Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
61Bırak Düşsun Temel, Temmuz sıcağında tarlada çalışıyor. Küçük oğlu da yanında. O sırada bir uçak hızla düşüyor bunların üstüne. Çocuk korkuyla Temel'in paçasından çekiştirerek, - Baba! baba! bak uçak düşiyii! Temel bezgin ve isteksiz,başını hafifçe yukarıya çeviriyor: - Bırak düşsun..
62Bir Allah Biliyor Seçimler yaklaşınca milletvekili adayı Temel mitinglere katılmaya başlamış. Trabzon'da miting yapacağı günün akşamında bir konuşma metni hazırlamış. Miting meydanına giderken konuşma metnini kaybettiğini farketmiş. Yeni bir konuşma metni hazırlamaya da fırsatı olmamış. Miting alanında halk onu alkışlarla karşılamış. Temel hemşehrilerine şöyle seslenmiş: "Saygıdeğer hemşerilerim bir gece evveline kadar size ne söyleyeceğimi bir ben bir Allah biliyordu. Şimdi ise yalnızca Allah biliyor."
63Bir Bardak Su Temel ile Dursun hararetli bir şekilde iddialaırlar. Temel: -Ula Dursun ha ben bu binanun çatusundan bi bardak suya baluklama dalarum. Dursun: -Nah dalarsun ula imkanu yoktur. Vardır yoktur bir milyarına iddiaya girer kafadarlar. Temel gider bir bardak su getirir ve kaldırıma koyar. -Iyi izle ula, der nasul dalacam hamsi cibi. Dursun ise hala Temel'i umursamamakta, dalgasını geçmektedir. Temel çatıya çıkar Dursun'a seslenir: -Ula Dursun iyi izleyesun ha celeyrum! Ve Temel kendini boşluğa bırakır. Tam yere üç beş metre kala Dursun yerdeki bardağa bir tekme sallar: -Geber ula hiyar Temel...
64Bir Çift Daha Var Temelin ayağında bir teki siyah bir teki beyaz çorabı gören arkadaşı soruyor; -"Gözlerime inanamıyorum bu nasıl çorap ?" Temel: -"İnanmayacaksın ama evde bunlardan bir çift daha var!..."
65Bir Gün Fazla Adama sormuşlar : -Kaç gün oruç tuttun? -Hastalığım nedeniyle, ancak bir gün tutabildim. Aynı soruyu, orada bulunan Temel'e sorunca, Temel hiç istifini bozmadan yanıt vermiş: -Bu arkadaş benden bir gün fazla oruç tutmuş...
66Bir Soru Öğretmen öğrencilere: Size bir soru soracağım der. Temel'i kaldırır: - Tavuğun kaç tüyü vardır? Ayşe: - 1993 öğretmenim der Öğretmen: - Nerden bildin? Diye sorunca da; - Hani bir soru soracaktınız der
67Bir Umut Temel kaynanasıyla birlikte Avrupa gezisine çıkacaktı, arkadaşı Dursun sordu: -Yahu sen hep kaynanandan yakınıp durmaz mıydın? Şimdi de Avrupa gezisine mi çıkarıyorsun? -Ne yapayım Dursun, sık sık Avrupa'yı görmeden Allah canımı almasın! deyip duruyor. Benimki, bir umut işte...
68Bisiklet Çarpması Hızla gelen bisikletli, yolda yürüyen Temel'e çarpmış ve üstelik Temel'e çıkışmış. - Kardeşim bir dahakine dikkatli ol! Temel: - Niçun geri dönüp bi daha mi çarpacasun?
69Bit Cenazesi Temel otelin birinde oda tutar.Otel görevlisine sorar: -Otelinuz temiz midur? -Evet efendim kaymak gibi çarşaflar. O sırada yastıkta dolaşan biti görür. Görevliye sorar: -Ha buda nedur? -Ölü bittir. Zararsızdır efendim. Temel yatar. Ancak bitlerden uyuyamaz. Resepsiyona iner. Görevliye: -Bir türlü uyuyamadum daa. Sizun ölü bitun cenazesi pek bi kalapaluk geçiyi :)
70Böcek İlacı Temel böcek ilacı satan bir yer işletir. Bir gün Dursun aldığı böcek ilacını geri getirir. Temel'e de hayli sert çıkar: -Ula bu ne boyle son kullanma tarihi geçmiş da! Temel: - Ver uşağum değişirelum, böcekler zehirlenmesun.
71Okumak için tıklayınız
72Boşanamama Temel ile Fadime boşanmaya karar verirler. Ancak çocukları yarı yarıya paylaşmaya imkan yoktur. Yedi ikiye bölünmez.. Temel: - Bir tane daha yapalum, sekiz içiye bölünür, o zaman sorun kalmaz, der. Dokuz ay sonra Fadime ikiz doğurur.
73Boşboğaz Trafik polisi Temel'i durdurur. -Beyefendi 10 dk önce kırmızı ışıkta geçtiniz. -Kim deyii? -5 km ötede başkomiserimiz var telsizle söyledi. Temel sinirlenerek: -Ula amma poşboğazli komserinuz varmış ha! Ağzinda pakla islanmiyi.
74Boş Kaset Şehirlerarası yolculuk sırasında, hemen şoförün arkasında oturan Temel, şoföre seslenmiş: -Kaptan, haçan sekiz saattur yol aliyruk, habu teyp da devamli çalayi. Kafamuz şişti daa. Şoför nazik: -İsterseniz kapatabilirim beyefendi. Temel'den farklı bir öneri gelmiş: -Yok kapatma... Bi boş kaset koysan da kafamuzi dinlesek.
75Bozuk Asansör Kapıcı Temel çalıştığı on katlı binanın asansörü bozulunca asansörün kapısına şöyle bir yazı asıyor: "Asansör pozuk, en yakın asansör yüz metre ileride, Veysel Apartimanundadir."
76Bozuk Daktilo Temel aldığı bir daktiloyu bozuk diye geri götürdü. -Neresi bozuk,dün aldığında sağlamdı. Temel: -iki tane ''A'' yok saat yazamıyorum
77Bu Dolar Sahte Marketin birine bir turist gelmiş, bir şeyler almiş, kasada ödeme yaparken, kasiyere cebinden 50 dolar çıkartıp vermiş. Kasiyer paranın sahte olmasından şüphelenerek paranın orasına burasına bakmaya başlamış ama bir türlü emin olamamış. Bakmış işin içinden çıkamayacak parayı sırada bekleyen Temel'e uzatmış : "Bir de siz bakar mısınız? Ben anlayamadım." demiş.Temel paranın bir altına bir üstüne bakmış sonra tezgahın üzerine atmış ve "Bu para sahte" demiş. Tabii herkes şaşırmış ve nasıl anladın bu kadar çabuk demişler. Temel de: "Çok kolay, bunun üstünde Atatürk resmi yok" demiş...
78Bukalemun Temel'e içinde "bukalemun" kelimesi geçen bir cümle kur demişler. Temel'de "Ha bu kalemun burda ne işi vardur." demiş. :)
79Burun Uzunluğu Temel'in doğum günüdür ama arkadaşı Dursun gelmemiştir. Temel Dursun'a gelmediği için çok kızar. Ertesi gün Temel'e mektup vardır. Temel mektubu açar ve şu yazmaktadır: - Sevgili Temel, Ben Dursun, senin doğum gününü unutmadım. Sana hediye gönderecektim özel örülmüş mendillerden ama burnunun uzunluğunu bilmediğim için gönderemedim kusura bakma.
80Büsbütün Gavur mu Olayım Temel Ramazan da oruç tutmadığı halde sahura kalkıp tıka basa karnını doyururmuş. Karısı: -Uyy, madem oruç tutmaysun gece kalkup oruç tutanlarun rızkını yemesen olmaz mi? Deyince: -Fadime, oruç tutmayisam günahkar olayirum. Sahurda kalkmayip da büsbütün gavur mu olayım da!
81Bu Yaştan Sonra Temel ve Fadime uzun yıllar nikahsız yaşamaktadır. Bir gün Fadime "Temel bu iş böyle olmuyor, evlenelim artık" demiş.Temel gayet sakin "Bizi bu yaştan sonra kim alır Fadimem" demiş.
82Büyük Adam Temel'e küçükken sormuşlar: -Temel sizin köyde doğmuş büyük bir adam var mı? Küçük Temel çok rahat bir şekilde cevaplamış: -Yoo.. Pizum çöyde genelde herçez bebek doğayi..
83Büyük Derbi Temel, canlı yayında bile görüntüyü durdurabilen televizyonlardan almış, bir de Digiturk çekmiş üstüne. İlk gün FB-TRABZON derbisi. Maçın son dakikası, spiker kalpten gidecek: -Alex! Alex! ceza sahasına girdi! Kaleciyi geçti! Alex! Şuuuut... Bütün millet Temel'e dönmüş. Bakmışlar Temel görüntüyü durdurmuş; "Atturmam ula sana gol mol!"
84Büyük Mucize Öğretmen derste: -Hazreti Yunus balinanın karnından sağ çıktı. Bundan daha büyük bir mucize düşünebiliyor musunuz? Öğrenci Temel atılmış: -Tersi daha büyük bir mucize olurdu da.
85Büyüyünce Ne Olacaksın? Bir öğretmen sınıfında hiç ama hiç sevmediği Temel'e laf sokmak istiyormuş. Öğretmen: -Temel büyüyünce ne olmak istiyorsun bakalım? Temel: -Manken olmak istiyorum öğretmenim. Öğretmen hemen başlamış laf sokmaya: -Nasıl manken olacaksın bu suratla, senin gibi çirkin çocuk yok bu sınıfta, sende manken olacağım diyorsun. Temel altta kalır mı: -Bende o zaman öğretmen olurum sizin gibi :)
86Can Geldi Oruç tutan Temel pek fena susamış. Vakit geçirmek için kırda giderken bakmış gürül gürül akan bir çeşme... Adeta kendinden geçmiş bir halde ağzını dayayıp lıkır lıkır içmeye başlamış. Bu sırada oradan geçen biri görüp: -Ula Temel napayisun oruç gitti -Oruç gittu ama façire de can geldu!
87Okumak için tıklayınız
88Okumak için tıklayınız
89Çay Takımı Okuldan dönen Fadime ile Temel konuşurlarken, Fadime şöyle der: -Bizim evde bir çay takimi var, tam yirmi alti parçadur... Temel: -Peki, o parça parça şeyi nasi kullanaysinuz?
90Ceketsiz Gidecektum Temel ceketini arıyor. - Üstünde, diyorlar. - Uyy uşaklar söylemeseydinuz pu soğukta ceketsuz cidecektum.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir