Kayseri Mutfağından Seçmeler - XML


IDÇEŞİTYAPILIŞIRESİM
61KAYSERİ YAPRAK SARMASI - ½ kg asma yaprağı  - 2 su bardağı pirinç  - 2 baş soğan  - 2 yemek kaşığı salça  - 250 gr kıyma  - Nane  - Dereotu  - Kırmızı biber  - Tuz  - Karabiber  - 1 çay kaşığı şeker  - 1 fiske tarçın  - 1 fincan sıvıyağ  - Yapraklar sıcak suda haşlanır,kıyma ve soğan kavrulur.salça ilave edilir.baharat,tuz,şeker ilave edilerek kavrulur. Dereotu eklenerek altı kapatılır, yapraklar sarılarak tencereye yerleştirilir. Tuz, yağ ve su gezdirilerek Kısık ateşte pişirilir.servis tabağına alınarak servis yapılır.
62KAYSERİ ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI - 1/2 Kg dolmalık biber  - 2 su bardağı pirinç  - 1 baş soğan  - 2 yemek kaşığı salça  - 1/2 bağ dereotu  - Tuz  - Karabiber  - Kırmızıbiber  - 1 tatlı kaşığı tarçın  - 1 çay kaşığı şeker  - 1 çay kaşığı reyhan  - 1 çay kaşığı nane  - 1 fincan zeytinyağı  - Biberlerin içleri temizlenir zeytin yağında soğanlar kavrulur, salça eklenir. Yıkanarak suyu süzülen pirinçler eklenir, kavrulur, şeker, tuz, baharat ve dereotu eklenerek karıştırılır kapağı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Biberlerin içleri doldurulur tek sıra halinde tencereye yerleştirilir üzerine 2 su bardağı su 1 yemek kaşığı biber salçası karıştırılarak gezdirilir 2 yemek kaşığı zeytin yağıda gezdirilerek kısık ateşte yaklaşık 15 dakika pişirilir.  - 
63KAYSERİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA - 2 su bardağı pirinç  - 500 gr yaprak  - 2-3 baş soğan  - 1 su bardağı zeytinyağı  - 2 domates  - 1 çay kaşığı karabiber  - 1 çay kaşığı yenibahar  - 1 çay kaşığı kırmızı biber  - 1 çay kaşığı nane  - 1 tatlı kaşığı şeker  - 1 tatlı kaşığı tuz  - Yarım limon  - Zeytinyağında soğanlar pembeleştirilir ve pirinci eklenerek kavrulur küçük küçük doğranmış domatesler eklenir. Şekeri, tuzu, baharatları katılarak pişirilmeye devam edilir. Hazırlanan bu harç yaprağın sap kısmı koparıldıktan sonra o kısım üzerine konarak üzerine tekrar yapraklar önce üst yapraklar daha sonra da sağ ve sol yapraklar harcı kapatacak şekilde örtülerek, rulo şeklinde döndürülerek sarılır. Zeytinyağlı sarmalar etli sarmalara göre daha uzun ve ince sarılır. Düdüklüye dizilir. Üzerini kapatacak kadar su, 3 kaşık zeytinyağı gezdirilir ve dilimlenmiş limonlar yerleştirilir. Kapağı kapatılıp ocağa alınır. Kısık ateşte 20-25 dk. pişirilir. Pişen yaprak soğuyunca servis tabağına dizilerek domates ve limon dilimleriyle süslenerek servisi yapılır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir