Yaralanmalarda ilk yardım


IDİşlemler
1Kanama varsa durdurulur. Boğucu sargı (turnike) kullanımı Sağlık Bakanlığı'nın "İlk Yardım Yönetmeliği" uyarınca yasaklanmıştır. Bunun sebebi pek çok olayda boğucu sargının unutulması sonucu insanların uzuvlarını tamamen kaybetmiş olmasıdır.
2Kanamayı durdurmak için yara üzerine gazlı bez (eğer bulunmuyor ise herhangi bir bez -yaralının kan kaybından ölmemesi mikrop kapmasından daha önemlidir!-) konarak parmak ya da avuç içi ile hafif baskı uygulanır.
3Kanama durmuyor ise yara üzerine konan sargı bezi kaldırılmadan üzerine bir yenisi eklenerek hafif baskı uygulamaya devam edilir.
4Batan cisim varsa çıkarılmaz.
5Yaralının sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır.
6Yaralı tetanozdan korunmak için uyarılır.
7Delici göğüs yaralanmalarında; öncelikle göğüsteki açık yara birkaç kat temiz bez ya da plastik malzeme ile kapatılır. Yaralının bilinci yerindeyse, yarı oturur şekilde oturması sağlanarak sırtı desteklenir ve ayakları 30 cm yükseltilerek şok pozisyonu verilir.
8Delici karın yaralanmalarında hasta sırt üstü yatırılır. Dışarı çıkmış organlar deri altına ittirilmez, yara üzerinde toplanarak üzeri temiz ve nemli bezle örtülür.
9Tıbbi yardım istenir (112).

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir