Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
211İşler Geri Kalmasın Temel arkadaşlarıyla çukur açıyormuş, bir grup da çukurları kapatıyormuş. Ne yaptıklarını soranlara Temel şöyle cevap veriyormuş, - Bir grup daha vardı, onlar da fidan dikiyordu, bugün celmedular, biz de bizim işler ceri kalmasun diye çalişayruz.
212Issız Ada Temel, bir Fransız ve bir Amerikalı ile ıssız bir adadaymış. Bir gün iyi huylu bir deniz perisi gelip demiş ki: - Uzun zamandır izliyorum sizi. Geminiz battıktan sonra cok acı çektiniz. Dileyin benden, ne dilerseniz. - N'olur beni Fransa'ya gönder, demiş Fransız. Hoop gitmiş Paris'e. - Beni de Amerika'ya lütfen demiş Amerikalı ve o da hoop California'ya. Sıra Temel'e gelmiş. Düşünmüş, düşünmüş... - O Fransız ile Amerikali uşaklaru çok ozledum. Çağur onları geriye.
213İtfaiyeci Temel Temel ile Dursun itfaiyeci oluyor. İlk yangına gidiyorlar Dursun çıkıyor yukarı, atıyor aşağı insanları, Temel aşağıda yakalıyor. Bir iki bir iki derken Temel zencilere hiç dokunmuyor çakılıyorlar yere. En sonunda Temel bağırıyor Dursun'a: -Ula Dursun yanmışları niye ataysun daa! Zaten yanmış onlar uşağum otekileri at da..
214İtfaiye Eri Bir gün bir cami yanıyormuş. Hemen itfaiye gelmiş ve bizim Temel: - Ula bir ip getirin! demiş. Millet bir telaşla ip bulmuş. Daha sonra minarede mahsur kalan imama ipi attığı gibi yere çekmiş. Tabi imam ölmüş. Bunun üzerine muhabirler sormuş: - Temel niye imamı aşağı çektin? Temel'in cevap şu olmuş: - Geçen kuyuya düşen bir adamı da böyle kurtarmıştım.
215İyi Kibrit Temel yolda yürürken bir kutu kibrit bulmuş. Bakmış içinde tam dört tane kibrit var. İlk üç kibrit yanmamış. Dördüncüsü yanmış. Hah bu iyi deyip, kibriti saklamış.
216İzmir'den Sonra Coğrafya dersinde öğretmen sordu: -İstanbul'dan gemiye bindiniz, Antalya'ya gidiyorsunuz. Hangi kıyı şehirlerinden geçersiniz? Dursun da saymaya başladı: -İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Ayvaluk, İzmir... İzmir... Dursun İzmir'den ötesini bilmediği için sustu. Öğretmen haliyle sorar: -Evet, çocuğum niye sustun? Arkadan Temel atılır. -Gemi, İzmir'de batti öğretmenum.
217Jamaikalı Temel uçağa biner, bir Alman ,bir Fransız, bir İngiliz ve bir Jamaikalı görür. Jamaikalı'nın yanına gelir ve der ki; Jamaikalı kardeş sen yenisin galiba.
218Japon misun? Temel bir gün bir davete gider. Orada oturan bir adama yaklaşıp sorar: - Uşağum sen japon misun? Adam: Yok kardeş değilim. Aradan 10 dakika geçer Temel yine adama sorar - Uşağum sen japon misun? Adam bu sefer: - Kardeşim git manyak mısın ya sen? Aradan bir 10 dakika daha geçer ve Temel adama bir daha sorar: - Uşağum sen japon misun? Adam da artık iyice sinirlenmiş. - Evet lan japonum ne olacak! Bizim temelde der ki: - Vallahi hiç benzemiyisun.
219Kaç Parmak? Temel bir gün uçak yolculuğu yapmaktadır. Yolculuk sırasında hostes acil bir anons yapar; "Sayın yolcularımız uçağımız düşmek üzeredir acilen 50 kg lık birini uçaktan atmalıyız." Anonstan sonra 50kg lık yolcu Temel seçilir. Temel der ki: "Size bir soru sorayım bilirseniz atın bilemeseniz atmayın beni." Bu öneri kabul edilir ve Temel sorusunu sorar. "Benim sağ ayağımdaki parmaklarımla pilotun sağ ayağındaki parmakların toplamı kaçtır?" Görevli, "Bunu bilmeyecek ne var, 10" der. Temel ayağını açar ve 4 parmak çıkar. Tam kazandım derken pilot ayağını çıkarır ve 6 parmak çıkar.
220Kaç Saniye Var? Temel matematik dersindedir ama kafası hiç almaz canı çok sıkılır. Gözü hep saattedir. Hoca sorar: - Kaç dakika kaldı çocuklar ? - Saniyeler kaldi Hocam. - Dur bakayım, evladım daha 8 dakika var. - Yok 480 saniye vardur hocam.
221Kaç Yapar Temel parmaklarının yettiği kadar her dört işlemi yapabiliyomuş. Bir gün hoca sınıfta Temel'e sorar; -Söyle bakım temel iki iki daha kaç yapar? Temel hocaya çaktırmadan altta parmaklarıyla sayar ve -Dört yapai hoçam. der Hoca Temelin parmaklarıyla saydığını farkeder ve derki -Parmaklarınla sayma bak sıfır veririm ellerini arkana al der ve şimdi söyle bakalım üç üç daha kaç yapar ? temel yine arkada sayar parmaklarıyla ve derki -altı yapai hoçam hoca yine anlar ve biraz sert bir şekilde -bak kızıyorum ama sayma parmaklarınla koy bakim cebine ellerini der ve yine sorar -Altı altı daha kaç yapar peki ? Temel yine çaktırmadan parmaklarıyla sayar ve derki -10 yapai hoçam....
222Kadının İyisi Temel'e sormuşlar kadının iyisini nasıl anlarsın diye. Temel de: -Konuşmasına bakarum, demiş. -Ya hiç konuşmuyorsa, diye sormuşlar. Temel de: -O kadar iyisune ratslamadum daa, demiş.
223Kafa Karıştırma Temel'e sormuşlar: Temel, birinin kafasını karıştırmak için ne dersin? Temel "54" demiş. Soran kişi merak etmiş: Ya niye 54 dedin durduk yere? Temel açıklamış: Bak gördün mü kafan nasıl karıştı.
224Kalp Krizi Dursun kumarda kaybetmeye dayanamamış, kalp krizi geçirip hemen ölmüştü. Karısına haber verme işini Temel'e yüklediler. Temel istemeye istemeye zili çaldı. Dursun'un hanımı kapıyı açtı. Temel: -Ben kahveden geliyorum, Dursun'un yanından. -Kesin kumar oynuyordur gene! -Oynuyordu efendim. -Gene kaybetmiştir muhakkak. -Kaybetti efendim. -Gebersin melun! Temel, bu temenni üzerine müjdeli bir haber gibi konuştu. -Geberdi efendim...
225Okumak için tıklayınız
226Kanarya Evde uçup duran Temel'in kanaryası bir ara gözden kaybolunca Fadime'ye sorar: -Fadime, penum kanarya nereye cittu? -Haçen şimdi senin yanundaydi daa. -Ulaa az önce limonları puz dolabina koyayidum, sançi piri canlidu!!
227Kapalı Çarşı Temel ile Dursun İstanbul'a gelmişler. Dursun Temel'e: -Ha buraya bi kapali çarşi varmuş ula çok övdiler, gidelum. Temel şaşkın bir ifadeyle: -Kapaliysa nasi gireceğuz ula?
228Kapalı Telefon Temel, Cemal ve Dursun ava çıkarlar. Birden Dursun'un kaybolduğunu anlarlar. Temel Cemal'e: -Ara şunu bakalum nereyeymuş. -Telefonu kapalu uşağum. -Dur bir de ben arayayim.
229Kapalı Zarf Bir gün Temel'in babası askerdeki Temel'e mektup yazar. Hal hatır sorar , köydekilerin selamını iletir en sonunda da bir not düşer. "Uşağum para koyacağudum ama zarfi kapamişum.
230Kapıya Dikkat Temel'in karısı vefat etmiş. Cenaze namazı kılınmış, cemaat tabutu sırtlamış tam camiiden cenazeyi çıkartacaklar, tabut camiinin kapısına çarpmış. Tabuttan bir inilti duyulmuş. Hemen açmışlar tabutu. Öldü sanılan kadın yaşıyormuş. Hemen hastaneye götürmüşler ve kadın 10 sene daha yaşamış. 10 sene sonra kadın ölmüş. Yine aynı camiide cenaze namazı kılınmış. Tam tabutu camiinin kapısından çıkartacaklar, birden Temel'in sesi duyulmuş: - Uşaklar gözünüzü seviyim şu kapiya tikkat edun da!
231Kapıyı Kitledum Birgün Temel Fadime'yle kavga etmiş.Fadime de kızarak pılısını pırtısını toplayıp annesinin yanına gitmiş.Temel sonradan her yolu denese de Fadime eve dönmemiş. Bir gün Temel Fadime'yi telefondan aramış. -Fadime eve gelir misun? Beni affetmen içun sana bir supriz hazirladum. Fadime de inanarak eve dönmüş. Açmış kapıyı, girmiş içeri. Koltuğa oturmuş.1-2 dakika sonra Temel gelmiş. Fadime: -Hani daa benum suprizim? Temel: -Şaka yaptum. Süpriz müpriz yok .Eve dönmen için yapmiştum. Fadime kalkarak: -Pen cideyrum. Temel gülerek cevap verir: -Git bakayum nasil cideyisun, kapıyı kitledum :)
232Kara Bulutlar Öğretmen Hayat Bilgisi dersinde bulutların yeryüzündeki suların buharlaşmasından oluştuğunu uzun, uzun anlattıktan sonra ön sıralarda oturan öğrencilerden birine şu soruyu sordu : -"Söyle bakalım oğlum, kara bulutlar neden olur?" Çocuk düşündü, yutkundu, birşey diyemedi. Onun yanında oturan küçük Temel parmak kaldırarak şu cevabı verdi : -"Kirli sulardan olur öğretmenum!"
233Okumak için tıklayınız
234Karides Kokteyl Adam gittiği restoranda garsonluk yapan Temel'i çağırıp; - “Kardeşim ‘karides kokteylde bir tane bile karides yoktu” diye şikâyet etmiş. - “Herhalde” diye cevap vermiş Temel sinirlenerek, “Ula! Pülbül yuvasi datlisunda pülbül mü var daa? Vezür parmaği datlisundada vezür parmağimu istiyacaksun !"
235Karım Bilir Temel yeni ehliyet almış yolda gidiyormuş. Dümdüz yolda giderken yolun ortasındaki bir direğe çarpmış, araçta sıkışıp kalmış. Herkes başına toplanmış, trafik polisi de gelmiş : - Beyefendi, nasılsınız, iyi misiniz? - İyiyim, iyiyim... - O zaman isminizi söyleyin de durumu karınıza haber verelim... - Gerek yok, karım ismimi bilir..
236Karıncalanma Temel her gece yatmadan önce ayaklarına böcek ilacı sıkıyormuş. Fadimenin çok dikkatini çekmiş sonunda sormuş: -Temelum niye ayaklarina böcek ilacı sıkayisun? -Ayaklarimda karincalanma olayi da.
237Karyola Sorunu Temel,psikoloğa başvurmuş. -Geceleri uyuyamıyorum efendim. Sürekli yatağın altında biri var gibi geliyor. Yatağın altına girip uyumayı deniyorum, bu seferde üstünde biri var gibi geliyor. -Hallederiz bu saplantıyı. Bana haftada iki kez geleceksin, altı aylık bir tedavi sonunda sizi iyileştireceğimi umuyorum ve her gelişinizde de yüz milyon lira alırım. Temel çıkmış ve bir dahada uğramamış. Doktor bir kaç ay sonra Temel'e sokakta rastlamış. - Ne oldu hastalığınız? Gelmediniz bir daha. - Yüz bin liraya hallettim. - Nasıl oldu? - Sizden çıktıktan sonra ilerdeki kahveye uğradım. Çayımı içerken yanımdakine hastalığımı anlattım. O da ''karyolanın bacaklarını kes '' dedi kestim, mesele halloldu.
238Kaşık Lokanta sahibi,Temeli cebine bir kaşık atarken yakalıyor. Temel kendini savunurken lokanta sahibini şok ediyor. -Doktor reçete yazdı, her yemekten sonra bi kaşık al diye..
239Kasket Temel başındaki kasketi gösterip, - Bu kasket penu on yas gençlestirdu, demiş. - Kaç yaşindasun, diye sormuş Cemal. Temel, - Kasketli mu, kasketsiz mu, diye yanıtlamış.
240Okumak için tıklayınız

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir