Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
361Sevindirme Yöntemi Öğretmeni Temelcik'e sormuş: -"Hergün iyilik yapıp birini sevindiriyor musun?" -"Tün teyzeme cittum, çok memnun oldi, pu cün ceri celdim taha çok memnun oldi."
362Okumak için tıklayınız
363Şifre Temel ile Fadime nişanlanırlar. Temel bir gün Fadime'nin telefonu alır kontrol etmek ister. -Fadime şifren nedur? -İlk taniştiğimuz günün tarihidur Temelim. -Neyse ben sağa güveniyrum bakmayacağum.
364Sivrisinekler Temel ve Fadime Yaylaya çıkmışlar. Akşam olunca açık havada yatmışlar. Ama sivrisinekler bunları uyutmamış bunlarda çareyi yorganın altına saklanmakta bulmuşlar. Bir zaman sonra bunların yanlarına ateş böcekleri gelmiş. Temel ve Fadime başları yorganın içinde yatarlarken, Temel bir ara başını dışarı çıkarıp ateş böceklerini görünce hemen kafasını yorganın içine sokmuş ve Fadime'yi dürtmüş; -'' Ula, Fadime! Sivrisinekler ellerinde fenerle bizi ariyiler''
365Size 43 Temel; deri, yarım bot ve koyu kahverengi ayakkabıyı alıp kasaya yanaşıyor. Kasadaki bayan botları poşete koyarken, Temel de soruyor; - Ha bunlar 43 liradur değul mi? Kız, "Ne münasebet" der gibi bakıyor ve: -Bunlar orijinal deri, indirimli fiyatı 180 lira. Temel tam bunun üstüne şöyle diyor: -Olur mu da! Altunda 'Size 43' yaziyi.
366Soğan Var mı? Temel eczacılık fakültesini bitirmiş. Fakat eczane açacak parası yok, girmiş bir eczaneye: - Beyefendi sizde soğan var mı? Adam Temel’i başından savmış. Temel bu durur mu? Her gün yeni saçma sorularla geliyormuş. Bir gün eczacı Temel’e: - Kardeşim senin derdin ne? - Burayı bana sat. Eczacı kurtulmak için eczaneyi satmış, birkaç gün sonra eczaneyi satan adam içeri girmiş, Temel’e: - Siz de soğan var mı? demiş. Temel adama: -Bizde soğan var ama senin reçeten var mı? demiş.
367Son Arzu İdama mahkum olan Temel’e son arzusunu sormuşlar; - "Penu oğlumin yanuna gömun!" demiş. -"Ama oğlun yaşıyor!" - "Olsun. Pen beklerum."
368Sonbahar Din dersinde hoca Temel'e sordu: - Söyle bakalım Temel... Adem ile Havva ne zamana kadar cennette kaldılar? Temel gayet sakin: -Sonbahar'a kadar... Hoca şaşırır: -Ne alakası var Temel? -Mantık bunu gerektirir hocam... Çünkü elmalar sonbaharda olgunlaşır.
369Sonra Gelirim Temel bir iş bulmuştur. İşyerinin sahibiyle konuşmaktadır. Temel: - Efendim aylığım ne kadar? Ne kadar kazanacağım? İşyeri Sahibi: Şimdilik 200 lira 3 veya 4 ay sonra 350 lira Temel: - O zaman ben 3 ay sonra tekrar gelirim :)
370Okumak için tıklayınız
371Soyguncular ve Temel Temel birgün bankadayken soyguncular bankayı basmışlar. Bankadakilerin önce paralarını alıp sonra da vuruyorlarmış. Sıra Temel`in yanındaki bayana gelmiş. Soyguncu, "Adın ne" diye sormuş. "Ayşe" demiş. Soyguncuya da "İyi benim annemin adı da Ayşe" deyip kadını serbest bırakmış. Sıra Temel`e gelmiş, soyguncu ona da adını sormuş. Temel: "Adum Temel, ama arkadaşlar bana Ayşe derler..."
372Sünnetçi Temel Temel,İngiliz ve Fransız bir trende gidiyorlarmış.Bir sinek Fransız'ı rahatsız ediyormuş.Fransız sinirlenmiş çekmiş kılıcını sineği ortadan ikiye bölmüş. Cebinden kimliğini çıkarıp: -Fransız Kraliyet Ailesi. demiş. Başka bir sinek İngiliz'i rahatsız ediyormuş.İngiliz kılıcını çekmiş ve sineği ortadan ikiye bölmüş. Sonra cebinden kimliğini çıkartıp: -İngiliz Kraliyet Ailesi.demiş. Başka bir sinek de bizim Temel'i rahatsız ediyormuş.Temel kılıcını çıkartıp sineğe sallamış. Sineğe hiç birşey olmamış. Sonra cebinden kimliğini çıkartıp: -Fenni sünnetçi demiş.
373Takım Elbise Bir gün kadının biri Temel'in fırınına gider bir ekmek alır ve eve gider. Ekmeği yemek için keser ekmeğin içinden çorap çıkar. Temel'i arar: - Ula Temel senden alduğum ekmeğin içunden çorap çıktu! Temel sinirlidir ve şöyle cevap veririr: - Takim elbisemi bekleydunuz hanimefendi!
374Taraf Temel bir yakınının düğününe davetlidir. Düğün girişinde görevliler sorar: -Kız tarafı mısınız efendim? -Valla ben taraf tutmayrum iyi olan kazansun da.
375Taramışlar Temel'in tek eğlencesi Dursun'la dalga geçmektir. Bir gün yine Dursun'u görünce şöyle der: - Ula Dursun duydun mu 50 kişiyi taramişlar. -Uyy deme ula nerede? -Marketin karşisundaki berberde. :)
376Tasarruf Temel'in oğlu kan ter içinde koşarak eve gelir. -Uy buba tam yuzbin lira tasarruf ettum, otobüse binmeyip yaninda koştum. Temel biraz kızgın; -Ula oğlum ha biraz daha akilli olsaydun da taksinin yanunda koşsaydin ya. Daha çok kazanirdun.
377Tavuk Var mı? Temel İstanbul'a yerleşmiş hayatını orda sürdürmeye çalışacak. Birgün eczaneye girip "siz de tavuk var mı?" diye soruyor. Eczacı bey çok iyi bir şekilde eczanelerde tavuk olmayacağını anlatıyor. Temel gidiyor ve ertesi gün tekrar geliyor "siz de tavuk var mı" diye soruyor eczacı bakmış yine aynı adam biraz kızıyor tabi ki. Bu olay 4 gün tekrarlanıyor. En son geldiğinde Temel "Eczacıya kardeşim madem tavuk satmıyorsun cama yazsana" diyor. Eczacı da bıkmış mecburen yazdırıyor cama Temel tekrar geliyor ve eczacıya soruyor. "Abi tavuk ne zaman gelecek?" :)
378Okumak için tıklayınız
379Tedavi Temel İstanbul'da bir şirkete iş başvurusunda bulunmuş. Mülakat sırasında İnsan Kaynakları Müdürü sormuş: - Laz mısınız? Temel: - Evet ama tedavi olayirum.
380Telefon Direği Bizim Temel, Amerikalı ve İngiliz’le telefon direği dikme ihalesine girmiş. Müdür şöyle bir öneri getirmiş: -Hepiniz aynı teklifi verdiniz ama bizim için sürat önemli. Bir yarışma yapalım, kim daha çok direk dikerse ihaleyi o alacak... Üçüne de 5 saat süre ve yeterince direk verilmiş. Amerikalı 40, İngiliz 50, Temel de sadece 4 direk dikmiş. Müdür kızmış: -Nasıl olur, bak diğerleri bir sürü direk dikmiş... -Mudür bey siz onların diktuğu direkleri görmedunuz... Nerdeyse tamami dişarda...
381Tembel Temel Temel askerde biraz tembeldir. Sabah içtimasından kaytarip bir ağacın altına yatar. Ancak biraz sonra yakalanır. Komutan yanına çağırır. -Mesleğin nedir? -İnşaat kalfaluğu yapayurum komitanum. -Ha demek öyle, Peki sen inşaatta yanında çalışan bir işçiyi böyle yatarken yakalarsan ne yapardın. -Temel fırsatı kaçırmaz: -Hemen, hiç düşünmeden işine son verirdim evine gonderurdum komitanum!
382Okumak için tıklayınız
383Temel Askerde Temel'in askerde çavuşu ile başı derttedir. Çavuşu sürekli emirler verir hiç de yaptığı işi beğenmez. Sürekli Temel'i azarlar durur. Bir gün Temeli nizamiye kapısına gönderir: -Bugün bölük komutanı gelecek gelince mutlaka haberim olsun! der. Temel gider, bir makam aracı gelir. Araca yaklaşınca komutan camı indirir. Temel sorar: -Sen komitan misun? -Evet! -Vallahi ayvayi yedun, haçan çavuş seni bekliyi.
384Temel Askerden Dönünce Temel askere gitmiş ve orda dolu şey öğrenmiş. Neyse askerlik bitmiş, bizim Temel eve gelmiş ve hemen annesine: - Anne, anne, askerde neler öğrendim bir bilsen... Annesi: - Anlat bakayum neler öğrendun... Temel hemen eline bir silah almış ve evin duvarına adını yazmış. Sonra el bombası almış ve hemen bahçeye çıkmış, el bombasını kümese atmış. Annesi Temel'e: - Aslan Temel'um, haçen ne güzel öğrenmişsin. Ama ne yazık ki Fadime bunları göremeyecek... Temel şaşkın bir halde: - Nasıl yani? Annesi: - Haçen Fadime sen el bombasını atmadan önce, kümeste tavukları yemliyordu...
385Temel Ay'da Temel çevresini saran gençlere cesaret vermeye çalışıyordu: -Gençler siz isterseniz her işte başarılı olursunuz. Mesela ben Ay'a çiktuğum zaman... Tam bu sırada gençler Temel'e gülmeye başlarlar. Temel bunun üzerine: -İnanmadunuz galiba bana gençler, istersenuz çikup Ay'a bakun eğer Ay'da kırkbeş numarali ayakkabumun izi yoksa gelun yüzume tükürun.
386Temel'den Öneri Temelden hemcinslerine bir öneri: "Kadına dal verirsen ağaç eder, Ekmek verirsen aş eder, Ev verirsen yuva eder, Sevgi verirsen başına taç eder, Ama sakın kredi kartı verme ocağın söner :) "
387Temel'den Tüyolar Bir gün Temel ile Cemal kahvede otururken, Dursun girer içeri; - Ula ben bu kadın milletini anlamadum gitti, nasil davranacağuz da? Temel filozof edalarıyla Dursuna bakar ve der ki: - Dursun'um, kadunlarla tartuşmak tutuklanmaya benzer. Söyleceğun herseyi hakkunda delil olarak kullanabilur, o yüzden susma hakkini kullanacasun daa...
388Temel'den Vecize Temel'in vecizesi:"İnsanlarla paluklar ayni tehlukeye maruzdurlar. Her ikisi de ağzuni açunca paşlari pelaya cirer.
389Temel'den Yol Tarifi Bir TIR şoförü direksiyon hakimiyetini kaybederek ana yolun dibinde, Temel'in evinden iceri girer: -"Yolumu şaşirdimda. Rize'ye cideyiduum," demiş. Temel de: -"Koridoru geceysun, salondan saga sapaysun, tümdüz cideysun, "diye cevap vermiş. :)
390Temel'e Ağır Laf Temel memleketi Trabzon'a gitmek için otobüse biner. Yolculuk bitip de otobüsten indiğinde Ankara'da olduğunu anlar. -Şoför bey pen Trabzon'a gideceğdum. -Size her yer Trabzon değil mi?

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir