2009 Yılı Yerli Filmler - XML
2009 yılına ait yerli filmlerin bilgilerini ve afişlerini burada bulabilirsiniz


IDFilm AdıOyuncularYapımcıYönetmenKonuAfiş
31İncir ÇekirdeğiÖzgü Namal, Derya Durmaz, Sevinç Erol, Nalan Başaran, Veysel Diker, Turgay Tanülkü, Barış Çakmak, Burcu Salihoğlu, Onur Dikmen, Makbule Sitare Akbaş, Semanur Dönmez, Halil Yomak, Tuğçe Şenoğul.Çiçek FilmSelda ÇiçekBaşrollerini Özgü Namal ve Derya Durmaz'ın oynadığı İncir Çekirdeği filmi Mardin'de yaşayan bir ailenin dramını anlatır. Evin genç oğlu ailece gittikleri piknikte mayına basarak ölür. Onu, mayına bastığı noktaya gönderdiği için vicdan azabı çeken ablası, arkasında bir bebek ve bir mektup bırakarak intihar eder. Heda, bu olanlardan sonra ablasının kocası Nazif ile evlenecek ve yeğenine annelik edecektir. 7 yıl sonra, Heda ikinci bir bebeğin doğumuna gün saymaktadır. Suham büyümüş annesi bildiği teyzesi, babası, anneannesi, dedesi ve dedesinin ablası ile yaşamaktadır. O gün ailenin tüm fertleri için düzenin değişeceği bir gün olacaktır.
32Kadri'nin Götürdüğü Yere GitŞafak Sezer, Alp Kırşan, Ahmet Mümtaz Taylan, Esin Civangil, Eylem Şenkal, Gülden Avşaroğlu, Koray Şahinbaş, Nurseli Tırışkan, Barış Ataş, Sevgi Berna Biber, Mert Kırlak, Ebru Özerden, Halil Eroğlu, Derya Karaköse.U.S.T.A FilmOnur TanOkumak için tıklayınız
33Kampüste Çıplak AyaklarEzgi Asaroğlu, Melza Burcu İnce, Damla Sönmez, Türkü Hazer, Ahmet Olgun Sünear, Emrah Aktuman, Güven Kütük, Cansel Elçin, Binnur Kaya, Altan Erkekli, Berk Hakman, Aliye Uzunatağan, Nihat İleri.Kiproko FilmCansel ElçinDeniz (Ezgi Asaroğlu) İstanbul'da bir üniversitede okuyan bir genç kızdır. Hayal ettiği bölümde değil, ailesinin ve çevresinin gelecek kaygısıyla yönlendirildiği bölümde istemeyerek okumaktadır. Asıl isteği, film çekmek ve yönetmen olmaktır. Eski sevgilisi Arda (Ahmet Olgun Sünear)'ya hala aşıktır. Yakın arkadaşı Ebru (Damla Sönmez) ise içine kapanık, mutsuz bir genç kızdır ve karşı cinsle hep sorunlu birliktelikleri olmuştur. Arzu (Türkü Hazer) ve Burak (Emrah Akduman) ise ailelerinin baskısı yüzünden üniversitede okurken evlenmek zorunda kalmışlardır ve evliliğin zorlukları ile çok genç yaşta mücadele etmek zorunda kalmışlardır.
34Kanal-İ-zasyonOkan Bayülgen, Hakan Yılmaz, Aslıhan Gürbüz, Ceren Şekerci, Serhat Özcan, Orhan Aydın, Hakkı Devrim, Hüseyin Elmalıpınar, Rasim Öztekin, Erol Günaydın.Dada Film, Tiglon Film.Alper MestçiBir Televizyon kanalı olan Kanal-İ\'de geçen olayların ve komik televizyon programlarının yer aldığı komedi filmi her kesimden insanı güldürme iddiasını taşıyor. Saf Anadolu çocuğu İmdat'ın cam siliciliğinden Televizyon Kanalı Genel Müdürlüğü\'ne ve Türkiye\'nin rating rekortmeni bir yapımcıya dönüşmesini, rating rekorları kıran birbirinden ilginç ve absürd televizyon şov ve programlarını izlemeye hazır olun.
35Kanımdaki BarutHaluk Piyes, Necmettin Çobanoğlu, Öyklü Çelik, Jülide Kural, Şenay Aydın, Baran Seyhan, Açelya Elmas, Pelin Batu, Metin Yıldırım, Emin Boztepe.Barut FilmHaluk PiyesYıllarca tetikçilik yaparak hayatını kazanan Bülent, iki oğlunun gözleri önünde eşini öldürmüştür. Bu çocuklardan Duman, hiçbir şeyi hatırlamak istemezken, Barut olayları sorgulayarak yaşadığı travmanın üstüne gider.
36KaranlıktakilerErdem Akakçe, Meral Çetinkaya, Derya Alabora, Şebnem Dilligil, Rıza Akın, Durul Bazan, Hilal Özbay, Pınar Töre, Güner Özkul, Savaş Akova.Most ProductionÇağan IrmakEgemen, 30'lu yaşlarını aşmış, bir reklâm ajansında çalışan ve annesi Gülseren ile aynı evde yaşamak zorunda olan genç bir adamdır. Hayat, Egemen için, evlerinin içine gizlenmiş ufak bir cehennem gibidir. Gülseren içinse Egemen hayattaki tek varoluş nedenidir. Patronu Umay'a duyduğu ilgi genç adam için büyük bir açmaz, annesinin varlığı ise bu ilgi önünde koca bir engeldir.
37KelebekGhassan Massoud, Caner Cindoruk, Deniz Bolışık, Şahin Çelik, Münir Can Cindoruk, Tuncay Beyazıt, Gürol Güngör, Kadir Kırıcı, Serhat Yiğit, Ferda Işil, Volga Sorgu, Sümer Tilmaç, Ergun Doğmacı, Sonat Dursun, Meredith Orlow, İbrahim Halil Azak, Lami Ateş.Sanayi-i NefiseCihan TaşkınYusuf, 35 yaşlarındadır. Karısı Zeynep'le mutlu bir hali vardır. Fakat bir gün, karısıyla beraber yanından geçtiği çöp kovasına konan bombanın patlamasıyla hayatı alt üst olur.Bombadan sonra Yusuf'un mutlu hali gitmiş, yerine yarı ölü-ruh gibi bir adam gelmiştir. Görünürde ciddi bir problemi yoktur, ama gün geçtikçe geçmişinde karanlık bazı noktalar olduğu ve bir takım şeyleri unutmaya çalıştığı anlaşılır. Başlangıçta bunu inkar eder, Yusuf. Ama eskiden devam ettiği Mevlevi tekkesinden İbrahim Dede, onun Amerika'ya 11 Eylül'de terör saldırısı düzenleyenlerden bir terörist ile irtibatı olduğunu ima edince, Yusuf yaşadıklarının izini sürmeye başlar.
38KıskanmakNergis Öztürk, Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç, Bora Cengiz, Hasibe Eren, Nihal Koldaş, Ferdağ Işıl, Mustafa Uzunyılmaz, Reyhan İlhan, Serdar Orçin, Rafi Emeksiz, Birsen Dürülü, Yeşim Gül, Şule Demirel, Can Anamur, Hatice Aslan.Yerli Film, Mavi Film.Zeki Demirkubuz1930lar, Zonguldak... 29 Ekim gecesi Cumhuriyet balosu yapılmaktadır. Bu küçük, sıkıcı kömür kentine iki ay önce taşınan maden mühendisi Halit, eşine az rastlanır güzellikteki karısı Mükerrem, Halit'in kız kardeşi ve sığıntısı Seniha da davetlilerin arasındadır. Kentin en zengin ailesinin oğlu Nüshet, Mükerrem'i dansa kaldırdığında, oturduğu kuytu köşeden onları gözleyen Seniha, yengesinin bu kız gibi güzel çocuğa karşı koyamayacağını hemen farketmiş, Tanrı'nın onu çirkinliğin yazgısına boyun eğen olmaktan, güzelliğin kaderini çizen mertebesine yükseltmeye karar verdiğini o anda anlamıştır.
39KirpiMazhar Alanson, Güven Kıraç, Zihni Göktay, İsmail İncekara, Birsen Dürülü, Caner Özyurtlu, İrem Altuğ, Zuhal Topal, Bahar Akça, Murat Serezli.Demo Film, Saran Film.Erdal Murat AktaşKirpi, birbirlerinden intikam almak için her yolu deneyen iki inatçı düşmanın, oldukça masum başlayan çekişmelerinin ülke çapında bir kargaşaya yol açmasını komik bir dille anlatıyor. Kirpi'nin kahramanları arasında başlayan olaylar, akıl almazlık dozu giderek artan misillemelerle çevrelerinde yaşayan herkesin başını belâlara saran büyük bir hesaplaşmaya dönüşüyor.
40KolpaçinoAydemir Akbaş, Şafak Sezer, Ali Çatalbaş, Ali Sürmeli, Hakan Ural, Eriş Akman, Abidin Yerebakan, Ebubekir Öztürk, Serkan Şengül, Ömer Kurt, Hüseyin Elmalıpınar.İyi Seyirler FilmAtıl İnaçPara darphanede basılır, imzası atılır, banknot yapılır, deste deste akar gider. . Milyonlarca temiz, milyonlarca pis el değer.. Anlatılmaz bir sevgisi, anlatılmaz bir acısı vardır.. Dünyada para için istenilecek en güzel dilek pis tarafını tutmamaktır, eğer tutarsan.
41KonakAlmeda Abazi, Kerem Fırtına, Sevil Uyar, Paşhan Yılmazel, Damla Debre, Ogün Kaptanoğlu, Öykü Akay, Melahat Abbasova, Gökhan Çelebi.Öykü FilmCem Akyoldaş6 üniversiteli arkadaş, hocalarının verdiği "kültür mirası projeleri" ödevi için aynı gruba düşerler. Çeşitli mekanlar vardır, Truva, Göreme, Pamukkale gibi. Bazıları buraları seçerken hocaları özellikle bu 6 kişilik grubu Safranbolu projesinden sorumlu tutar. Safranbolu'ya gelirken arabaları bozulur, karşılarına yardım edecek biri çıkar ama güven vermeyen biridir. Az konuşur ve bakışları bir tuhaftır. Aksilikler rezervasyonlarının iptal edildiğinin öğrenmesi ile devam eder ve kalacak yer nerede ise yok gibidir. Buldukları boş bir Konak'a yerleşirler ya da adeta bu Konak'ta kalmaları için birileri tarafından yönlendirilirler. Baştan her şey güzeldir ama saatler gece yarısına yaklaştıkça sıra dışı şeyler olmaya başlar.
42Kurtlar Vadisi GladioMusa Uzunlar, Tuğrul Çetiner, Ayfer Dönmez, Sinan Pekinton, Sezai Aydın, Köksal Engur, Ali Başar, Işıl Ayşe Ertuna, Bahar Feyzan.Pana FilmSadullah ŞentürkOkumak için tıklayınız
43Mazi YarasıNilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Alp Tuğhan Taş, Algı Ege Saatçi, Mehmet Çepiç, Hilal Çelenk, Barbaros Alkan, Murat Yener Yıldırım.El Yapımı FilmErsin PertanAldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık ve bağışlama temalarıyla örülü bir aşk hikayesi.
44Melekler ve KumarbazlarCem Davran, Irem Altug, Gözde Seda Altuner, Ayça Bingöl, Hakan Gerçek, Nail Kırmızıgül, Kutay Köktürk, Alp Korkmaz, Hakan Meriçliler, Bülent Şakrak, Macit Sonkan.Hayal et FilmErtekin Akpınar19 Ağustos 1999 tarihinde olan depremden sonra Adapazarı'nda dört yakın arkadaşın yaşadığı travmaları, geleceğe dair umutlarını, arayışlarını ve tutkularını anlattığı gerçek bir yaşam hikayesi olan "Melekler ve Kumarbazlar" adlı sinema filmini yönetmen "sert bir taşra filmi" olarak tanımlamaktadır.
45MezuniyetEngin Altan Düzyatan, İlker Ayrık, Aykut Oray, Billur Kalkavan, Haldun Boysan, Ümit Erdim.İstanbul ProductionsDoğa Can AnafartaMezuniyetlerine bir sene kala en yakın arkadaşlarının intiharıyla sarsılan liseli genç grup, aradan geçen zamana rağmen hala bu intiharın etkisinden kurtulamamıştır. Kız arkadaşıyla sorun yaşayan Akın (Doğa Can Anafarta), aklı hala serserilikte olan Metin (Yiğit Uçar), ailesi ve okuldaki diğer gençlerle sorunu olan Efe (Efe Can Kudu) ve varlıklı ailelerin çocuklarıyla takılmak yerine bir çete grubuyla arkadaşlık yapan Aykut (Can Göksoy) ve her şeyin iyi gitmesi için elinden geleni yapan Umut'un (Uraz Kaygılaroğlu) hayatları akıl almaz bir şekilde kesişecektir...
46Neşeli HayatYılmaz Erdoğan, Büşra Pekin, Ersin Korkut, Sinan Bengier, Rıza Akın, Erdal Tosun, Cezmi Baskın, Caner Alkaya, Ayberk Atilla, Celal Tak, Fatma Murat.BKMYılmaz ErdoğanRıza Şenyurt krismıs mevsiminin dünyadaki en sorunlu Noel babasıdır... Bir kere Noel Babanın tam olarak ne olduğunu bilmemektedir!!! Sırtında dünyanın yükünü taşıyan Noel Baba Rıza Şenyurt işi sonunda öğrenir: Hayat dediğimiz şey, çocukların inandığı yalanlardan daha gerçek değildir!!!
47No OfsaytYıldırım Memişoğlu, Celal Bıyıklı, Ahmet Çakar, Sinan Engin, Taylan Ertugrul, Cengiz Güçlü, Oktay Gürsoy, Israfil Köse, Mark Levitas, Deniz Olgac, Gökmen Özdenak, Ender SakallıFilma CassMehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach.Ali Tarantula 45 yaşlarında, eğitimi sınırlı, kentin büyüklüğü ile küçüklüğü arasında sıkışmış, 'kendinden menkul' bir otoriteye sahip, özünde 'arıza kere arıza' biri. Bu Ali Tarantula bir gün futboldaki ofsayt kuralına kafayı takıyor.
48NoktaNuman Acar, Cem Aksakal, Begüm Birgören, Bayazit Gülercan, Nadi Güler, Hikmet Karagöz, Serhat Kiliç, Sener Kokkaya, Mehmet Ali Nuroglu, Settar Tanriogen, Mustafa Uzunyilmaz.Marathon Film, Sarmaşık Sanatlar.Derviş ZaimOkumak için tıklayınız
49OradaDolunay Soysert, Bahtiyar Engin, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak.İki FilmHakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu.Huzurevinden kaçıp ölüme giden bir anne, yıllardır hasta annesinin tüm yükünü üstlenmek zorunda kalmış Neslihan, vefat haberiyle sarsılıp apar topar Fransa'dan İstanbul'a gelen Mazhar ve her şeyden uzak, adada münzevi bir hayat süren babaları Erol... Orada, paramparça olmuş İstanbullu bir ailenin, ölümün soğuk yüzünü, yabancılığı, sevgisizliği ve yalnızlığı tattığı 24 saatlik öyküsünü anlatıyor.
50Öldür BeniBurak Sarimola, Nihan Asli Elmas, Erol Alpsoykan, Aysen Sümercan, Mehmet Erbil.Saygın FilmKorhan UğurOkumak için tıklayınız
51Pandora'nın KutusuTsilla Chelton, Onur Ünsal, Derya Alabora, Övül Avkiran, Osman Sonant, Tayfun Bademsoy.Ustaoğlu FilmYeşim Ustaoğluİstanbul'un farklı bölgelerınde yaşayan, her biri diğerinden farklı sorunun ve hayat standardının içinde sıkışıp kalmış, birbirinden habersiz, tam anlamıyla orta yaş ve sınıfa mensup üç kardeş, bir gün doğup büyüdükleri Batı Karadeniz'in dağlarında bir yerlerde olan köylerinden gelen bir telefon ile bir araya gelir. Yaşlı anneleri Nusret Hanım kaybolmuştur.
52Recep İvedik 2Şahan Gökbakar, Gülsen Özbakan, Efe Babacan, Zeynep Çamcı, Çağrı Büyüksayar.Aksoy Film, Özen Film.Togan GökbakarRecep'in tek akrabası, yaşlı babaannesidir. Babaanne, Recep'in yaşadığı serkeş, aylak hayatı bırakıp adam olmasını ister. Film, babannesinin istekleri doğrultusunda Recep'in adam olma gayretlerini anlatıyor.
53Sizi SeviyorumEmre Altuğ, Birce Akalay, Zeynep Beşerler, Irmak Ünal, Durul Bazan, Selen Sevigen, Ecem Özkaya, Tamay Kılıç, Zeynep Aydemir, Ece Özdikici, Deniz Özde Sürmeli, Özgür Doğu.Mia YapımMustafa Uğur YağcıoğluSevgilinizin her gün başka biri olarak karşınıza çıkması bir rüya mıdır? Yoksa kabusa dönüşebilir mi? Hayatındaki monotonluktan sıkılan Erkut'un sevgilisine hayatında değişiklik istediği itirafı başına büyük işler açacaktır. Her sabah başka bir kadın ile uyanmak Erkut'un hayatını altüst eder.
54SonsuzFerhat Gündoğdu, İsmail Hacıoğlu, Şevket Çoruh, Ayça Bingöl, Süleyman Turan, Elif Sönmez, Mehmet Ali Nuroğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Erdal Tosun.Fergün YapımCemal ŞanTürkiye'nin iki ucundan, birbirine taban tabana zıt iki adam, birlikte çıktıkları yolculukta beklenen sonlarına doğru giderler... Tabii arkalarında varlığını bir an bile unutamayacakları Cihan'la birlikte... Her ikisinin de kimseye anlatamadıkları sırları vardır. Her ikisi de ölmek istememektedir... Birlikte aşka, hayata, "sonsuz" bir umutla sarılmaya çalışırlar...
55SuluboyaSarp Alemdaroğlu, Haluk Bilginer, Savaş Dinçel, Cansel Elçin, Asu Emre, Altan Erkekli, Ahmet Gülhan, Tamer Karadağlı, Bedri Koraman, Fergan Mirkelam, Metin Uca, Tuba Ünsal, Ayşenur Yazıcı, Serra Yılmaz, Selçuk Yöntem.Haz-Art ProductionCihat HazardağlıOkumak için tıklayınız
56SüpüRRR!Ufuk Özkan, Cem Kılıç, Jess Molho, Cenk Tunalı, Kemal Pekser, Ruhi Yapıcı, Başak Parlak.Tılsım Dizayn & ProdüksiyonYeşim SezginOkumak için tıklayınız
57SütMelih Selçuk, Başak Köklükaya, Rıza Akın, Saadet Işıl Aksoy, Alev Uçarer, Serif Erol, Orçun Köksal, Sahra Özdağ, Semra Kaplanoğlu, Tülin Özen, Tansu Biçer, Burcu Aksoy.Kaplan FilmSemih KaplanoğluLiseyi bitirdikten sonra üniversite sınavını kazanamayan Yusuf'un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günden güne düsen sütün Yusuf'a ve annesi Zehra'ya bir katkısı vardır.Yusuf, Zehra'nın kasabadaki istasyon şefi ile yasadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. Gelecek kaygısı, yaşanan hızlı değişim ve gençlikten yetişkinliğe adım atmanın acılarıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?
58Türkler Çıldırmış OlmalıPeker Açıkalın, Önder Açıkbaş, Durul Bazan, Timur Acar, Erdem Akakçe, Ruhi Sarı, Burhan Öcal, Oya Aydoğan, Erdal Tosun, Levent Özdilek, Kadir Çöpdemir, Tuba Ünsal, Zeynep Beşerler, Metin Belgin.Avşar FilmMurat AslanOkumak için tıklayınız
59UmutSelim Erdoğan, Zafer Algöz, Fikret Hakan, Zeynep Tokuş, Seda Bakan, Mesut Akusta, Bertan Ceylan, Kemal İnci.Özen Film, Hermes Film.Murat AslanYurtdışında hapis yatan Yılmaz, köyüne döndüğünde yuvası paramparça olmuş, bebekliğinden beri görmediği altı yaşındaki oğlu Umut kendisine yabancılaşmıştır. Yılmaz, bu kez oğlunu tümüyle yitirme tehlikesiyle karşı karşıya gelir. Umut'u kurtarmak için kendini bir can pazarlığının içinde bulur. Karşısına çıkan bir teklif, onu en kritik kararla yüz yüze getiririr. Şimdi yüreğini ortaya koyup karşılığında oğluna geleceğin yolunu açabilecektir.
60UstaYetkin Dikinciler, Fdaik Sevin Atasoy, Şevket Çoruh, Hasibe Eren, Ahmet Saraçoğlu, Cihat Tamer, Tomris İncer, Ayten Uncuoğlu, Emre Karayel, Ozan Uygun, Emre Basalak, İnci Ültay.FilmparkBahadır KarataşUsta, uçak yapma tutkusunu hayatının merkezinde gören bir erkekle, kendisini kocasının hayatının merkezinde görmek isteyen bir kadının bitmeyen çekişmesini konu ediyor. Sanayi mahallesinin en iyi motor ustası Doğan, tutkusunun peşinden giderken, âşık olduğu kadın kadar çevresiyle ve en yakın dostuyla da çatışıyor. Hayatta dengeyi bulmaya, yırtmaya çalışan insanların sıcak, gerçekçi, samimi hikâyesini izliyoruz film boyunca. İkisi de pes etmeyen bir kadın ve erkeğin çekişmesi, dostlukların sınanması, insanlara güvenmek, aşk ve iş, para ve haysiyet ikilemleri Usta filmini sürükleyen ana unsurlar.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir