Ankara Müzeleri


Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

ID : 1
Müze Adı : Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
Resim :
Açıklama : Müze, Anıtkabir’de Atatürk’ün Anıt Mezarı’nın bulunduğu Şeref Salonu’nun altında yer alan üç bin metrekarelik sütunlu alanda kurulmuştur. Bu alanda,farklı sergileme tekniklerinden yararlanılarak,Çanakkale Savaşı, Sakarya, BüyükTaarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri ile Atatürk dönemi etkileyici bir şekilde sunulmaktadır.

Alagöz Karargah Müzesi

ID : 2
Müze Adı : Alagöz Karargah Müzesi
Resim :
Açıklama : Kurtuluş Savaşında, Başkomutan Mustafa Kemal’in karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı karargâhı 1921 yılında Temelli Alagöz Köyü’ndeki çiftlik binasına yerleşmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan ve 22 gün–22 gece süren Sakarya Meydan Savaşı’nda, Mustafa Kemal bu eve yerleşerek savaşı buradan yönetmiş ve 9 Eylül 1921 tarihine kadar burada kalmış.

Devlet Mezarlığı Müzesi

ID : 3
Müze Adı : Devlet Mezarlığı Müzesi
Resim :
Açıklama : Devlet Mezarlığı Müzesi, Atatürk Orman Çiftliği içinde Ankara’ya hakim bir tepe üzerinde yer alır. 1931 yılında, Atatürk tarafından yaptırılmış olup, Devlet Mezarlığı inşaatı çerçevesinde yenilenen Karadeniz Havuzu’nu da kapsamaktadır. Devlet Mezarlığı ve Müzesi 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreni ile ziyarete açılmıştır.

Cumhuriyet Müzesi ( II.TBMM Binası )

ID : 4
Müze Adı : Cumhuriyet Müzesi ( II.TBMM Binası )
Resim :
Açıklama : Cumhuriyet Müzesi binası mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak tasarlanmış ve 1924 yılında inşa edilmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde bugünkü Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiş ve bu bina uzun süre I.TBMM binası olarak kullanılmıştır.

Gordion Müzesi ve ören Yeri

ID : 5
Müze Adı : Gordion Müzesi ve ören Yeri
Resim :
Açıklama : 1963 yılında, yaklaşık 15,000 metrekarelik alanda kurulan Gordion Müzesi’nde, Eski Tunç Çağı’ndan başlayarak Orta ve Geç Tunç Çağı’na, Erken Frig Çağı’na ait çanak ve çömlekler, Erken Demir Çağı’na ait kabartmalı ortostatlar, yine Erken Frig Çağı’na ait demir aletler yer alır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

ID : 6
Müze Adı : Anadolu Medeniyetler Müzesi
Resim :
Açıklama : Müze, Ankara Kalesi’nin güneydoğu yönünde, Atpazarı adı verilen semtte yer alır. Atatürk, Ankara’da bulunan Hitit eserlerinin sergilenmesi için bir müze açılması talimatı verir. Osmanlı binası olan Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni onarılıp müze olarak kullanılmaya başlanır. 1938 yılında başlayan onarımlar 1968 yılında biter ve bina Ankara Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

ID : 7
Müze Adı : Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Resim :
Açıklama : Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk’ün talimatı üzerine mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmış ve 1927 yılında inşa edilmiştir. 1980 yılında yenilenerek hizmete giren müze, kısa bir süre içinde çağdaş müzeciliğin gerektirdiği bütün işlevlere ve hizmetlere sahip bir kurum konumuna gelmiştir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ID : 8
Müze Adı : Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Resim :
Açıklama : 1925’te cezaevi olarak kullanılmaya başlanıp 2006 yılında kapatılan Ulucanlar Cezaevi Altındağ Belediyesi tarafından 2011 yılında restore edilip müze olarak ziyarete açılmıştır. 81 yıl boyunca bir çok darbe dönemlerine, idamlara, acılara tanık olan bu soğuk duvarlar ziyaretçilere Türk Siyasi Hayatından kesitler sunmaktadır. Müze, yakın tarihi hissederek görmek ve bilmek isteyen herkesi ziyarete bekliyor.

Atatürk Evi Müzesi (AOÇ)

ID : 9
Müze Adı : Atatürk Evi Müzesi (AOÇ)
Resim :
Açıklama : Ata’ya sevgi ve saygı göstergesi olarak doğup büyüdüğü evin aynısı Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde inşa edilmiş ve 10 Kasım 1981 tarihinde müze olarak açılmıştır.

Etnografya Müzesi

ID : 10
Müze Adı : Etnografya Müzesi
Resim :
Açıklama : Etnografya Müzesi Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından 1925 yılında yapımına başlanmış, 1927 yılında tamamlanmış, 18 Temmuz 1930 tarihinde Atatürk’ün isteği üzerine halkın ziyaretine açılmıştır.21 Kasım 1938 tarihinden itibaren 15 yıl süreyle müzenin iç avlusu Ata için geçici bir Anıtkabir olarak kullanılmış. Atatürk’ün mezarının bulunduğu yer günümüzde de bir sembol olarak korunmaktadır. Müzenin önünde 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Canonnica’nın yapmış olduğu bronz atlı Atatürk heykeli bulunmaktadır.

Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları

ID : 11
Müze Adı : Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları
Resim :
Açıklama : Ankara Gar binası içinde yer alan müze, Atatürk 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelince bina kendisine tahsis edilmiş, 1920–22 tarihleri arasında çok önemli kararlara tanıklık etmiştir. Bu tarihi olayları ölümsüzleştirmek ve ulu önder Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla TCDD, bu tarihi binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştır.

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

ID : 12
Müze Adı : TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi
Resim :
Açıklama : TCDD tarafından hizmete açılan “Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi” geçmiş ile gelecek arasında kültür köprüsünün en önemli halkalarından birini oluşturur. Gar alanında 16.000 metrekarelik bir alanda açılan müzede 10 adet hizmet dışı buharlı lokomotif bulunmaktadır. Lokomotifler 1912, 1924, 1932, 1942, 1943 ve 1948 yıllarına ait Alman, İngiliz, Amerikan ve İsveç yapımıdır.

Cumhuriyet Müzesi ( I.TBMM Binası )

ID : 13
Müze Adı : Cumhuriyet Müzesi ( I.TBMM Binası )
Resim :
Açıklama : Ulus Meydanı’nda bulunan tarihi I. Büyük Millet Meclisi binasının yapımına 1915 tarihinde İttihat ve Terakki Cemiyeti Kulübü binası olarak başlanmış, planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından çizilmiş, yapımına kolordunun askeri mimarı Hasip Bey nezaret etmiştir. Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarından olan iki katlı binanın duvarlarında Ankara taşı kullanılmıştır. 1957 yılında müze olarak açılmasına karar verilerek çalışmalara başlanmıştır. Bina, 23 Nisan 1961 tarihinde “Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü (Çankaya Müze Köşk)

ID : 14
Müze Adı : Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü (Çankaya Müze Köşk)
Resim :
Açıklama : Atatürk 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya geldikten sonra Ankaralı Bulgurzade Tevfik Efendi’nin Çankaya’daki iki katlı bağ evi Ankaralılar tarafından satın alınarak Ordu Köşkü adıyla Başkumandan Atatürk’e tahsis edilmiştir. 1924 yılında bugünkü şeklini alan bina 1932 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılmıştır. 1950 yılında Atatürk Müzesi adıyla Atatürk’ün kullandığı eşyalar orijinal konumlarında kullanılarak ziyarete açılmıştır.

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

ID : 15
Müze Adı : Roma Hamamı Açık Hava Müzesi
Resim :
Açıklama : Roma Hamamı ören yeri, Ulus Çankırı Caddesi üzerinde, caddenin batısında 2,5 m yükseklikte bir plato üzerinde bulunur. 1938 yılında kazılara başlanmış, Frig, Roma ve Bizans katları bulunmuştur. 1940–43 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan bu muhteşem anıt, biri palaestra, öteki kapalı hamam kısımları olmak üzere iki bölümden ibarettir. Kazılarda bulunan sikkelere dayanarak kazı başkanı, hamamın Caracalla (M.S. 212–217) döneminde yapıldığını açıklamıştır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir