Sıkça Sorulan Sorular


IDSoruCevap
1Doğa Yürüyüşü etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir? - Doğa Yürüyüşü Etkinliğinin genel amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kent halkının sosyal, kültürel ve sportif yaşantısına katkı sağlayabilmek, onlara Antalya’mızın doğal ve tarihi mekânlarını, güzelliklerini farklı bir fiziksel aktivite yolu ile sunabilmektir. - Doğa yürüyüşleri yıllık yapılan plan kapsamında her ay bir yürüyüş şeklinde toplam 6 yürüyüş (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Eylül-Ekim aylarında) gerçekleştirilmektedir. - Doğa yürüyüşü etkinliklerinde katılım için 18 yaş ve üzeri uygulaması bulunmaktadır. - Doğa yürüyüşüne başvurular bizzat Müdürlükte alınmaktadır. - Doğa Yürüyüşü başvurularında kontenjan uygulaması vardır. - Doğa Yürüyüşü etkinliği de tüm etkinlikler gibi ücretsizdir. - Servis araçları, rehberler ve sağlık personeli Büyükşehir Belediyemizce sağlanmaktadır. - Doğa Yürüyüşü etkinliği günübirlik bir etkinliktir. - Doğa Yürüyüşü Etkinlikleri başvurular öncesi kent halkına afiş, broşür Büyükşehir Belediyesinin Web sitesi, bilboard, raketboard vb. görsel alan afişleri, yerel gazete bültenleri ve çeşitli internet portalları aracılığıyla duyurulmaktadır.
2 Streetball (Sokak Basketbolu) Turnuvası etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir? - Streetball Turnuvasının genel amacı, gençlere sporu ve basketbolu sevdirmek, birlikteliği, beraberliği, ekip ruhuyla hareket etmeyi ve mücadele gücünü, mücadele ederken de eğlenme imkânı sağlayabilmektir.  - Streetball Turnuvası Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının her yıl gerçekleştirdiği “Gençlik Şenliği” kapsamında Nisan ayı sonunda ya da Mayıs ayı başında yapılmaktadır.  - Streetball Turnuvası Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının her yıl gerçekleştirdiği “Gençlik Şenliği” kapsamında Nisan ayı sonunda ya da Mayıs ayı başında yapılmaktadır.  - Turnuva Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit Alanında gerçekleştirilmektedir.  - Turnuvaya katılan sporcuların alt-üst forma ile turnuvada kullanılan diğer tüm ekipmanlar Büyükşehir Belediyemizce karşılanmaktadır.  - Turnuvada görev yapan hakem, teknik komiser ve masa görevlileri Büyükşehir Belediyemizce Basketbol İl Temsilciliği tarafından sağlanmaktadır.  - Turnuvaya Minikler, Küçükler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde başvuru kabul edilmektedir. Sporcular doğum tarihlerine uygun kategorilerde başvurularını yapabilmektedirler.  - Streetball Turnuvası başvurularında kontenjan uygulaması vardır.  - Turnuvaya katılan her sporcu Turnuva Başvuru Formunu doldurulmak zorundadır.  - 18 yaş altına hitap eden kategorilerde (Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler) Turnuva Başvuru Formunda izin için veli imzasının bulunması zorunludur. Turnuvada müsabakalar kendi kategorilerinde ve guruplar halinde gerçekleştirilmektedir.  - Turnuva kent halkına afiş, broşür Büyükşehir Belediyesinin Web sitesi, bilboard, raketboard vb. görsel alan afişleri, yerel gazete bültenleri ve çeşitli internet portalları aracılığıyla duyurulmaktadır.  - Turnuvada dereceye giren sporculara ve takımlara turnuva alanında yapılan bir tören ile kupa, madalya, çeşitli spor malzemesi ve çeşitli sürpriz ödüller verilmektedir.
3 Sabah Sporu etkinliğinin genel bilgileri nelerdir? - Sabah Sporu etkinliği yoğun kış dönemi dışında haftanın Salı-Perşembe-Cumartesi-Pazar günleri gerçekleştirilmektedir.  - Sabah Sporu belirtilen günlerde 07.00–08.15 saatleri arasında konusunda deneyimli bir eğitmen tarafından gerçekleştirilmektedir.  - Sabah Sporu etkinliği Karaalioğlu Parkı Orta Mirador ve Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit Alanında yapılmaktadır.  - Sabah Sporu etkinliğine katılım serbest ve yaş sınırı uygulaması bulunmamaktadır.
4 Tenis Kursu etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir? - Tenis Kurslarının genel amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çocuk, genç ve yetişkinlerin spor yapmalarına, fiziksel, zihinsel, sosyal gelişimlerine, el-kol-göz koordinasyonu sağlayarak güven ve başarı ile sonuçlanan temel motor beceri gelişimler  - Eğitimlerde genel ilke, tenisin temel eğitiminin verilmesi ve tenis sporuna yönelik bir altyapının oluşturulmasıdır.
5 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti Nedir ? - Bireyin kendini anlaması, çevredeki olanakları tanıması ve doğru kararlar vererek kendini gerçekleyebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel yardım sürecidir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik uzmanı, kişinin toplumsallaşma sürecinde; aile,akran grupları,sosyal yaşam,eğitim hayatı,kritik gelişim dönemleri ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan temel sorunlar hakkında bireye danışmanlık hizmeti veren meslek elemanıdır.
6 Merkezimizden kimler yararlanabilir ? - Merkezimize;  - Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan,  - Yatağa bağımlı ya da yürüme zorluğu nedeniyle bakıma muhtaç olan,  - Sosyo-ekonomik yoksunluk içinde olan,  - Yaşlı, engelli, hasta bireyler başvurabilir. Başvurular hasta veya yakınları tarafından bizzat merkezimize gelerek veya telefonla yapılabilir. Başvuru sonrası 1 hafta içinde randevu alınarak hasta ziyareti gerçekleştirilir ve hizmet planı belirlenir.
7 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi nedir ? - Şehir dışından Antalya’ya tedavi amaçlı gelen sosyo-ekonomik düzeyi yetersiz, kalacak yeri olmayan hasta ve hasta yakını vatandaşlarımızın konaklama, yeme, içme, psikolojik, hukuki ve sosyal destek, danışmanlık gibi ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyoruz.
8 Yatağa bağımlı hastamın hastaneye ulaşımını sağlayabilir misiniz? - Yatağa bağımlı hastalarımızın hastaneye ulaşımını ambulans hizmetimiz ile sağlıyoruz. Ancak randevu alarak program yapılması gerekmektedir.
9 Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Amacı Nedir? - Temel olarak kişinin, “kendini geliştirmesi” dir. Kendini gerçekleştirme; kişinin kim olduğunun gerçekçi bir biçimde farkında olması, kim olabileceği hakkında tutarlı görüşlerinin olmasıdır.Kendini gerçekleştirmiş birey;insan değerine saygı duyar, benimser,geliştirir,geçmişten daha çok geleceğe dönüktür, yaratıcıdır,kendine saygı duyar, kendini olduğu gibi kabul eder, duygularını açığa vurmaktan kaçınmaz. Değişmeye ve yeni yaşantılara açıktır. Kendini değişmekte olan dünyanın yine değişmekte olan gerçek bir parçası olarak görür. Bu amaca ulaşmak için Psikolojik Danışman; okul başarısızlığı, sınav kaygısı,aile danışmanlığı, okul fobisi,mesleki ilgi ve yetenekler konusunda da danışmanlık, özel eğitim ve buna bağlı olarak çocuklarda ortaya çıkan uyum sorunları,nevrotik ve psikotik sorunlar karşısında kişinin izlemesi gereken süreç hakkında bilgilendirme görüşmeleri temel konularda hizmet verir.
10 Psikolog Hizmeti Nedir? - İnsanların davranışlarının nedenleri ve geçmiş yaşantılarıyla davranışlarının bugünkü yaşantılarına olan etkilerini çeşitli test teknikleri ve yöntemlerle inceleyerek, kişilerin içinde bulundukları durumla ilgili olarak farkındalıklarını arttıran ve problemlerini objektif olarak görerek çözümleyebilmeleri konusunda onlara yardımcı olan meslek elemanlarıdır.
11 Acil durumlarda sizi arayabilir miyim ? - Acil bir durumda 112’yi aramanız gerekmektedir. Hizmet kapsamımız evde acil müdahaleyi içermemektedir.
12 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretli midir ? - Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretsizdir.
13 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisine başvuruda bulunurken hangi belgeler istenir ? - Sağlık durumunu belirten Durum Bildirir Raporu  - Hastanelerin Sosyal Servislerinden alınan Hasta Görüşme Raporu  - Kimlik Fotokopileri
14 Hangi hizmetleri veriyorsunuz? - Sağlık hizmetlerimiz doktor, diş doktoru, hemşire ziyaretleri ile evde yapılabilecek tıbbi uygulamaları ve laboratuvar hizmetlerini kapsamaktadır. Hastaneye ambulans veya servis aracıyla ulaşım ve hastane işlemlerinde yardım desteğimiz vardır. Ayrıca aile desteği olmayan, yoksul ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza kişisel bakım, ev işleri, gündelik işlerde yardımcı olmaktayız. İhtiyaç sahibi hastalarımıza tıbbi malzeme ve cihaz desteği de sağlıyoruz.
15 Psikolog niçin ve ne zaman gereklidir? - Her insanda hayatının bazı dönemlerinde psikolojik açıdan bazı sorunlar görülebilir.her insan hayatının bir döneminde depresyona girebilir.Bunların dışında,gelişen toplumlarda iş yaşamının stresi ve metropollerdeki kentleşme sonucu oluşan olumsuzluklar insanı psikolojik olarak etkileyebilir.Bu gibi durumlarda her insan bir psikoloğun yardımına ihtiyaç duyar.
16 Haşere İle İlgili Şikayetim Var. Ne Yapmalıyım ? - Haşere ile ilgili şikayetlerinizi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğünün 249 52 01 numaralı telefona bildirmeniz yeterlidir.
17 Isınmak İçin Katı Yakıt Nasıl ve Nereden Temin Edilir ? - İlimiz içinde ısınmak amacı ile hangi tip katı yakıtların temin edilip hangi kritere sahip olanlarının kullanılabileceği Antalya Valiliği Başkanlığında oluşturulan İl Mahalli Çevre Kurulu Kararlarınca belirlenir. Bu kararlar Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün resmi internet sayfasından temin edilebilmektedir.  - Bu kapsamda ısınma maksadı ile kendi evinde/işyerinde kullanmak gayesi ile temin edilecek katı yakıtın öncelikli olarak Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Yönetmeliği çerçevesinde katı yakıt olarak tanımlanması, İlimiz Mahalli Çevre Kurulunca öngörülen kriterleri sağlıyor olması şartını sağlaması gereklidir.  - Buradan hareketle Katı Yakıt Satış İzin Belgesi sahibi işletmelerden satın alınan Antalya Büyükşehir Hava Kirliliği Kontrol Merkezi Laboratuvarınca verilmiş Kömür Deney Raporlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi UYGUNLUK BELGESİ olan Katı Yakıtların (kömürlerin) kullanılması ve/veya depolanması gereklidir.  - Aksi durumda 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. maddesine istinaden idari yaptırım kararı uygulanıp bahis konusu yakıta el konulacaktır.
18 Kimler Psikoloğa Gitmelidir? - Depresyon,stres gibi durumlardan yakınanlar,  - Özgüven ve kendini ifade etme sorunu yaşayanlar,  - Rehberliğe ihtiyacı olanlar,  - Kendine daha iyi hissetmek isteyenler;  - Korku, fobi,kaygı sorunu olanlar;  - Takıntı boyutuna gelmiş düşünce ve davranışlardan yakınanlar,  - Kişilik sorunu olanlar,  - Aile içi ve diğer sosyal ilişkilerinde sorunu olanlar,  - Eğitim ve iş yaşamında sorunu olanlar,  - Cinsel sorunları olanlar;  - Psikolojik sorunları olan vatandaşlarımız bu hizmetimizden faydalanabilirler
19 Deniz Kirliliği İle İlgili Şikayetlerimi Nereye Bildirmeliyim ? - Deniz Kirliliği ile ilgili şikayetlerinizi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğünün 249 52 00 numaralı telefona bildirmeniz yeterlidir.
20 Hukuk danışmanlığı alanında verilen Hizmetler nelerdir? - Aile hukuku ile ilgili konularda danışmanlık,  - İhtiyaç duyulan hukuki konularla ilgili seminerler,  - Aileyi ilgilendiren hukuki sorunların çözümü ile ilgili sosyo-ekonomik yetersizlik içinde olanlara adli yardım,  - Engelli hakları ve diğer sosyal hizmet uygulamaları ile ilgili danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
21 Sosyal Hizmet uzmanı ve Aile Danışmanlığı Hizmeti Nedir? - Aile Danışmanlığı, ailenin sınırları ve aile üyeleri arasındaki ilişkiler üzerinde çalışarak aile üyeleri arasındaki bozuk ilişkileri düzeltmeyi ve bu süreçte kazanılan yeni iletişim ve etkileşim yöntemlerini kullanarak, aile bireylerinin sorun çözme yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan özel teknik ve stratejiler içeren hizmettir.
22 Canlı Müzik İzin Belgesinde Yetkili Kurum Neresidir ? - Canlı Müzik İzin Belgesinin alınması kapsamında başvurularınızı işyeri açma ve çalışma ruhsatı aldığınız Belediye Başkanlığının ruhsat servisine yapmanız gerekmektedir.
23 Gürültü Konulu Şikayetlerde Yetkili Mercii Neresidir ? - Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamına giren eğlence yerleri vb. gürültü kaynakları ile ilgili şikayetleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir.
24 Hangi durumlarda aile danışmanı ve sosyal hizmet uzmanına başvurabilirsiniz? - Kişilerarası çatışmalar,  - Anne-baba-çocuk anlaşmazlığı,  - Kardeşler arası rekabet biçimindeki ilişki sorunları,  - Emeklilik,anne-baba olma gibi statü değişikliği,  - Aile içi şiddet,  - Yaşlılık,engellilik ile ilgili sorunlar,  - Gelir-barınak-yiyecek vb. sağlamakla ilgili maddi kaynak yetersizliği,  - Birden bire ortaya çıkan hastalık, sakatlık,ölüm,terk gibi üzücü durumlar,  - Evlenme, boşanma ve işten atılma gibi statü değişiklikleri,  - Kent yaşamına uyum sorununu konularında danışmanlık hizmeti alabilirsini
25 Vidanjör Çekimi hizmetinden nasıl yararlanabilirim ? - Antalya Büyükşehir Belediyesi web sayfasından e-market vidanjör hizmetleri bölümü seçilip kredi kartıyla ödeme yapılarak veya Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğüne gelerek müracaat edilerek vidanjör hizmetinden yararlanılabilir.
26 Üst Katta Oturan Komşunuzdan Evinize Gelen Su Akıntısı Şikayetini Nereye Bildirebilirim ? - Üst katta oturan komşunuzdan evinize gelen su akıntısı (mutfak, banyo, tuvalet, vb.) problemini çözmek için bağlı bulunduğunuz İlçe Belediyesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
27 Belediyemiz bünyesinde boş bir kadroya naklen veya açıktan atanmak isteyenler ne yapmalıdır? - Nakil gelecek veya açıktan atanacak vatandaş hangi kurumda çalışmakta olduğunu, derece, kademe, öğrenim bilgilerini gösterir ıslak imzalı dilekçesini Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı’na bırakır. Durumuna uygun boş kadro bulunması ve Başkanlık makamının onayından sonra gerekli işlemler başlatılır.
28 Müdürlüğünüze bağlı spor kompleksi ve spor merkezleri var mıdır? Varsa bu alanlarda verilen hizmetler nelerdir? - Müdürlüğümüze bağlı olarak Lara Düden Parkı Spor Kompleksi vardır. Spor Kompleksinde mevcut olan 2 adet tenis kotu ve 1 adet basketbol sahasından kent halkı, haftanın 7 günü ücretsiz hizmet almakta ve spor kompleksi hizmeti ile onların spor yapma ihtiya  - Müdürlüğümüze bağlı ayrıca, bayanlara ücretsiz olarak hizmet veren Atatürk, Kepez, Varsak ve Aksu Spor Merkezleri bulunmaktadır. Spor Merkezlerinde Pilates, Step-Aerobik, Yoga, Yogalates gibi sportif branşlarda 3’er aylık dönemler halinde spor kursları  - Spor Merkezlerinde hizmetler verilen branşlarda kontenjan uygulaması vardır.  - Spor Merkezlerimizde katılımcılara yönelik Diyetisyen hizmeti de verilmektedir.  - Spor Merkezlerinde Diyetisyen hizmeti ile ilgili Spor Merkezlerinde katılımcılara yönelik bilgilendirme yapılmaktadır.  - Spor Merkezlerimizin iletişim bilgileri;  - Atatürk Spor Merkezi  - İletişim Bilgisi: Üçgen Mah. Dolaplı dere Cad. 107 Sok. No: 17 / Muratpaşa  - Tel: (0 242) 247 00 28  - Kepez Spor Merkezi  - İletişim Bilgisi: Teoman Paşa Cad. Yeşilırmak Cad. Mısır Çarşısı Arkası / Kepez  - Tel: (0 242) 339 29 55  - Varsak Spor Merkezi  - İletişim Bilgisi: Karşıyaka Mah. İstiklal Cad. / Varsak  - Tel: (0 242) 417 27 73  - Aksu Spor Merkezi  - İletişim Bilgisi: Çalkaya Mah. Serik Cad. No: 20 K:3 Toprak İşhanı / AKSU  - Tel: (0 242) 426 27 26
29 Sportif Etkinlik ve faaliyetlerle ilgili daha detaylı bilgiyi nereden alabilirim? - Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzden bizzat, ya da (0 242) 321 24 70 – 321 18 98 numaralı telefonlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.
30 Temiz Enerji Şube Müdürlüğü ne zaman kuruldu? - Temiz Enerji Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi 22.07.2009 tarihli Meclis Kararı ile kurulmuştur. Yerel yönetimler bazında alanında ilk ve tek müdürlüktür.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir