Türkiye Termal (Kaplıca ve İçmelerin) Yerleri ve Özellikleri (Şifaları)
Türkiyede bulunan kaplıca ve içmelerin yerleri ve şifaları hakkında bilgiler içermektedir.


IDİLADIYERİ VE ŞİFASI
1AdanaKurttepe İçmesiSu sıcaklığı yaklaşık olarak 9°C civarındadır. Seyhan, Kurttepe Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bu köy, Adana’nın sayfiye yeridir. Bağlık bahçeliktir. Çok soğuk ve kuvvetli pürgatif bir sudur. Karaciğer, safrayolları ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır.
2AdanaAcıdere İçmesiSu, kuyu halinde bulunduğu için ilgi çekicidir. Az tuzludur. Bağırsak temizleyici özelliğinin yanında bağırsak, karaciğer, safrayolları, hastalıklarında iyi sonuç alınır. Su sıcaklığı 15 derecedir. Adana’nın Misis bucağının Suludere Köyündedir.
3AdanaTahtalıköy Kükürtlü kaynağı (Ceyhan)Ceyhan’ın 6 km. güneyinde Tahtalıköy yakınlarında sıcaklığı 20 C olan bir su kaynağıdır. Sudan kabarcıklar halinde kükürtlü hidrojen gazı çıkar ve bu suyun cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılır.
4AdanaAli Hocalı İçmesiAdana’nın 12 km. batısında Ali Hocalı Köyü yakınında bulunan bu içme on kaynaktan oluşmaktadır. Çeşitli bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
5AdanaIlıca İçmesi (Kozan)Adana Kozan ilçesinin 5 km. batısında Ilıca Köyü’ndedir. Kükürtlü suyunun ağrılı hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.
6AfyonGazlıgöl KaplıcalarıOkumak için tıklayınız
7AfyonHeybeli Kaplıcaları (KIZILKİRSE)Okumak için tıklayınız
8AfyonÖMER KAPLICASIOkumak için tıklayınız
9AfyonHÜDAİ KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
10AfyonGECEK KAPLICASIOkumak için tıklayınız
11AğrıDİYADİN KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
12AğrıDambat Çermiği ve Maden Suyu Ağrı'ya 5 km. uzaklıktaki Yolluyazı (Dambat) köyünde. Murat nehri'nin kıyısındadır. Yerden fışkıran su kükürtlüdür ve kaynak her yıl yer değiş­tirmektedir. Ayrıca kapalı bir yerde kalınca zehirleme yaptığından sabit bir havuz içine alınmamıştır. Yara, çıban, sivilce gibi deri hastalıkları ve romatizma için şifalıdır.
13AksarayZİGA KAPLICALARIOkumak için tıklayınız
14AksarayHamamboğazı Kaplıcası Suyunda bol miktarda karbondioksit, bikarbonat, toprak alkalin bulunan bu kaplıca, Tuzlusu olarak da adlandırılır. Su sıcaklığı 25 derece olduğu için, içimi serinlik vermektedir. Suyunda bulunan bol miktarda karbondioksit gazı sayesinde içimi çok kolaylaşmıştır. Yaz aylarında ziyaretçilerinin çok olduğu söylenmektedir. Özellikle Aksaray'lılar yaz mevsiminde buraya akın ederler. Banyosunun şifa verdiği söylenemez fakat içiminde, safrakesesi hastalıklarında, karaciğer hastalıklarında ve metabolizma hatalıklarında etkili olmaktadır. Aksaray iline 5 km. uzaklıkta olan Hamamboğazı yakınlarındadır.
15AmasyaTerziköy KaplıcasıOkumak için tıklayınız
16AmasyaGözlek KaplıcasıOkumak için tıklayınız
17AmasyaIlısu KaplıcasıOkumak için tıklayınız
18AnkaraAyaş İçmesi ve KaplıcasıOkumak için tıklayınız
19AnkaraBeypazarı-Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeleriOkumak için tıklayınız
20AnkaraHaymana KaplıcasıOkumak için tıklayınız
22AnkaraKızılcahamam - Sey Hamamı Kaplıcası Tel: 745 61 35 - 36 Kızılcahaman, Çerkeş yolu üzerinde, Güvem Bucağı’nın 2 km. batısında, Kızılcahamam’a 16 km uzaklıktadır. Su sıcaklığı 43°C, Ph değeri 6.5 olan kaplıca suyu; bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli ve florürlü bir bileşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişlidir. Romatizma, kalp ve kan dolaşımı bozuklukları, böbrek, idrar yolları ve kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ile sinir hastalıklarının tedavisinde yararlanılmaktadır
23AnkaraKızılcahamam KaplıcasıOkumak için tıklayınız
24AnkaraKızılcahamam Maden Suyu Kızılcahamam’a 4 kilometre uzaklıkta ve 1.050 metre yüksekliktedir. Su sıcaklığı 34°C’dir. Suyun debisi 0.7 lt/sn, radyoaktivitesi 30 ş/Avp’dir. Günde 15.000 şişe maden suyu şişelenmektedir. Su; mide, karaciğer ve safra yollarının dışında dolaşım sistemi rahatsızlkları, bronşit ve kalp rahatsızlıklarının tedavilerinde yararlanılmaktadır.
25AntalyaDamlataş Mevkii Alanya Özelliği Karbondioksit, yüksek ve rütubet düşük temperaür, radyoaktifite vardır. Hangi Hastalıklara İyi Gelir Müzmin bronşit tedavilerinde çok faydalıdır.
26AntalyaKaş İçmeleri Özelliği Tertibinde Sodyum Klorür, kükürt ve hidrojin var. Hangi Hastalıklara İyi Gelir Birçok hastalığa faydası vardır.
27AntalyaDemre İçmeleri Mevkii Demre Sıcaklık15 derece Özelliği Sodyum klorür, bromür, sülfüt Hangi Hastalıklara İyi Gelir Hazım bozukluğu, bağırsak parazitleri
28AntalyaSarısu İçmesi Su sıcaklığı :16°C Gazipaşa-Alanya karayolunda 26 km.’lik bir dağ yoluyla ulaşılan Ilacaköy'e birkaç km. uzakta, bir yamaçtan kaynar. Madensuyu ,bikarbondiositli olup, karaciğer, mide, bağırsak , safrakesesi hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca, ilerlemiş şeker hastalığında olumlu sonuçlar verir. Böbrek işlevlerinde düzenleyici, idrar çoğaltıcı etkileri vardır. Suyunda bol miktarda karbondioksit gazı bulunduğu için, içimi oldukça hoştur. Madensuyu olarak da bilinen suyun talebi oldukça fazladır. Su sıcaklığı 16 derece olduğundan soğutulmadan ve içine katkı madde ilave edilmeden içilmektedir. Karaciğer, mide, bağırsak, safrakesesi, şeker ve böbrek gibi hastalıklarda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
29ArtvinOtingo Kaplıcası (Borçka) Borçka ilçesinin 8 km doğusunda Balcı köyündedir. Küçük bir otel ve lokanta bulunan kaplıcaya orman yolundan gidilmektedir.
30ArtvinZeytinlik Kaplıcası (Merkez) İl merkezinin 5 km güneyinde Zeytinlik köyünde yer almaktadır. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.
31ArtvinIlıca köyü Kaplıcası (Şavşat) Şavşat ilçesinin 12 km batısındaki Ilıca köyündedir. Küçük bir otel ve lokantası bulunmaktadır. Romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir