Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
91Çekingen Temel Temel çok çekingendi. İstanbul'a geldiğinde büyük otellerin birinin yedinci katında bir oda tutmuştu. Gecenin ilerlemiş bir saatinde deli gibi birinci kata inmiş, danışma memurundan bir bardak su istemiş ve aynı hızla yukarıya çıkmıştı. Beş dakika sonra aynı sahne tekrarlanmış. Üçüncü kez yinelendiğini gören resepsiyon memuru merakla sormuş: - Ne o beyim, çok mu susadınız? Temel mahçup bir eda ile 'yok efendim' demiş: - Kendim için değil, odamda yangın çıktı da!
92Çekirdekleri Çok Büyüktü Temel hayatında ilk defa memleketinden çıkmış, güneye, Adana ya gidecekmiş. Adana da buna bir hevenk muz ikram etmişler ve bu muzları memleketine döndüğünde yemesini rica etmişler. Aradan birkaç ay geçtikten sonra Adanalılar Trabzon'a geri dönen Temel'e bir mektup yazmışlar. Mektupta sormuşlar, - Nasıl, muzları beğendin mi? - Beğendim ama çekirdekleri çok büyüktü.
93Cenaze Arabası Bir gün Temel kız arkadaşını çarşıya götürecekmiş. Kız arkadaşı da "Arabayla gidicez değil mi ?" demiş. Temel de "Evet" demiş. Temel gitmiş Belediyeden cenaze arabasını almış ve getirmiş. Kız arkadaşı "Bula bula bunu mu buldun" deyince "İnsanlar buna binebilmek için ölüyorlar" demiş..
94Cesur Temel Bir gün Temel, Fransız ,İngiliz ve Alman otele gelmişler. Fransız girmiş odada yırtık şortlu canavarı görüp korkudan ölmüş. Sonra hepsi tek tek girmişler fakat korkudan hepsi ölmüş. Son olarak Temel girmiş Canavar; -Ben yırtık şortlu canavarım! demiş Temel de: -Parasinu vereyumda gidup kendune şort alasun uşağum.
95Çiçekli Fistan Küçük Temel ninesine sormuş: -Nine Dedem sana hiç çiçek aldu mi? Ninesi durdu şöyle düşündü: -Bana alduğu bütün fistanlar çiçekliydu...
96Çiftçi Temel Temel tavukçuluk yapmaya karar verir. Gider 250 tane civciv alır ve getirip ayaklarından tarlaya eker. Sabah öldüklerini görür. Herhalde ters taraftan ektim diye düşünerek ertesi gün de yine o kadar civciv alır ve bu sefer de kafalarından eker. Sonuç yine hüsrandır. Bir mektup yazarak durumu İstanbul'da veterinerlik fakültesindeki amcası Dursun'a bildirerek bilgi ister. Bir süre sonra cevap gelir: - "Haçan sen oranın toprağından numune gönder de inceleteyum."
97Cinayet Sebebi Temelle İdris meyhaneye girdiler. Oturdular sohbet etmeye başladılar. Bir süre sonra İdris sordu: -Söyle bakayum, bir bir daha ne eder? -İçi dedi, Temel. İdris bıçağını çekip Temeli vurdu. Karakolda komiser gürledi: -Arkadaşını neden öldürdün? İdris içini çekti: - Çok şey bileydu!
98Çirkinlik Cemal Temel'e evlenmesi için kız öneriyormuş. - Senun yerinde olsam o cizla çözü kapalu evlenurdum. - Neden, o kadar çirkin midur, diye sormuş Temel.
99Cittu Cittu Cemal ile karısı kavgalı iken, Cemal kahvede ölmüş. Karısına haber verme işini Temel üstlenmiş. - Ula Adile deyze Cemal emmi kayip oldi," demiş. Cemalin karısı: - "Cehennemin tipine citsun," diye cevaplamış. Temel gayet sakin: - "Ula, cittu, cittu!" diye söylenmiş..
100Çivi Gibi Adam Dursun, yolda giderken askerlik arkadaşı Temel ile karşılaşır. Bir süre sohbet ettikten sonra: - Temel sizi mahallede oturan İdris, nasıl bir adamdır? - Neden sordun? - İş için müracaat etmiş de. - Çivi gibi adamdır. Aradan bir kaç hafta geçtikten sonra Temel'i arayan Dursun: - İdris, hiç de tavsiye ettiğin gibi çalışkan biri değilmiş. - Ben çivi gibidir demekle kafasına vurmadan iş yapmaz demek istemiştim.
101Çizme Temel, Dursun'un evi önünde bağırmaktadır: -"Ula Tursun evde misun?" Dursun: -"Evde değülum da!" Temel: -"Ula Tursun kapida bir çift çizme var!" Dursun: -"Olabilür benim uç çift çizmem var!"
102Çocuklarımın Üzerine Temel bir gün Fadime ile tanışır. Çok yakın arkadaş olurlar. Bir gün Temel Fadime'ye iltifat etmeye başlar. - Fadime çok güzelsun, sen benum hayatima giren tek kadunsun. Fadime mutlulukla cevap verir: -Sahi mi Temel, söylediklerune inanmak isterdum. -Çocuklarimun üzerine yemin ederim ki doğruyu söyliyirum.
103Come Temel İngiltere'ye gidecekmiş. Lisan öğrenmek için kursa yazılmış. İlk derste come, yani gel demeyi öğretiyorlarmış. Temel bu işe akıl erdirememiş. Öğretmene demiş ki: - Bu nasul iştur, come yazaysun, kam okiysun, peçi gel olduğuni nasul anlayisun?
104Come Here Temel otelin birinde dursun ile birlikte garsonluk yapmaktadır. Dursun temelin müşterilerle nasıl anlaştığını şaşkınlıkla izlerken temele şöyle der: Uy temel sen ingilizceyu nerden bileysun da demiş. Temel çok basit da hemen sana göstereyum demiş ve kendilerine bi kaç metre uzaklıktaki masada oturan bi müşteriye "come here" demiş. Müşteri bunu duyar duymaz temelle dursunun yanına gelmiş. Dursun bunu görünce: "Uy buni ben da biliyrum da sıkiyusa adami tekrar masasina gönder "demiş. Bunun üzerine temel adamın oturacağı masanın yanına giderek "come here da" demiş.
105Cördün mü? Birgün Temelle Dursun güzel bir günde dolaşmaya çıkmışlar. Biraz ilerlemişler Dursun: - Uyy Temel cördün mü cördün mü? demiş. Temelde büyük bir telaşla : - Neyi? Dursun: - Hava da uçuşan kuşları. Temel de: - Cördüm cördüm, demiş. Az daha gitmişler. Dursun yine: - Temel cördün mü cördün mü? demiş. Temel yine : - Neyi? Dursun : - Ormanda açan çiçekleri Temel yine: - Cördüm cördüm... Az daha gitmişler Dursun yine: - Uyy Temel cördün mü cördün mü? demiş. Artik bu sözden bıkan Temel: - Ula cördüm cördüm! Bu kez Dursun : - Ula madem cöreysun da niye basayisun ayağinun altinda ki pisluğe...
106Çözüm Basit Temel, Nuh diyor peygamber demiyordu: - Okuyup da ne olacak benum oğlan? Ha bu dükkanda duracağuna gore, ouma yazmanın heç gerekliliğu yoktur. Bir, iki, üç diye saysa yeter da. Komşuları ısrar edip duruyorlardı: -Olur mu canum, diyelim ki onu dükkanda biraktup kahveye gittun. Dükkana da dört adam geldu. Üçten fazla sayamazsa gelup sana ne diyecek? -Uyy, bu da mesele midur da, gelur baba üç kişi geldu yanlarunda bir herif daha var, der.
107Cumaya Salı Giden Temel Temel'le Dursun kahvede otururken Dursun sorar: -Ula dün neredeydun? -Cumaya gittum. -Ula dün saliydi. -Ben hep sali giderum daha sakin olayi.
108Cumhurbaşkanı Ziyareti Temel berberde saçını kestirirken, Ankara’ya gidip Cumhurbaşkanını göreceğini söylemiş. Berber de her isteyenin Cumhurbaşkanını göremeyeceğini söylemiş. Temel bir daha geldiğinde berber sormuş: - Ne oldu gördün mü Cumhurbaşkanını? - Cördüm - Ne dedi? - "Saçunu bu kadar köti kesen berber kim", dedi.
109Dağınık Kalsın Temel'in üç tel saçı varmış. Berbere gitmiş berber sağa yatırmış biri kopmuş sola yapıştırmış biri daha kopmuş. "Abi bir tel saçı ne yapayım." demiş. Temel de " Bırak uşağum dağınık kalsın! " demiş.
110Daha Acemiyim Temel Almanya'ya işçi olarak çalışmaya gider. Uçaktaki koltuğunun hemen yanında dünya tükürük şampiyonu oturmaktadır. Adam bir tükürür ve tükürük Temelin kulağının yanından mermi gibi geçer. - Adam: "Ben 96 olimpiyatları dünya şampiyonu Almanya'dan Hans" der. Temel tabi şaşırır. Bir müddet sonra adam bir daha tükürür ve tükürük Temelin kafasını sıyırarak gider. -H ans: "Ben 2000 dünya tükürük şampiyonu hans"der. Temel artık dayanamaz ve Hans'ın suratının ortasına tükürür. -Temel: "Daha acemiyim." der.
111Dangalak Temel bir gün caddeden karşıya gecerken az daha araba çarpıyormuş. Arabanın şoförü camdan kafayı çıkarıp dangalak mısın be adam diye bağırmış Temel'e. Bizimkisi saf, dangalağın ne olduğunu bilmiyormuş. Gidip kahvede Dursun'u bulmuş; - Ula Dursun dangalak nedur da? Dursun da Temel üzülmesin diye dangalak; yakışıklı, güçlü, kuvvetli adama denir demiş... Temel bir gün yine caddeden karşıya gereken arabanın teki az daha çarpıyormuş Temel'e. Adam bağırmış dangalak mısın be adam önüne baksana. Temel gayet sakin cevap vermiş. -Ula sen beni gençliğumde görecektun daha da dangalaktum.
112Danger Bir gün Temel sahilde gezerken denizde bir tanker görür. Ve yanındakine dönüp şöyle der : - Ula manyak herifleri göriyi misun, koskoca 40 yilluk tankerun ustune Danger diye yazmişlar daa.
113Dediklerimi Tekrarla Temel kule operatörü olmuş. Bir gün pilot Temel'in olduğu kuleye: -Kule kule! Motorlarımın dördü de stop etti, ne yapmalıyım? Talimatlarınızı bekliyoruz!.. -Dediklerumi tekrarlayun. Eşhedü enla ilahe illallah ve...
114Deneme 5 litrelik pet şişedeki suyu bir dikişte içeceğine dair arkadaşlarıyla iddiaya giren Temel - Bana 5 dakika müsaade eder misiniz, diye izin istiyor... Arkadaşları peki deyip bekliyorlar. 5 dakika sonra Temel geliyor. Merak eden arkadaşları soruyor: - Nereye gittin Temel ? - Hiiç denedum içepiliyrum.
115Deneme Atlayışı Temel ile Dursun askerde eğitimlerini paraşütçülük üzerine yapıyorlardı. Komutan: -Bu bir deneme atlayışıdır, şimdi herkes sırayla atlayacak sonra aşağıda buluşma yerine gidip diğerlerini bekleyecektir, eğer paraşüt açılmazsa fazla telaş yapmayın ikinci paraşütü deneyin, der ve herkesi teker teker atlatır. Temel birinci paraşütü çeker açılmaz o anda ordan geçen Dursun'a bağırır: - Ula Tursun paraşüt açilmiyi! Dursun soğukkanlılıkla yedeği çek der. Temel onu da dener o da açılmaz. Temel Dursun'a yine bağırır: - Ula yedeği de çektum o da açilmiyi, yere çakilip öleceğum Dursun. Dursun Temeli şöyle bir süzer ver der ki: - Ula Temel hiç korkma haçen bu sadece denemedur :)
116Denizler Niçin Taşmaz? Küçük kardeşi Temel'e sormuş: -Abi bütün nehirler dereler, irmaklar denize dökiliyi ama denizler taşmiyi. Ha bu nasi oliyi da? Temel uzunca bir süre düşündükten sonra cevabı balıklara bağlamayı başarır: -Suyun fazlasini denizun dibindeki baluklar içiyi da ondan uşağum.
117Deve Kuşu Temel ve Dursun avlanmaya çıkarlar.O tepe senin,bu tepe benim gezerlerken bir de bakarlar ki tam karşılarında bir deve kuşu.Temel hemen tüfeğine el atar. Bu sırada bizimkileri gören deve kuşu her zaman ki gibi kafasını kuma gömer. Temel şaşkın şaşkın etrefına bakmaktadır. Dursun'a seslenir.
118Deve Olayı Temel bir deve alır. Deve oh deyince yürürmüş. Amin lafında dururmuş. Temel deveye oh oh deyip koşturmuş. Biraz sonra ileride bir uçurum görür ama deveyi durduracak kelimeyi unutur. Son duasını okuduktan sonra amin deyince deve uçuruma milim kala durur. Temel büyük bir sevinçle ohh çeker...
119Dik Açı Temel oğluna sormuş: -Haçan bil bakayum su kaç derecede kaynar? -90 derecede kaynayi. -Uyy olur mu da 90 derecede kaynayan dik açidur.
120Dilin Kemiği Temel kasaplık yapar. Adamın biri dalga geçmek için Temel'e yaklaşır: -Dilin kemiği yoktur bilir misin? der. Temel'in cevabı şöyledir: -Bilirum bilirum, o yuzden pahaluya mal olur.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir