Sıkça Sorulan Sorular


IDSoruCevap
181 Görme Engelliler sesli kütüphanesinden nasıl faydalanabilirim? - Görme engelli kişi veya yakını merkezimize gelerek başvuruda bulunur.Başvuru esnasında görme engelli kişinin engelli sağlık kurulu raporu istenir.
182 Engelsiz Ulaşım Aracından faydalanma koşulları nelerdir? - Bedensel engelli olup yardımcı cihaz kullanan ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli bireylere özgü bir hizmettir.Engelli bireyin merkezimize kaydı alındıktan sonra randevu almak istediği günden bir gün önce merkezimizi arayarak taleplerini iletebilirler.( Tel: 0242 248 55 49 – 0242 244 29 07 )
183 Görme engelli birey sesli kütüphanede hangi hizmetlerden faydalanabilir? - Kimseye muhtaç olmadan bilgisayar ortamındaki yazılı materyalleri okuyabilir ve kendisi yeni belgeler oluşturabilir.  - İnternet aracılığı ile kimseye ihtiyacı olmadan günlük gazetelerini okuyabilir, araştırma yapabilir, e-posta gönderip alabilir.  - İstediği belgeyi Braille Alfabe (kabartma yazı) olarak çıktısını alabilir.  - Merkezimizde Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi (GETEM)’e ait e-kütüphaneye üyeliği yapılmakta, roman, araştırma kitapları, çocuk kitapları v.b. birçok kitap türünü sesli olarak merkezimizden veya evinden internete giriş yaparak kitap dinleyebilmektedir.  - İstediği metni sesli dinleyebilir, dilerse CD veya taşınabilir belleğe aktarıp kendisinde kalmasını sağlayabilir.  - 160 Braille Alfabe (kabartma yazı)’sinden oluşan eseri okuyabilirler.
184 Danışmanlık Hizmeti kapsamında hangi konularda hizmet alabilirim? - Avukat  - Psikolog  - Çocuk Gelişimi Uzmanı  - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti  - Aile Danışmanlığı uzmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.
185 Engelli Danışma merkezinde hangi konularda danışmanlık hizmeti alabilirim? - Eğitim  - Sağlık  - İstihdam  - Yasal Haklar vb. konularda hizmet verilmektedir.
186 Engellilerin Ücretsiz Ulaşım hakkı varmı? - Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği gereği, % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen engelli bireyler ile ağır engellilerin, kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanmaktadır.
187 Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinde uygulanmakta olan programlar nelerdir? - Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitimi  - Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitimi  - İşitme Engelliler Destek Eğitimi  - Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitimi  - Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitimi  - Dil-Konuşma Bozuklukları Destek Eğitimi  - Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu)  - Mesleki Eğitim Merkezi Okulu
188 Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi Bünyesinde Açılan Asmek Kursları ve Atölyeler nelerdir? - Bijuteri  - Drama ve Tiyatro  - Oyuncak Görsel Sanatlar  - Müzik  - Dans ve Bale  - Tarım ve Hayvancılık  - Ticaret Parfüm  - Mum ve Sabun  - Seramik Trikotaj  - Halı ve Kilim  - Terlik Galoş  - Yaşam ve Gıda Hazırlama
189 Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinden nasıl hizmet alabilirim? - Merkezimizin 0242 443 30 05 pbx nolu telefon numaralarına isim ve iletişim bilgilerinizi verdiğiniz takdirde adresinizden sizi ücretsiz servisimizle alarak merkezimize ulaştırarak gerekli hizmeti almanızı sağlıyoruz.
190 Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezinde Yürütülen Engelli Hizmetleri Çalışmaları nelerdir? - Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi’nde çeşitli engel grubundan çocuk ve gençler için müzik, ritim, bale, dans, resim ve el sanatlarına yönelik kurslar verilmektedir.
191 İlimizdeki diğer rehabilitasyon merkezlerinden Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezinin farkı nedir? - Merkezimizde destek eğitimi verilen bütün engel gruplarının eğitiminde ve rehabilitasyonunda branşlarında lisans mezunu alanında uzman personel ile eğitim verilmektedir.
192 Merkezimizde alınan eğitim ücretli mi? - Merkezimizce verilen bütün eğitimler ve servis hizmetleri ücretsizdir.
193 Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezleri ne tür danışmanlık hizmetleri vermektedir? - Hukuk Danışmanlığı Alın  - Diyetisyenimizden Rehberlik Alın  - Çocuk Gelişim Uzmanı Desteği Alın  - Aile Danışmanlığı Alın  - Ergen Desteği Alın  - Psikolojik Destek Alın
194 Engelsiz Ulaşım Aracından faydalanma koşulları nelerdir? - Bedensel engelli olup yardımcı cihaz kullanan ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli bireyleri özgü bir hizmettir.Engelli bireyin merkezimize kaydı alındıktan sonra randevu almak istediği günden bir gün önce merkezimize arayarak taleplerini iletebilirler.
195 Gıda Paketi yardımınız var mı? - Belediyemiz, sosyal yardımlarımız vatandaşlarımıza hizmeti sunmak amacıyla, gelişmekte ve değişmektedir.  - Ramazan ayı içinde dağıtılan gıda paketi hizmetimiz yerine “ Sosyal Kart “ uygulaması ile, muhtaç vatandaşlarımıza veren elin alan eli görmediği, modern bir hizmet sunulmaktadır.
196 Gençlik Danışma Merkezinde hangi konularda destek vermektesiniz? - Bireysel Psikolojik Danışmanlık, Sınav Kaygısı, Öfke Kontrol, Stres Yönetimi ile Başa Çıkma, Ergenlik Dönemi sorunları çocuklara ve ailelere yönelik bilgilendirme kapsamında iletişim becerileri hizmeti verilmektedir.
197 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisinde ne kadar kalabilirim? - Yoğun tedavinizin devam ettiğine dair sağlık raporuna istinaden tedavi süreniz boyunca tesisimizden faydalanabilirsiniz.
198 Öğrenciye burs veriyor musunuz? - Belediyelerin burs verme yetkisi yoktur.Bu nedenle öğrencilere aylık burs verme şeklinde bir hizmet yoktur.
199 İl dışına çıkmak istiyorum.Yol parası yardımınız var mı? - Yönetmelik gereği Antalya ilinde ikametgahı olmayan vatandaşlarımıza nakdi yardımda bulunamıyoruz.
200 Çocuk yardım parası veriyor musunuz? - Çocuk yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülmektedir.Belediyemizin böyle bir yardımı yoktur.
201 Kalacak yeri, olmayanlara yatılı barınma merkeziniz var mı? - Düzenli olarak evsizlere barınma hizmeti verebilecek bir kurumumuz yok ancak,mevsim koşullarının sıfırın altında düştüğü durumlarda, geçici barınma hizmetleri oluşturmaktadır.
202 Sürekli nakdi yardım veriyor musunuz? - Sosyal yardımlarımız, muhtaç olduğu meslek elemanlarınca yapılan inceleme sonucu tespit edilen vatandaşlarımızın kriz durumları göz önünde bulundurularak, belediyemiz bütçesi doğrultusunda tek seferlik yardım modelimiz bulunmaktadır.Ancak, sürekli maaş ödeme şeklinde bir hizmetimiz bulunmamaktadır.
203 Elektronik eşya (buzdolabı) ihtiyacım var.Yardımcı olur musunuz? - Sosyal Hizmetler Dairesi Sosyal Servis’e eşya talebinizi durumunuzu gösterir evraklarınızla birlikte bildirdiğiniz takdirde,durumunuz tespit edilerek eşya talebiniz değerlendirilir.Ancak, ev eşyası yardımlarımız,hayırsever vatandaşlarımızın kurumumuza yaptığı bağışlar olduğu sürede yapılabilmektedir.
204 Gıda Paketi yardımınız var mı? - Belediyemiz, sosyal yardımlarımız vatandaşlarımıza hizmeti sunmak amacıyla, gelişmekte ve değişmektedir.  - Ramazan ayı içinde dağıtılan gıda paketi hizmetimiz yerine “ Sosyal Kart “ uygulaması ile, muhtaç vatandaşlarımıza veren elin alan eli görmediği, modern bir hizmet sunulmaktadır.
205 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretli mi? - Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi hizmetimiz ücretsiz verilmektedir.
206 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisinde ne kadar kalabilirim? - Yoğun tedavinizin devam ettiğine dair sağlık raporuna istinaden tedavi süreniz boyunca tesisimizden faydalanabilirsiniz.
207 Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisine nasıl başvurabilirim? - Sosyal tesisimize şahsen müracaat edebilir.Ayrıca 0242 248 49 29 numaralı telefondan da başvuru yapabilirsiniz.
208 Sosyal Tesisinizde Ne Tür Hizmetler Verilmektedir? - Sosyal tesisimizde klimalı odalarda 24 saat kesintisiz internet, sıcak su, kahvaltı dahil 3 öğün yemek, hizmeti verilmektedir.
209 Tiyatro Nedir ? - Tiyatro, insan hayatında geçmiş, geçebilecek olayların, benzetme yoluyla belli yerlerde bir seyirci topluluğu önünde canlandırılması sanatıdır.  - https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiyatro
210 Tiyatro tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz ? - Tiyatronun Kökeni Tiyatro da başka sanatlar gibi dinsel törenlerden doğmuş, sonra dinden bağımsızlaşarak sanatlaşmıştır. Kökeninde, ilkel insanın doğa olaylarını kendi bedensel hareketleriyle simgesel olarak temsil etme çabaları yatar.  - https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiyatro

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir