Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
31Aradaki Fark Temel ile Dursun kahvede otururken konu konuyu açar. Dursun Temel'e der ki: -Temel akil hastanesiyle evliluk arasundaçi fark nedur? -Ula birine deli girup akilli çikarsun, diğerune akilli girup deli çikarsun da.
32Asker Temel Temel askere gider karısı Fadime hamiledir, bir oğulları olacaktır, doğum yaklaşınca Temel komutanın yanına gider. -"Komitanum pen gideyrum." Komutan: -"Nereye oğlum!! Ne demek ben gidiyorum!" Temel: -"Karım hamiledur." Komutan: -"Oğlum sen doğuracak değilsin ya! Doğumdan sonra gidersin." diye cevaplar. Temel: -" Komitanum; haçan siz pizum oralari pilmezsinuz. Kari doğiriyi kocası nereyedur? Derlerde Fadimemu uzerler!" Komutan; -"Peki Temel tamam kaç gün izin yeter?" diye sorar. Temel: _"Komitanum artuk pen celmem daaa! Çocuğumi cöndereceğum!" Komutan iyice şaşırır. -"Nasıl yani?" diye hayretle sorar. Temel: -"Ya komitanum siz pizum oralari pilmezsunuz daa. Ula çocuğu dururken kendi gittu askere temezler mu!"
33Aslanın İçinde Temel bir gün ava gider.Bir aslan görür.Aslanı avlamaya çalışır.Bir kaç gün sonra bir haber gelir. "Temel avda öldü.Yarın cesetini getiriyoruz" Temel'in akrabaları tabutu bekler. Fakat tabut yerine kafeste bir aslan gelir.Temel'in akrabaları ilk başta şaşırır daha sonra da sorarlar kafesi taşıyan adama, "Temel nerede?" Adam cevap verir "Aslanın içinde"
34Ateşin Var mı? Temel bir gün hastalanıp hastaneye gider. Doktor Temel'e sorar: -Ateşin var mı? Temel'in verdiği cevap şudur: - Doktor bey ben sigara kullanmayrum.
35Avcı Temel Bir gün Temel'le arkadaşları ava çıkmışlar. Hepsi almış ellerine tüfekleri av aramaya koyulmuşlar. Ama Temel'de ne tüfek var ne de avlanmaya heves. Yaban domuzu görmüşler ağaçların arasında. Cemal önündekileri vurmuş ama arkadan bir sürü domuz geliyormuş. Hepsi kaçarken Temel'i hareketsiz görünce Cemal Temel'e seslenmiş: -Ula niye kaçmayisun domuzlar geliyii görmiyi misun? -Ben onlara bişi yapmadum ki da.
36Ayaklar Sıcak Olacak Temel ve Dursun kış mevsimi Sibirya’ya geziye giderler. Temel bir mağazada ayağına çok büyük bir çorap ve iki kalpak alır. Çorabı başına, kalpakları da ayaklarına geçirdiğini gören Dursun: - Uy Temel, ha pu yaptuğun puranun modasimidur? - diye sorunca, Temel: - Ne modasu. Penum Toktor temiştiçi, hasta olmamak içun, ayaklarunu siçak, paşuni serun tutacaksun.
37Ayna Temel ömründe ayna görmemiştir.Bir gün yolda bir ayna bulur. Eline alıp bakar .Kendisini görünce şöyle der: -Afedersinuz içunde sizin olduğunuzi pilemedum. :)
38Aynadaki Kim Temel ile Dursun yan yana oturup konuşurken; Temel elindeki aynaya uzun uzun bakıp Dursun'a "Ya Dursun ben aynadaku ha bu usaği tanirum ama çikartamiyrum cimdur". Dursun aynayı eline alıp "A be salak usağum tabi tanirsun, ha bu benimdur da"
39Aynı Vazo Temel'in küçük oğlu evde bulunan tarihi vazoyu paramparça etti.Temel çok kızdı ve dayanamayıp, aldı eline sopayı.Tam dövmeye başlayacaktı ki Fadime araya girdi: -Dur Temel vurma uşağa, bi daha yaparsa iki kez döversun. Temel biraz durdu ve başladı bağırmaya: İyu de Fadime pen kirmasu içun aynu vazoyu nereden pulacağum söyle bağa?
40Az Kaldı Kırk laz harabe bir damda eğleniyorlarmıs. Dam zaten harabe. Kırk lazın ağırlığına dayanamayıp çökmüş. 39 laz ölmüş. Sağ kalan Temel'de tozların arasından kalkmış. Kısa bir silkelenmeden sonra şunları söylemiş. "Az kaldi bi sakatluk çıkacaktu."
41Babanın Malı Temel, uçakla Türkiye'den Amerika'ya uçuyormuş. Uçağın motoru bozulmuş ve uçak hızla yere düşüyormuş. Temel'in yanındaki kadın korkuyla bağırmış: -Eyvaah! Uçak düşüyor. Temel sakince yanıt vermiş: -Ne telaşlaniyisun da düşen uçak babanun malimidur ?
42Baban Var midur? Hasan ve Temel gurbettedir. Hasan memleketi olan Trabzon'a gider. Temel'in babası ölmüştür. Bunu Temel'e alıştıra alıştıra söyleyecektir. Hasan: Temel senin dayın var midur? Temel: Vardur -Amcan var midur? -Vardur -Anan var midur? -Vardur. -Peçi ya baban var midur? -Vardur. -Artık nah vardur.
43Bahşiş Temel'in babası ölmüş. Cenazeyi yıkayan imama 20 lira bahşiş vermiş. hoca parayı az bulup itiraz edince Temel çok sinirlenmiş ve : -Bana bak Hoca, aşağıdaki benzinlikte 5 liraya tır yıkıyorlar adamın canını sıkma!" demiş.
44Bakış Temel otobüse binmiş. Sormuşlar, - Ne yaptın, pilet aldın mi? - Piletci sankim pilet almamuşum gibi paga manali manali paktu. - Peki sen ne yaptın? - Pen de sankim pilet almişum gibi ona manali manali paktum.
45Bale Temel ilk kez baleye gitmiş. Parmaklarının uçlarında dans eden kızlara bakmış, bakmış VE: - "Taha uzun poylu kizlaru seçselerdu ya!" demiş
46Balık Boğmak Temel ile Dursun denizde yüzerken Dursun bir balık tutar. Balık elinde oynar. Dursun hemen Temel'e sorar: - Temel bu ölmüyor, der. Temel'de Dursun'a -Kafasını suya sok boğulsun, diye cevap verir.
47Balık Hafıza Küçük Temel babasına sorar: -Baba balıkların hafızası ne kadardır? -Onların hafızası çok zayıftır, 5 saniyeyi geçmez. -Peki yüzmeyi nasıl unutmuyorlar?
48Balıklar Neden Konuşmaz? Filozof Temel'e sormuşlar : - Hocam, sizce balıklar neden konuşmazlar? - Başını suya sok, anlarsın!.
49Balık ve Temel Temel bir gün bir hayvanat bahçesine gitmiş. Akvaryumların yanında birini görmüş. Adam elini akvaryumun neresine götürse balık da takip ediyormuş. Temel sormuş: "Ula bu nası oliyi? " Adam: "Her zaman daha zeki olan yaratıklar kendinden daha az zeki olanları yönetebilirler ."demiş. Adam oradan uzaklaşmış. Bir kaç dakika sonra geldiğinde bir de ne görsün? Temel akvaryuma ağzını yapıştırmış. Balık gibi bir açıyor bir kapıyor.
50Bana Fadime Derler Temel eşi ile köyüne giderken teröristler minibüsü durdurmuş. Yolcuları aşağı indirmişler.Hepsini sıralamışlar ve isimlerini sormuşlar. - Adın ne? - Ahmet. - Öldürün. Adın ne? - Ayşe. - Öldürün. Sıra Temel'in hanımına gelmiş, teröristler sormuş : - Adın ne? - Fadime. - Aaaa öldürmeyelim annemin adı da Fadime. Neyse onu ayırmışlar. Sıra Temel'e gelmiş, teröristler sormuş : - Adın ne? - Adım Temel'dir fakat bana köyde Fadime derler.
51Bankacı Temel 1 Temel bankaya girer. Müşteri hizmetlerinde telefonlara bakıp, müşterilerin şikayetlerini dinler. Ama ilk aklına geleni söyler, sürekli laf sokar müşterilere. Müşterinin biri arar: -Kartımın limiti neden bu kadar düşük? -Uluslararasi para piyasasi dengeleruni pozmak istemeduk....
52Bankacı Temel 2 Yine bir gün müşterinin biri arar: Müşteri: Ekstrem bana ulaşmıyor ve sürekli faiz ödüyorum! Temel: Uşağum nereden geliyi bu değirmenin suyu?
53Bankacı Temel 3 Müşteri bankayla yaşadığı sorundan ötürü müşteri hizmetlerini arar ve telefona Temel çıkar... Müşteri:Provizyon alamıyoruz, Bankanızı arayınız diyor. Temel: Uşağum işinuz düşmese hiç arayup soracağunuz yok da...
54Başhekim Temel Bizim Temel akıl hastanesinde başhekimdir... Bir gün bakanlık müsteşarı hastaneyi ziyaret eder. Camdan bahçeye bakarken delilerin yüksek bir yerden havuza atladığını görür ve başhekim Temel’e: -Bravo... çok mükemmel. hastaların sosyal faaliyetlerini düşünmüşsünüz... bunun için sizi tebrik ediyorum der. Temel’in koltukları kabarır: -Sayin musteşarum siz esas o havuzi bi da su doldurduğumuz zaman görün ne sevineyi zavallılar. Müsteşarın tepesi atar. temel durumu idare etmeye çalışır: -Su koysak da farketmez, onlar yüzme bilmeyi ki...
55Ben Hiç Tanımayrum Temel ile Dursun borç para yüzünden mahkemelik olmuşlar. Hakim Temele sormuş: -"Oğlum, nedir konu anlat bakalım!" -"Haçum pey. Pen ha bu Tursuna geçen sene 100 lira verdum penim paramu bi türlü vermez da." Hakim Dursuna dönmüş: -"Siz ne diyorsun bu iddiaya?" -Kim? Ha o adammu bağa para vermuş? Valla pen oni tanımayrum bile, Haçum bey." Bunu duyan Temel iyice şaşırmıştır. Dursuna dönerek: -"Tursun, ha sen şimdu peni tanımaymusun?" Dursun: -"I-ıh," Temel: -"Haçan, sen peni tanımaysan pen seni hiç tanımayrum da."
56Benim Değil Onun Hayatı Temel kendisinden çok yaşlı ve zengin bir kadınla evlenmeye karar vermiş. Sormuşlar, -"İyice düşündün mü,hayatının geri kalan kısmını bu yaşlı kadınla geçireceksin? -"Penum değil, onun hayatunu geri kalan kısmıni peraber ceçureceğum."
57Benzer Kale Temel futbola merak salar ve futbolcu olur. Bir gün maçta teknik direktör ilk yarı sonrası soyunma odasındaki Temel in yanına gidip sorar: -"Neden bizim kaleye gol attın. Olum adam kendi takımının kalesine gol atar mı?" Temel hiç duraksamadan cevap verir : -"Ne yapayum da. Karşı takımın kalesine öyle çok benziy du ki, bizim kale."
58Berber Temel Temel bir gün berber salonunda Dursun'u traş ediyordu. İçerden çıkmayan sürekli arayış içinde olan kedi Dursun'un dikkatini çeker ve sorar: - Ula Temel ha bu kedi berberliğe çok merak ediyi galiba. - Yok ula arada kulak burun uçurayirum da oni bekliyi.
59Beş Para Temel babasına sorar. - Babacuğum gözünde benim değerum nedu? Babası cevaplar: - Dünyalar kadar uşağum. Temel çok sevinir ve tekrar sorar: - Peçi Dünya'nun değeru nedu? Baba cevap verir: - Beş para etmez.
60Bilet Parası Temel bir gün maça gitmiş. Biletçi adam: - "Biletler 5 tl demiş." Temel de 2,50 tl vermiş. - "Ben sadece bizim takumu seyredecum." demiş.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir