Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
781Anas penelopebk. fiyu
782Anas platyrhynchosbk. yeşil baş ördek
783Anas querquedulabk. çıkrıkçın
784Anas streperabk. boz ördek
785anasonMaydanozgiller (Umbelliferae) familyasından, 50-60 cm kadar boyda, tohumlarında bulunan eterik yağ nedeniyle koku veren, Ege Bölgesi'nde kültürü yapılan, rakı yapımında koku verici ve tatlandırıcı olarak kullanılan otsu bir bitki. Ezeltere.
786Anastomous lamelligerusbk. açık gagalı leylek
787anastomoz(Yun. ana: yukarı stoma: ağız) Arterlerin, venlerin, sinirlerin, yaprak damarlarının ve vücudun birçok bölgesindeki çok ince uç dallarının birleşerek ağ meydana getirmesi.
788anastral mitoz(Yun. an: olmayan aster: yıldız) Karakteristik olarak bitkilerde görülen, iğ ipliklerinin oluştuğu, fakat sentriol veya asterlerin bulunmadığı bir mitoz bölünme tipi.
789Anatidaebk. ördekgiller
790anatomi(Yun. ana: yukarı tome: kesmek) Biyolojinin canlıların iç yapıları ile uğraşan dalı, yapı bilimi.
791anatropTohum taslağının sapma (funikulus) göre 180 derece dönmüş olması.
792Ancistrodon halysbk. kanca dişli engerek
793Ancylostoma duodenalebk. kancalı solucan
794andızServigiller (Cupressaceae) familyasından, yapraklarını dökmeyen, meyvesinden pekmez (andız), gövdesinden katran elde edilen, ülkemizde Hatay ve Antalya civarında yetişen, açık tohumlu bir ağaç türü. Anduz, ındız.
795Andrias japonicusbk. dev semender
796androgenez(Yun. aner: erkek genesis: soy) Dişi gametin çekirdeğinin döllenmeye katılmaması ile sadece babadan gelen kromozomları taşıyan embriyonun gelişmesi erkek gametin gelişmesi.
797androjenler(Yun. aner: erkek genos: döl) Erkek organizmanın testislerinde ya da az miktarda olmakla beraber dişi ve erkeklerin adrenal bezlerinde meydana gelen, ikincil eşey karakterlerinin meydana getirilerek devam ettirilmesinden sorumlu, çeşitli erkek eşey hormon
798androjinbk. er dişi
799androkeum(Yun. aner: erkek oikos: ev) Bitkilerde erkek organlar topluluğu.
800andromonoik(Yun. aner: erkek monos: yalnız oikos: ev) Bitkilerde, erkek çiçekler ile beraber er dişi çiçeklerin de bulunması durumu.
801androsteron(Yun. aner: erkek stear: iç yağı) Ketosteroit grubuna mensup, zayıf androjenik özellikli, testisler tarafından salgılanan erkek steroit eşey hormonu testosteronun bir metaboliti.
802androtip(Yun. aner: erkek typos: örnek) Bir türün erkeğinin tip örneği.
803anduzbk. andız
804anemibk. kansızlık
805anemofili(Yun. anemos: rüzgâr philein: sevmek) Rüzgâr yoluyla meydana gelen tozlaşma. Anemogami.
806anemogamibk. anemofili
807Anemoniabk. denizşakayığı
808anestezibk. uyuşturma
809Anethum graveolensbk. dereotu
810angıtKuşlar (Aves) sınıfının, kazlar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 35 cm kadar uzunlukta, pas kırmızısı renkte, Orta Asya'dan Avrupa'ya yayılmış, yurdumuzun büyük çoğunluğunda yerli olup yalnız Trakya için göçmen olan, göl ve

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir