Uzay Terimleri Sözlüğü
Uzay Terimleri Sözlüğü


IDTerimAçıklama
121KaracisimÜzerine düşen bütün dlgaboylarındaki ışığı hiç yansıtmadan olduğu gibi soğuran ve sonra tekrar yayan sanal cisim. Yaydığı ışınım sadece sıcaklığına bağlıdır.
122Karacisim tayfıBir karacisim tarafından yayılan ışınımın dalgaboyuna göre sürekli tayfı.
123KaradelikEvrende bulunduğu sanılan en yoğun madde. Karadelikten kaçma hızı ışık hızından daha büyük olduğu için oradan ışık bile kurtulamaz.
124Karşı konum (opozisyon)Güneş' le bir dış gezegenin veya Ay' ın Yer' e göre simetrik olduğu ( uzanımı 180° ) konum.
125Katı açıUzay açı. Bir gök cisminin radyan kare = steradyan biriminde gök yüzünde kapladığı alan.
126Kavuşma konumuGüneş ile herhangi bir gezegenin, Güneş ile Ay' ın Yer' e göre aynı hizada ve aynı yanda ( uzanım 0° )bulunduğu konum.
127Kızarma (kızıllaşma)Bir ortamdan geçen ışınımın mavi dalgaboylarının daha çok soğurulması sonucu, olduğundan daha kırmızı görünmesi.
128Koç noktasıBakınız İlkbahar noktası
129Kozmik ışınlarUzayda çok yüksek enerjilerle hareket eden parçacıklar. Çoğu Güneş Sisteminin dışından gelmektedir. Düşük enerjili olanlar Güneş patlamalarıyla oluşur.
130KozmozEvren.
131KozmogoniAcun doğum. Evrenin yaradılışını inceleyen bilim.
132KozmolojiAcun bilim. Evrenin yapısını ve gelişimini inceleyen bilim.
133KuazarDünya’dan bakıldığında yıldız gibi görünen yoğun ve son derece parlak bir cisim. Haklarında çok az şey bilinmektedir, ama kuazarlar büyük bir olasılıkla aktif galaksilerin merkezleridir.
134Kutup ışımasıKutuplar bölgesinde görülen yaygın ve donuk atmosferik ışıma. Atmosferik atom ve moleküllerin bu bölgelerde yoğunlaşan manyetosferin hızlandırdığı yüklü parçacıklarla uyarılması sonucu oluşmaktadır.
135Kutup yıldızıKüçükayı' nın en parlak yıldızı.
136Kuyruklu yıldızZaman zaman çok kısa bir süre gökyüzünde görülen, parlakça, bulutumsu yapıda, bir başı, bir yada birkaç kuyruğu olan gökcismi.
137Küçük gezegenBakınız asteroid.
138Küresel aberasyonKüresel sapınç. Mercek ve aynaların çeşitli bölgelerinin farklı odak uzaklığına sahip olması sonucu ortaya çıkan optik hata.
139Küresel kümeÇok sayıda yıldızdan oluşan küre dağılımlı yıldız topluluğu. Bu tür kümelerde yıldız sayısı merkeze doğru artar.
140Küresel üçgenBir küre üzerinde birbirini ikişer ikişer kesen 3 büyük dairenin meydana getirdiği üçgen.
141Kütlesel çekimDoğanın temel kuvvetlerinden biri, tüm maddeler arasında var olan bir kuvvet. Bu kuvvet manyetik, elektriksel, elektromanyetik ve çekirdek içinde etkin olan nükleer kuvvetlerden daha zayıf olup, maddenin iç yapısında rol oynamaz. İki cismin kütleleriyle d
142MercekKüresel yüzeyli, saydam cam parçası.
143Mercekli teleskopObjektifi mercek olan teleskop.
144MeteorGezegenler arasında dolaşan taş parçacıklarından her biri. ( Yer' e düşenlere Göktaşı denir )
145Meteor krateriBir meteorun bir yüzeye düşmesiyle oluşan krater.
146Milâdî tarihİsa' nın doğumunun yaklaşık olarak dördüncü yılını başlangıç olarak kabul alan yılların belirttiği tarih. Yıl uzunlukları Gregoryan takvimi kurallarına göre hesaplanır.
147Mutlak kadirBir yıldızın 10 pc ( parsek ) uzaklığa indirgenmiş parlaklığı. Mutlak parlaklık.
148Mutlak sıfır0°K veya -273 °C' ye karşılık gelen sıcaklık. Sıcaklığı mutlak sıfır olan bir madde ışınım yapamaz.
149NadirBakınız Ayakucu.
150NovaParlaklığı birden bire artan ( on - onüç kadir ) ve maksimuma ulaştıktan sonra parlaklığı yavaş yavaş azalan değişen yıldız.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir