Temel Fıkraları
Genellikle Temel, Dursun ve Fadime arasında geçen güldüren ve düşündüren fıkralar


IDFıkra
241Kibar Temel Temel ile Fadime gezmeye çıkarlar. Temel Fadime'ye: - Fadime çikolata ister misun? - İsterum Temelum. - Ha oraya market vardur al da yiyelum da.
242Kilitlidir Devrin Maliye Bakanı, Akçaabat merkez ilçe kongresine destek için Başbakan tarafından görevlendirilir. Temel, Akçaabat'ta bisikletini meydana bırakıp bir kahveye girer. 5 dakika sonra içeri giren bir polis memuru bağırır : -Kardeşim! Asfalttaki bisikletin sahibi kimse alsın, Maliye Bakanı Unakıtan gelecek. Temel karşıdan aynı ses tonuyla cevap verir : - Haçan korkma, pisiklet kilitlidur. Pi şey olmaz.
243Kim Düştü Temel okuldan eve gelir. Babası günün nasıl geçtiğini sorar. Temel: -Babacuğum otopüste gelurken biri duşti, herkes güldi ben gülmedum. -Aferun uşagum sana. Peki kim duşti? -Ben duştum..
244Kimin Eli? Temel'in arka cebinden cüzdanı çalınmıştı. -"Hırsızın elini cebine soktuğunu farketmedin mi?" diye sordular. -" Ula nerden pileydum da, pir elin cebume cirdiğini farkettum ama çendi elum miydi, değil miydi onu farkedemedum."
245Kim Öptü Bir Yüzbaşı ile emir eri Temel bir trende yolculuk ediyorlar. Aynı kompartmanda çok alımlı bir kız ile annesi de var. Başka kimse yok. Bu iki grup birbirlerini tanımasa da yolculuk sırasında tanışırız diye çok yakın oturmuşlar. Derken tren bir tünele giriyor, ortalık kararıyor. Bir öpücük sesi ve ardından -şırraaak- çok şiddetli bir tokat sesi duyuluyor. Tren tünelden çıkıyor. Herkes şaşkın ne oldu diye birbirine bakıyor. Genç kız düşünüyor; (Benim yerime annemi öperlerse, işte böyle tokatı yerler..) Kızın annesi düşünüyor; (Helal benim kıza, öpüldü ama hemen tokatı yapıştırdı..) Yüzbaşı düşünüyor; (Ulan Temel kızı öptü, tokatı ben yedim...) Temel gülümsüyor; (İntikamımı aldım daa. Havaya bir öpücük yüzbaşıya bir tokat!)
246Kırışmış Cemal Temel'e sormuş, -"Ayrulduğuni tuydum, çok uzuldum, ne oldi?" -"Fadime'ye çoraplarun çok kirişmiş kari dedum, meğer ayağunda çorap yokmuş."
247Kıskanç Fadime Temel'in karisi Fadime çok kıskançmış. Temel'in elbiselerini kontrol eder saç bulursa cıngar çıkarırmış. Bir gün Fadime saç bulamamış, yine cıngar çıkarmış: - Uyy Temel, şimtu kel karularla mi oynaşaysun?
248Kızılderili Avı Temel ile dursun bir gün yolda giderlerken bir ilan görürler: "Kızılderili kellesi getirene kelle başı 1000 Dolar ödül verilecektir." Bu ilanı gören Temel ve Dursun hemen kısa bir araştırma yaparlar ve Kızılderililerin Amerika da yaşadıklarını öğrenirler ve hemen Amerika'ya giderler. Issız bir ormanda araştırma yaparken hava kararır ve geceyi uygun buldukları bir yerde geçirmeye karar verirler. Sabah olunca Temel uyanır. Etrafına bir de bakar ki Kızılderililer sarmış ve ellerindeki süngülerini Temel ile Dursun'a doğrultmuşlar. Temel: - Dursun kalk ula kalk, zencin olduk!
249Kolsuz Temel Temel inşaattan düşer ve yoğun bakıma alınır. Kolunun birini kaybetmesi onun moralini yeterince bozar. İntahar edip kendini öldüreceğini söyler. Doktorlar başlar Temel'i ikna etmeye: "Bak Temel sen sanşlısın yine bak geçen sene Dursun da aynı şeyi yaşadı, iki kolunu da kaybetti ama o şu an mutlu. inanmazsan git ve bak" Temel düzelir ve Dursun'un yanına gider bahçede Dursun'u görür. Dursun dansöz misali dans eder kıvırır. Resmen oynar. Bunu gören Temel şaşırır: "Ula Dursin sen kolsizsun ve dans ediyisun sen iyi misun?" Dursun kan ter içinde cevap verir: "Ula hamsi kafali asıl sen iyi misun? Ne dans etmesi daa sırtım delu gibu kaşınayi"
250Kompliman Temel bir salonda yalnız kaldığı çirkin bir kadına: -Ne kadar cüzelsinuz. Kadın: -Ben sizin için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Temel: -Sizde benum cibi yapun yalan söyleyun.
251Konserve Domates Temel'le Dursun konuşuyorlardı. Dursun Temel'in başındaki şişliği görünce merak edip sordu: -Temel o başindaki şişluk nedu? -Fadime kafama domates atti... -Uyy domates kafa mi şişirur ula? -Konservesi şişiriyi uşağum.
252Konuyla Alakası Temel bir gün fotoğrafını çektirmek istemiş. Fotoğrafçıya: -Ben fotoğraf çektirmek istiyirum. Laçin vesikalik olmayacak... Fotoğrafçı: -Olur efendim. 24x32'ye ne dersiniz? Temel: -768 eder de, bunun konumuzla ne alakasi var.
253Korkulu Rüya Küçük Temel, ayakkabılarını çıkarmadan yatağa girmişti. Annesi: -Ne o çildirdun mi? -Ne yapayim anacuğum, dün gece korkuli bir rüya gördüm da.. -Nasi rüya? -Dün akşam çiplak ayakla kırık camlarun üstünde dolaşayidum. Bu akşam da aynı rüyayı görürsem ayaklarım kanamasun diye giydum.
254Köti Huy - Yahu Dursun, bizum Fadume'nun çok köti bi huyi vardur. Gece dörde kadar uyumayi! - Ula peçi o saate kadar ne yapayi? - Penum eve donmemu pekliy!
255Kovboy Temel batılıların en iyi kovboyuymuş. Temel bir bara girmiş ve içkisini içmiş ve hesabı ödemeden çıkmış dışarı. 3 dakika sonra geri gelmiş ve sinirli bir şekilde: - Benim atımı kim çaldıysa hemen geri versin. Hiç kimsede ses yok ve Temel bir kez daha: - Atim 5 dakikada içinde gelmezse 1980'de yaptığımı bugünde yaparım, demiş. Herkes korkmaya başlamış. Sonra Temel'in atini getirmişler. İçlerinden biri dayanamamış ve sormuş: - 1980'de ne oldu? Temel adama doğru dönmüş: - 1980'de yine atım çalınmıştı, bende yürüyerek eve gittim...
256Kuaför Temel kadın kuaförlüğü yapmaktadır. Bir müşterisine aşıktır. Her akşam Cemal'le birşeyler içip dertleşirler: - Aşuğum Cemaliim. O da bağa aşuk. Cemal şaşırır: - O da sana aşuksa evlenun daa. Temel açıklar; - Ula her gün gelup saçlaruni yaptirup, pi sürü para verurken, evlenup pedavami yapayum?
257Küçüklüğünü Bilirim Temel camiıymış. Camlarını yıkadığı yer 35 katlık bir binaymış. Yıkarken aşağıya bakmış küçük bir adam görmüş. Sonra 30. kata inmiş ve yine bakmış adam yine küçücük. 25. kata inmiş ve adam birazcık büyümüş. 20. kata inerken adam daha büyümüş. 15,10. kat derken adam daha büyümüş en sonda Temel aşağıya kadar inmiş. Bir bakmış adam Temel'den daha uzun, sonra Temel zıplayıp adamın ensesine vurmuş. Adam: - Ne vuriysun uşağum Temel: - Sus ula konuşma! Ben senun küçükluğuni de bilirum.
258Kulakları Az İşitir Avukat Temel, cinayet sanığını savunmaktadır. - Müvekkilim masumdur Hakim Bey. Cinayet kaza ile olmuştur. - Kaza olur mu? Sanık maktule tam 6 kurşun sıkmış. - Hakim Bey, müvekkilimin kulakları az işitir de!
259Kurbanlık Kurban bayramında Temel ile, Fadime kurbanlık almaya gitmişler. Gezmişler gezmişler Temel artık yorgunluktan: Yeter Fadime kurbanın olayım yeter demiş. Fadime dayanamayıp: Üzgünüm ama bu yıl öküz kesmeyeceğim demiş.
260Kurnaz Temel Hız limiti 50 km. olan caddede polis Temel'i durdurdu ve önce suçunu sıraladı: -Hızlı gitmeniz bir yana yanlış yerde Araba solladınız, farlarınızdan biri yanmıyor, lastikleriniz tümüyle aşınmış. Size hayli kabarık bir ceza yazmak zorundayım. Polis kalemini çıkardı, defterini açtı ve sordu : -Adınız nedir ?? Temel derin bir soluk aldı ve yaptı numarasını: -Schtarthewisizesky Vocgefastrlongchsclingen. Polis bir süre düşündü ve sonra kararını verdi: -Şey... Bu kez ceza yazmıyorum, ama lütfen daha dikkatli olun
261Kurtulsun Bakalım Temel'in küçük oğlu hayvanat bahçesinde koşarak babasının yanına gelmiş: - Koş baba, anami kocaman bir goril kapti!.. Temel gayet sakin cevap vermiş: - Eyi, eyi. Bundan sonrasi gorilin problemi. Kurtulsun bakalum kurtulabiliyisa.
262Kuru Saçlar İçin Temel duş almaya girer, şampuanı saçlarına boşaltıp ovalamaya baslar. Sırtını keselemeye gelen annesi sorar: - Oğlum kafanı ıslatmayacak misin? Temel cevap verir: - Yok anne bu şampuan kuru saçlar içinmiş.
263Kuş Nezlesi Temel Dursun'u hasta görünce neyin var diye sordu. Dursun nezle olduğunu söyleyince Temel: -Geçenlerda benum kuşum da nezle oldi. -Kuş nasi nezle oluyi da? -Kafesun kapisini açik unutmişum da...
264Lastik Don Psikiyatristin ofisinde Temel sormuş; -Bana yardım eder misiniz, doktor? 38 yaşındayum ve hala yatağumi ıslatiyrum! -Sıkılmayın, demiş doktor. Gelişmemiş benlik isyanı. Sorumlulukları kabullenememe durumundan kaynaklanıyor. Yatağınızı ıslatmanızı iki yolla önleyebiliriz. Birinci yol psikanaliz. Haftada beş terapi, saati 50 Dolar! -Peki ikinci yol? -Lastik don! Çifti iki dolar!
265Lastikleri İndir Temel Rize'den havaleli bir şekilde kamyonuna çay yüklemiş ve İstanbula yola çıkmış. İstanbul yakınlarında Temel'in kamyonu köprüden 2 cm yüksek gelmiş ve sıkışmış. Muavini çıkmış kamyonun üzerine çayları ezmeye başlamış, ezince geçer düşüncesiyle. O sırada vatandaşın biri bunları görmüş: - Böyle olmaz bu iş. Çok az bir fark var zaten lastiklerin havasını indirirseniz rahat rahat geçersiniz köprüden, demiş. Temel'de adama: -Ula hıyar kamyon aşagudan sıkışmadu ki yukaridan sıkışti
266Laz mısın? Temel otelin birinin odasında kara kara düşünüyor.. 'Ula' diyor, "Ben aşağudan içki isterken laz olduğum anlaşilur mi acaba?" Geçiyor aynanın karşısına ve prova yapıyor. "Bana bir visku.. yok böyle anlarlar".. "Bana bir rakı, yok" diyor böyle de anlarlar. "Bana bir bira.. tamam" diyor "böyle iyi.. anlamazlar". Ve aşağıya iniyor. Masaya dirseklerini dayıyor ve sesleniyor: - "Barmen bana bir bira". Barmen Temel'i biraz süzdükten sonra soruyor: -"Birader sen laz mısın?" Temel: "Uuuy nasil anladun" diyor: - "Burası resepsiyon bar karşıda.."
267Lezzetli Papağan Bir gün Temel'in doğum günüymüş. Dursun Temel'e dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir papağan hediye etmiş ayrıca bu papağan üç dil konuşabiliyormuş. Aradan bir kaç gün geçmiş Temel'den Dursun'a bir teşekkür mektubu gelmiş. Mektupta şöyle yazıyormuş: -Dursun papağan için çok teşekkür ederim çok lezzetliydi.
268Maddi Sıkıntı Bir gün Temel'le Dursun yürürken, Dursun maddi sıkıntılardan yakınır. Canına tak ettiğini söyler. Temel de ona katılarak şöyle der: -Ula uşağum adamlar milattan önce 700 yılunda parayi pulmuşlar, sene 2015 pen hala pulamadum daa!
269Mahçubum Karısı Temel'in yanına gelir: - Ula Temel Dursun'un karısı ölmüş niye cenazeye gitmeysun? - Çok mahcubum da gidemem. - Niye mahcupsun ki o senin en iyi arkadaşın. - Adam beni altinci karisinun cenazesine çağirdu, daha ben onu bir kere bile çağıramadum.
270Marsa Gidecek Adam Nasa Mars'a adam gönderecekmiş. Sadece bir kişi gidebilecek, giden de geri dönemeyecekmiş. İlk aday olan mühendise bu iş için ne kadar isteyeceğini sormuşlar: - 1 Milyon Dolar demiş ve eklemiş, ormanlara bağışlayacağım. İkinci aday olan doktora da aynı soruyu sormuşlar. Doktor: - 2 Milyon Dolar demiş. Bir milyonunu aileme bir milyonunu da tıbbi araştırmalara bağışlayacağım. Üçüncü aday olan Temel aynı soruya; - 3 Milyon Dolar diye cevap verince yetkililer diğerleri bu kadar az isterken kendisinin neden 3 milyon dolar istediğini sormuşlar. Temel yetkililere doğru eğilmiş, kısık bir sesle: - 1 milyonunu ben alırım, 1 milyonunu size veririm, mühendisi de Mars'a göndeririz.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir