Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
151Okumak için tıklayınız
152Felç İnecek Temel rahatsızlanmış doktora gitmiş. Doktor muayene ettikten sonra, asistanlarına: - Birazdan bu hastanın sol tarafına felç inecek,der. Bunu duyan Temel yavaşça kafasını sağa yatırmış.
153Okumak için tıklayınız
154Fifti Fifti Temel Trabzon'da iken İran'daki Dursun'dan bir telgraf alır ve acele İrana gelmesini ister. Telgrafı alan Temel hemen yola koyulur. İrana giderken de Van'a uğrar Temel'in Trabzonlu olduğunu öğrenen Vanlılar ona imamlık teklif ederler fakat Temel ben anlamam dediysede işin içine kırk dana girince teklifi kabul eder ve başlar namaz kıldırmaya. Gideyidum İran'a uğradum Van'a verdiler bağa kırk dana Allahu ekber! Bir iki derken müezzin bunun hoca olmadığını anlar ve gidip müftüye şikayet eder. Müftü bir cuma günü cuma namazı kılmak için Temel'in hoca olduğu camiye gelir ve arkasında saf tutar. Temel başlar niyet etmeye "gideyidum İran'a uğradum Van'a verdiler bana kırk dana müfti bey hiç sesuni çıkarma yarısı sana yarısı bana.
155Finduk Temel askere gider ama komutanı karadenizlileri hiç sevmez. Komutanı bir gün karadenizlileri bir köşeye ayırır.Ve tek tek sorar. "Fındık de bakim oğlum", "Finduk" der asker. Birine daha sorar. Fındık de bakim oğlum. Finduk. Temel düşünür ve öğrenir.Temele gelir sıra. "Fındık de bakim" der komutanı. Fındık der Temel. Komutan şaşırır ve bir daha sorar. Temel yine doğru söyler. Komutan düşünür. Bu kez "fıstık de bakim oğlum" der. Temel fistuk der ve yumruğu yer.
156Fıtık Ameliyatı Bir gün çok ünlü bir ressamımızın yolu, önemsiz bir hastalık nedeni ile Karadenizli doktorumuz Temelin muayenehanesine düşmüş. Dr. Temel para almamış, küçük bir resmi tercih edeceğini söylemiş. Ressam bir süre sonra koca bir tablo ile gelince: -"Uyy, pu çok değerli, kapul edemem." Ancak ressam alması için ısrar edince: -"Peçi öyleyse, size bi fituk ameliyati borcum olsun."
157Folklor Yarışması Bölgeler arası folklor yarışması düzenlenmiş. Finale karadeniz horon ekibiyle ege zeybek ekibi kalmış. Ve yarışmayı zeybekler kazanmış. Karadenizliler bu duruma çok bozulmuş. Temel neden yenildiklerini anlamış ve ekiple paylaşmış: -Biz oynarken çok acele ettuk, demiş. Keşke bizde zeybekler gibi düşüne düşüne oynasayduk.
158Fotoğrafa Benzemek Memur: - Bu fotoğraf bıyıksız olduğu için size benzemiyor. Fotoğraf çektirmeniz gerek. Temel: - Bana beş dakika verin hemen fotoğrafa benzeyeyim. Bıyıklarımı kesmek fotoğraf çektirmekten daha ekonomik.
159Frenin Yeri Temel trene binmiş. Yolda aniden makinist ölmüş. Temel treni kullanabileceğini söylemiş. Temel treni istasyona 10 dakika erken getirmiş.istasyonda herkes Temeli tebrik ediyor tabi. Temel de: -Frenun yerini beş dakka önce keşfettum..
160Galip Istakoz Lokantaya giden Temel, hamsi yerine başka birşey denemek ister. Istakoz ister. Istakoz gelir, Temel bakar ki ıstakozun tek bacağı var. -Ha bunun diğer bacağuna nolmuş ula? Ukala garson: -Efendim, bilirsiniz ıstakozlar çok kavgacı olurlar. Bu ıstakoz da heralde bir kavgadan yenik çıkmış, bacağının birini kaybetmiş olacak. Temel epey sinirlenip tabağı elinin tersiyle itmiş. -Çok konuşma ula bunu al da bağa galip istakoz getur...
161Garajda Kalsın Hava çok karlı olduğundan radyodan her gün yayın yapılıyormuş. "Bu gün yollar karlı yolların buz tutma ihtimali var o yüzden sağ taraftan gidin yada sol taraftan gidin." Temel bu yayınlara göre sağ ya da soldan hareket ediyormuş.Yine yağışlı bir gün radyo yine yayın yapıyormuş radyodaki kadın; Bu gün yollar yine buzlu tam şu taraftan gidin derken yayın kesilmiş. Temel'de yanında oturan Fadime'ye dönmüş -Haçen kadın açiklama yapamadu yayin kesuldi şimdi arabayu ne tarafa çekelum? Fadime hemen cevap vermiş; - Uşağum bu gün birak araba garajda kalsun.
162Gazete Sorunu Temel ile Fadime yeni evlenmişler. Temel her sabah dağın eteğindeki kasabaya inip gazete alıyormuş. Üçüncü aydan sonra Temel bu işten çok sıkılmış. Temel: "Bundan sonra gazetelerimi hergün sen alacaksın Fadime" demiş, Fadime de kabul etmiş tabii. Fadime de üçüncü aydan sonra sıkılmış. Kendi kendine "Bir gitmeye 7 tane gazete alayım, her sabah birini vereyim" demiş ve Temel'e her sabah birini vermiş. 7. gün Temel Fadime'ye dönmüş ve "Fadime dünyada ne kadar çok salak adam var" demiş. "Aynı adam aynı ağaca aynı arabayla 7 gündür çarpıyo."
163Gazı Bitmiştir Temel bir gün yeni arabasıyla gezmeye çıkmış.Arabanın gazı bitince yolda stop etmiş.Bir araba ona yardım etmek için Temel`in arabasının önüne geçmiş, arabadan çıkan adam: -Ne oldu? Temel, -Arabam birden stop etti. -Gazı bitmiştir deyince. -Uyy araba gazla mi çalışiyii
164Gerçekçi Temel Dursun Temel'e sorar: - On evin olsa birini bana verir miydin? - Elbette, hiç düşünmeden. - On otomobilin olsa birini verir miydin bana? - Bu da sorulur mu, elbette verirdim. - Ya on hamsin olsa birini verir miydin? - Hayır. - Ama niçin? - Çünkü on hamsim var!
165Gerçek Fıkra Bir gün Temel ve Dursun bakmışlar ki 40. kata çıkmak için asansör bozulmuş. Temel demiş "Çikana kadar ben sana fıkra anlatırum." "Tamam." demiş Dursun. Nefes nefese 35'inci kata çıkmışlar. Dursun da dönüp Temele "Ula Temel ne saçma fikra anlattun be sen bana. Ben sana gerçek bir fıkra anlatayum da gör fıkra nasulmuş." "Tamam,anlat pakayum fikranu."demiş Temel. "Anahtaru kapiciden almayu unuttuk da."
166Gereksiz Eşya Temel ailesi ile birlikte İstanbul'a giderken bindikleri gemi yolda hırçın bir Karadeniz fırtınasına tutulur ve batmak üzere iken bir anons yapılır; -"Batmamak için herkes gereksiz eşyasını denize atsın!" Temel kaynanasını yakaladığı gibi denize fırlatır. Görenler panik içinde koşturur ve Temel'e ne yaptığını sorarlar. Temel; -"Penum en gereksiz eşyam oydi da.." der.
167Gizli Ajan Temel gizli ajan olmuş. Saksılara konulan mikrofonların paslandığını fark edince hemen bir not bırakmış: "Çiçekleri sulamayun, mikrofonlar paslaniyi"
168Gizli Oda Temel Dursun'u terkedilmiş bir köşke götürür. Köşk çok büyüktür ama Temel köşke sürekli gittiği için her yerini bilir. Gezerken Dursun birden durur: - Ula hani cizli odalar vardu ben hiç cöremedum? - Zaten o yuzden cizli diyolar uşağum.
169Görmezden Gelin Kaynanası kaybolan Temel gazeteye ilan verir. İlan şu şekildedir: -Kaynanam kaybolmuştur, görenlerin görmezden gelmeleri rica olunur. :)
170Göz Ağrısı Temel, göz doktoruna gitmiş: -Doktor bey, ne zaman çay içsam gözlerum ağriyi, ne yapmam lazim. Doktor da Temel'in gözleri muayene etmiş ve: -Çayı içmeden önce kaşığı bardaktan çıkartmanız gerekli, demiş.
171Göz Doktoru Temel Göz doktorumuz Temel'e hastası; -"Doktor bey benim gözlerim kızarıyor." Diye şikayetini bildirmiş. Temel'in cevabı ise; - "Valla uşağım penumki de ariyyyi, ariyyyii ama ha teyince pulunmiyyi işte!" olmuş.
172Gözlerini Yumsana Küçük Temel dedesinin kucağında otururken birden: -Dedeciğim! Gözlerini bir yumsana, der. -Neden yavrum? -Annem geçenlerde "Deden gözlerini bir yumsa çok zengin olacağız" diyordu da. :)
173Gülme Komşuna Bir gün Temel komşusuna sayısal lotodan 500.000 tl çıktığına duymuş. temel her yerde gülüyormuş bir gün adam ona sormuş: -Hayırdır temel seni ne zaman görsem gülüyorsun hasta mısın? Temel: -Yaa bizim komşu sayısal lotodan 500.000 tl çıktı da ona gülüyorum Adam: Sen deli misin nesi komik ki gülüyorsun? Temel: Eee ne demişler gülme komşuna gelir başına :)
174Güneşin Yolu Öğretmen derste anlatıyor: - Güneş dünyamızdan yaklaşık yüz elli milyon kilometre uzakta bulunuyor. Küçük Temel çok şaşırıyor: -Helal olsun güneşe öğretmenum. Ben daha iki üst sokaktan gelemeyrum, o taa nerden geliyi da.
175Güzellik Geçicidur Temel'e sormuşlar: - Güzel mi olmak istersin yoksa aptal mı? Temel - Aptal olmak isterum. demiş. - Neden demişler, Temel - Güzelluk geçicidur.
176Güzellik Salonu Temel akşam eve gitmiş. Fadime evde yokmuş. Yarım saat sonra Fadime gelmiş. Temel sormuş: -Neriyeydun Fadime? -Güzelluk salonina gitmişidum. -Eee ne oldi saa sıra gelmedi mi? :)
177Habersiz Temel Mahkemeye düşmüş. Hakim şahitleri dinledikten sonra Temel'e dönüp; - Oğlum Sen hiç vicdanının sesini dinlemedin mi? diye sormuş. Temel gayet mahçup: - Vallahi hakim bey söylediğinizun hanci kanalda saat kaçta yayınlandiğundan haberum yokti...
178Haciz Temel ile küçük oğlu çizgi film izlerler. Temel oğluna kaplumbağalarla ilgili bilgi verir. Kabuklarını evleri gibi kullandıklarını söylerler. O sırada kaplumbağanın birinde kabuk olmadığını görür Temel'in oğlu ve döner babasına: -Baba hani kabuklar bunlarun evleriydi da. Ha bunda kabuk yoktur... Ne diyeceğini bilemeyen Temel şöyle geçiştirir: - Uşağum o borcuni ödememiş haciz gelmiş evune..
179Hakem Bir gün temel hakem olmuş. Maçta faul olmuş. Ama Temel faul yapan kişiye değil yere düşen kişiye sarı kart vermiş. Adam sormuş niye bana sarı verdin de faul yapana vermedin? Temel cevap vermiş: -Dikkatli ol bi daha düşme diye.
180Okumak için tıklayınız

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir