Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
12901uyuşturucu madde(Yun. narke: duygusuzluk) Uyuşukluk, uyku hâli ve bilinçsizlik meydana getiren madde. Narkotik madde.
12902uyuşurluk grubuAynı bakteri hücresinde aynı anda bulunma yeteneğine sahip olmayan plâzmit grubu.
12903uyuz böceğiÖrümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının, keneler (Acarina) takımından, sırt bölgesinde sivri uçlu diken ve tüyler bulunan, dişisi insanların üst derisinde 1 cm kadar tüneller açarak uyuz hastalığına sebep olan, çok küçük bir eklem bacaklı türü.
12904uyuz otuFesçitarağıgiller (Dipsacaceae) familyasından, beyaz ya da pembe çiçekli, tek ya da çok yıllık, otsu bitkiler.
12905uzakgörmezUzak bir cisimden göze gelen ışınların ağ tabakaya ulaşamadan imge meydana getirerek bulanık görmeye sebep olan göz hastalığı. Miyop.
12906uzaklaştırıcı kasBir bacak ya da herhangi bir bölgeyi dışa doğru çeken kas. Abdüktör kas.
12907uzama faktörümRNA ile ribozom kompleksi üzerinde doğru aminoasil tRNA'nın yerleştirilmesiyle, ilgili kodun tercümesi için gerekli birkaç yardımcı protein. Faktör T.
12908uzun ayaklı yarasaMemeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, fare kulaklı yarasagiller (Vespertilionidae) familyasından, böceklerle beslenen, vücudu küçük, ayak parmakları uzun olan, çok nemli mağaraların tavan çatlakları arasında yaşayan bir tür.
12909uzun bacaklı makigillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, maymunlar (Primates) takımından, küçük yapılı, yumuşak kıllı, iri kulaklı ve çok büyük gözlü, uzun bacaklı ve ince parmaklı, kuyrukları uzun olan türleri içine alan bir alt takım.
12910uzun bacaklıgillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, maymunlar (Primates) takımının, uzun bacaklı makiler (Tarsioimates) alt takımından, başları yuvarlak, gözleri ve kulakları çok iri, ayakları, parmakları ve kuyrukları çok uzun, Malaya adalarında ormanlarda yaşayan ve gece f
12911uzun başlıbk. dolikosefal
12912uzun burunlu ekidnaTek delikliler (Monotremata) takımından, Yeni Gine'de yaşayan, burunları uzun, dış kulak kepçeleri küçük bir memeli türü.
12913uzun burunlu maymunMaymunlar (Primates) takımının, Eski Dünya maymunugiller (Cercopithecidae) familyasından, 90 cm kadar uzunlukta, 75 cm kadar kuyruğu olan, esmer, kırmızı, sarı renkli, çok uzun burnu olan bir tür.
12914uzun kanatlı yarasaMemeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, fare kulaklı yarasagiller (Vespertilionidae) familyasından böceklerle beslenen, mağaralarda yaşayan, fert sayısı fazla olan koloniler oluşturan, uzun kanatlı ve hızlı uçan bir tür.
12915uzun kollu maymungillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, maymunlar (Primates) takımının, dar burunlu maymunlar (Catarrhina) üst familyasından, kolları çok uzun, yanak keseleri ve kuyrukları olmayan, kara, kül renkli, Asya ve Filipin adalarında yaşayan bir familya. Jibongiller, gi
12916uzun kulaklı kirpiMemeliler (Mammalia) sınıfının, Böcekçiller (Insectivora) takımından, Iğdır civarında yaşayan bir tür.
12917uzun kuyrukbk. tel kuyruk
12918uzun kuyruklu balıkgiller(Yun. makros: büyük oura: kuyruk) Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikensizler (Anacanthini) alt takımından, vücutları kısa, kuyrukları uzun ve uca doğru sivri, kuyruk yüzgeci bulunmayan, derin ve kayalık denizlerde yaş
12919uzun kuyruklu baştankaraKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, uzun kuyruklu baştankaragiller (Aegithalidae) familyasından, 14.5 cm kadar uzunlukta, Avrupa ve Asya'da orman ve bahçelerde yaşayan, Türkiye'nin hemen her yerinde görülen yerli bir tür.
12920uzun kuyruklu baştankaragillerKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından, uzun kuyruklu baştankara (Aegithalos caudatus) türü iyi bilinen bir familya.
12921uzun kuyruklu kediEtçiller (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasından, 90-100 cm kadar uzunlukta, 40-46 cm kadar kuyruğu olan, postu değerli, Brezilya' da ormanlarda yaşayan bir tür.
12922uzun kuyruklu kolibriGökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, kolibrigiller (Trochilidae) familyasından, iki kuyruk tüyü çok uzun olan, Jamayika'da yaşayan bir tür.
12923uzun kuyruklu maymungillerbk. Eski Dünya maymunugiller
12924uzun levrekKemikli balıklar (Teleostei) takımının, levrekgiller (Percidae) familyasından, 50-100 cm kadar uzunlukta, etçil ve yırtıcı, Avrupa tatlı sularında yaşayan bir tür.
12925uzun parmaklı hayvanbk. ay ay
12926uzun parmaklıgillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, maymunlar (Primates) takımının, makimsiler (Lemuroidea) alt takımından, uzun parmaklı ve sivri tırnaklı türlere sahip bir familya.
12927üç benekli guramibk. gök gurami
12928üç çizgili kertenkelebk. iri yeşil kertenkele
12929üç dikenli balıkKemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli balıkgiller (Gasterosteidae) familyasından, 10 cm kadar uzunlukta, yeşil renkli, birinci sırt yüzgeci yerinde üç diken bulunan, Avrupa ve Anadolu'nun tatlı ve tuzlu sularında yaşayan bir tür.
12930üç kemerli tatuDişsizler (Edentata) takımının, kemerli hayvangiller (Dasypodidae) familyasından, Güney Amerika'da yaşayan bir memeli türü. Armadilyo.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir