doyulir mu?" Fadime hemen teselli eder; -" Ne üzüleysun Temel'um, pen saa o iki köfteyi püyük püyük yaparum doyarsun daa!" diye cevap verir.
333Personel Alımı Personel alma sınavında adaylar boş bir havuzun önüne getirilmiş. -Herkes yüzsün,denmiş. Temel hariç hepsi atlamış. -Aferin sana,en akıllı senmişsin. Temel ağlamaklı, -Pen yuzme bilmiyrum.
334Pervane Temel hayatında ilk kez helikoptere binmiş. Zaten soğuk olan hava yükseldikçe daha soğumuş. Üşüyen Temel pilota seslenmiş: -Uy uşağum... Şu üstümüzdeki pervaneyi kapat üşüdüm daa!
335Pijama Birgün Temel Dursun'a misafirliğe gitmiş ve aniden bastıran şiddetli yağmur Temel'i zor durumda bırakmiş. Dursun, Temel'e : -"Temel ,sen bu yağmurda bir yere gidemezsun, pu gece pizde yatarsun." Temel: -"Olur, bu gece burdayum" der ve Temel Dursun'nun olmadığı vakit ortadan kaybolur. Aradan zaman geçer ve kapı çalınır. Dursun bakar ki gelen Temel. -"Ula Temel, nereye cittun.?" -Eve pijamami almaya cittum da.
336Pilot Temel Pilot Temel telsize var gücüyle bağırıyordu: - "Ula, sağ motor bozuldu. Düşeyrum, düşeyrum. Meydey düşeyrum. Kule düşeyrum." Kule hemen cevapladı : - "Mesaj anlaşıldı. Yerinizi bildirin, yerinizi bildirin." Temel gayet ciddi : -"Pilot kabini, öndeki sol koltuk, pilot kabini, öndeki sol koltuk."
337Piramitler Temel, Fadime'yi balayında Mısır'a götürmüş, piramitlerin birini gösterip: - Bak Fadime bu tam 3001 yilluktur. Fadime'de şaşkınlıkla : - Nasıl böyle emin konuşup 3001 yıl diyepiliyisun? - Geçen sene de gelmişidum ben ha buraya, rehberimiz o zaman 3000 yilluk olduğuni söylemişidu.
338Pire Deneyi Bilim adamı Temel pirelerle deney yapıyor. Pireye sıçra diyor, pire sıçrıyor. Zıpla diyor, pire zıplıyor. Pirenin kanatlarını koparıyor ve zıpla diyor, zıplıyor. Rapor 1: Pire kanatları koparılmış olarak zıpladı. Bu defa ayaklarını koparıyor ve zıpla diyor, hareket yok. Bir daha zıpla diyor yine hareket yok. Temel yazıyor. Rapor 2: Pirelerin ayakları kopunca kulakları duymuyor.
339Pire Spreyi Temel köyde pire spreyi satıyor. Herkes alan alana. Bir hafta sonra yine geliyor. Köylüler Temele hacan verdugun sprey bir ise yaramadi. Temel ha usagum kullanmasini pilmiysunuz. Bakın ögreteyum size. Pireyi yakalayacaksunuz agzuni acacaksunuz sprayi pirenin agzuna bosaltacaksinuz.
340Plakasını Aldım Temel evinde oturuyormuş. Dursun gelip Temel araban çalınıyor demiş. Temel arabanın arkasından koşmuş ve bir süre sora geri dönmüş. Dursun "Ne oldi yakalayabildin mi? " demiş. Temel de : "Yakalayamadum ama plakasını aldım." demiş.
341Polis Temel Ula Temel, senden polis olmaz. Nasıl kaçırdın elindeki azılı hırsızı! -Sormayin komiser bey. Bir anluk dalginluğum sebep oldu. Üstünde "girmek yasaktir" tabelasi bulunan bi yere girdi, arkasindan gidemedum!
342Politikacı Temel'e küçükken, ilerde ne olacağını sorunca hep politikacı olucağım dermiş. Temel büyünce sormuşlar: -Hani sen politikacı olacaktın niye manav oldun? -Her politikacı gibi yalan söyledum daa :)
343Postane Temel hızla postaneden içeri girip -Demin atmış olduğum mektubu geri istiyorum. Memur şaşırarak: -Neden? -Fazla pul yapıştırmışım, yanlışlıkla uzağa gitmesin.
344Pusula Yoksa? Temel bir geminin kaptanıymış, yoğun bir fırtınada rotaları kaybolmuş. Temel: -Çabuk pusulayı cetirun! Tayfalar: -Pusula yoktur neyi cetirelum? -Ha o zaman Kelime-i Şahadet cetirun.
345Radara Girdin Temel bir gün yolda giderken polisler durdurur. Ehliyet ruhsat sorar. Temel: -Naptum ben memur bey? diye sorar. -Radara girdiniz ceza kesicez! -Ula ne kızıyisun yemedik ya radarunuzi çikaruz da..
346Rüya Tabirleri -Temel! Gece rüyamda ne gördüm biliyor musun? -Ne gördün Fadime? -Akşam eve gelirken elinde çok güzel bir paketle geliyorsun. -Eeee? -Ben de paketi heyecanla açıyorum ve içinden bir inci kolye çıkıyor! Sence bunun anlamı ne olabilir? Temel gülümsemiş: -Hele akşam olsun da anlamını öğrenirsin, demiş. Akşam olmuş Temel elinde güzel bir paketle eve gelir. Fadime gözlerine inanamaz ve çok heyecanlanır, paketi aceleyle açar. Bir de ne görsün kutunun içinde bir kitap ve üzerinde 'rüya tabirleri' yazıyor.
347Sağanak Yağış Temel ile Fadime sürekli kavga ediyormuş. Bir gün Fadime Temel'e ağzına geleni gelmeyeni söylemiş. Fakat bizim Temel ağzını hiç açmamış. Buna çok sinirlenen Fadime yanında bulunan bir kova suyu Temel'in başından aşağı döker. Bunun sonucunda Temel: - Bu kadar gök gürültüsünden sonra sağanak yağışi zaten bekliydum.
348Şaka daa ! Bir gün Temel balığa çıkar. İyi bir avdan sonra bir tekne balık tutar. Birden hava patlar ve çok büyük bir fırtına çıkar. Temel dua etmeye başlar.Allah'ım beni bu fırtınadan kurtarırsan bütün bu balıkları fakirlere dağıtacağım der içinden. Hava bir zaman sonra düzelir.Temel evine dönmeye başlar.Bir taraftan da balıklara bakar ve içinden bu balıklar fazla yarısını dağıtsam olur der. Biraz daha sonra balıklara tekrar bakar ve bu balıkların yarısı da çok fazla, ben bunların çeyreğini dağıtsam olur der. Biraz daha zaman geçer Temel tekrar balıklara bakar.Tam o sırada hava tekrar bozulur.Temel kafasını gökyüzüne diker ve şöyle der: -Haçen sende şakadan heç anlamiyesun...
349Sakar Camcı Kadının evindeki salonun camı kırılmıştı. CamcıTemel'i aradı ve sipariş verdi. Yarım saat sonra zil çaldı. Kadın megafondan seslendi: - Kim o? - Camcı daa. Kadın kapıyı açtı ve camın takılacağı yeri gösterdi. Beş dakika sonra yine zil çaldı. - Kim o? - Camcı daa.. - Yanlışlık var. Az önce bir camcı gelmişti. - Düştük daa..
350Saklambaç Temel savaştadır ama bir gün ortalıktan kaybolur. Herkes onu arar. Komtanın yanına Teğmen Ali bey gelir ve şöyle der: " Komutanım 15 dakikaya yakın zamandır onu arıyoruz. " Komutan : " Bu kadar zamanımızı bir asker aramak için mi harcıyoruz, annesinede söyleriz şehit oldu diye " der ve yol almaya başlarlar. Temel birden meydana çıkar " Ula durun da beni bekleyin " der. Komutan bağırır:" Deminden beri neredeydin ? " diye sorar. Temel cevap verir: " Arkadaşla saklambaç oynuyordukta.
351Sakla Samanı Dursun bizim Temel'e nasihat veriyordu: -Bak Temel , çok para harcıyorsun. Bir söz vardır; sakla samanı, gelir zamanı. Temel bu boş durur mu : -Benim ineğe benzer bir yanım mı var Dursun ? Ne diye saklayayım samanı.
352Şans Temel kola otomatiğine gitmiş, para atıp düğmeye basmış ve kolasını almış. Bir para daha atmış, yine düğmeye basmış ve yine kolasını almış. Bunun üzerine heyecanla arkadaşlarının yanına gitmiş ve : - Çabuk bütün bozuk paralarınızı verin, bugün şansım çok iyi!
353Şansın Böylesi Temel kahvede arkadaşlarına anlatır: -Bizim mütahit Cemal ne kadar şanslıdır. Geçen sene kaza sigortası yaptı, bir gün sonra bacağını kırdı. İki Ay evvel evini sigorta ettirdi, geçen hafta evi kül oldu. Ya şimdi oldu biliyor musun? -Geçen hafta hayat sigortası yaptırdı, iki gün sonra öldü!
354Şaşkın Temel Temel elleri belinde yürümekteymiş. Bu, bunu gören bir adamın dikkatini çeker ve adam Temel'i takip etmeye başlar. Temel otobüse biner elleri belinde, otobüsten iner, pazara girer elleri belinde, ordan bir dükkana girer, çıkar elleri belinde. En sonunda adam dayanamaz sorar: - Ya kardeşim nedir bu sabahtan beri ellerin belinde geziyorsun, hayrola? Temel iki yanını kontrol edip: - Anaa karpuzlar düşmüş...
355Şaşurtmaca Temel Dursun'a: +Sana bi bilmece soracağum. -Sor usağum +Kafeste yaşar cik cik diye oter saridur nedur bu? -Kanarya! +Değul. -Papağan? +Yok. -Serçe? +Değul usağum! -E nedur o zaman bilemedum. +Hamsi daaa hamsii ! -Ula Temel hamsinin kafeste ne işi var daa. +Ben koydum. -Ula hamsi sari mi olur ? +Ben boyadum. -Usağum iyide hamsi cik cik diye oter mi hiç ? +Ula Dursun o kadar da şaşurtmaca olsun daa.. :)
356Savaş Hazırlığı Televizyon filminde Kızılderililerin yüzlerini boyadıklarını gören küçük Temel, sordu: - Baba ne yapayler bunlar boyle? - Savaşa hazırlaniyler oğlum. Temel, ertesi sabah annesini makyaj yaparken görünce koşup babasının yanına geldi: - Baba, kötü şeyler olacak da! Annem içerde savaş hazırlığı yapiyi.
357Sekeyrum Doktor Temel'e sormuş: -Bacağın nasıl? -Hala sekeyrum. -Devamlı mı? -Yok daa yürurken.
358Sekiz Ver Sekiz Of'da bir okulda, matematik öğretmeni öğrencilerine sınav yapmış. Sınav kağıtlarını okumuş, bir öğrenciye yedi puan vermesi gerekmiş, sınav kağıdına "yedi" mi yoksa "yeti" mi yazacağına karar verememiş. Bunu bilse bilse Türkçe hocası bilir demiş ve Türkçe hocasına danışmış. Türkçe hocası da düşünmüş,düşünmüş ve; -"Ula hocam, ne tüşüniysun ve peni ne yoriysun! Ver ha ona sekiz!" :)
359Sende Bekleseydin Temel birgün Dursun'a: -"Ula ben seni minareden atar, iner assağu tudarum" demiş. Dursun da tutamayacağını söylemiş ve iddiaya girmişler: Minareye çıkmışlar, Temel Dursun'u tuttuğu gibi boşluğa sallamış ve hızla minaraden inmiş. Dursun yerde can çekişir bir vaziyette Temel'e sitem etmiş. -"Ula hani tudayidun peni?" Temel: -"Ne diyun da , sen de yavaş inup da pekleseydun."
360Sert Ananas Dursun tropikal iklime sahip bir memlekete gider. Ordan Temel'e tropikal meyveler gönderir. İçinde ananas da vardır tabii. Temel Dursunu arayıp, Dursun'dan takma diş ister. Dursun: -Temel ne yapacasun dişi da? -Ula bu güzeldur ama çok serttir diş miş kalmadu daa

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir