Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü - XML
Gösterim Sanatları terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
1771özenci toplulukOyuncuları eğitim görmemiş topluluk.
1772özetBir oyunun konusunu kısaca anlatan, bu konu üzerinde aydınlatıcı noktaları gösteren kısa bilgi.
1773pabuçKarartıcıda bulunan bobin boyunca kayarak ışığın voltajını indirip yükselten iletken.
1774pabuç sektirmek(Ortaoyunu) : Ortaoyunu'nda Kavuklu'nun bir becerisi.
1775paçlebazEski Türk şenliklerinde, ayaklarına bir buçuk metreyi bulan sırıklar bağlayarak yürüyen, dans eden ve çeşitli beceriler gösteren cambaz. bk. sırık cambazı.
1776palanga1-Tiyatro sahnesinin üst kesimindeki ızgaralarda bulunan, askı halatını kaydırmaya yarayan makara. 2-(Ortaoyunu) Ortaoyunu'nda oyun alanı. bk. meydan, orta.
1777palanga destekleriPano askılarını tutan halatları hareket ettiren makaraların iki yanındaki tahta ya da çelik destekler.
1778palanga yatağıHalatın hareket ettiği palangadaki oyuk yol.
1779palavracı askerRoma komedyasında, durmadan böbürlenen, yüksekten atan, farfaracı, o ölçüde de korkak asker tipi. Bu tip, Rönesans'ta ortaya çıkan italyan halk doğaçlama tiyatrosunda cucurucu, cicirrus, capitano adlarıyla sahneye çıkmıştır.
1780palyata komedyasıKonularını antik Yunan yapıtlarından alan Roma komedyasına verilen ad. Yeni Komedya'nın bütün tipleri palyata komedyasına geçmiştir.
1781panayır tiyatrosuPanayırlarda, açık havada, genellikle açık saçık güldürüler oynayan tiyatro. Ülkemizde kukla ve gölge oyunları sunan tiyatrolar için de bu terim kullanılır.
1782panç ile cudiİngilizlerin geleneksel kukla oyunu. Panç çirkin, koca burunlu, koca göbekli kambur bir tiptir. Cudi ise onun dırdırcı karısıdır.
1783pandomimbk. sözsüz oyun.
1784pandomim sanatçısıbk. sözsüz oyun sanatçısı.
1785pandomima(Doğaçlama) : Tanzimat ve Meşru'tiyet dönemlerindeki tiyatroların çoğunda izlenen, oyunlar arasına sıkıştırılan sözsüz oyun.
1786pano1-Sahne üzerindeki dekorun bir parçası. Pano askıya bağlanır ve sahne tabanına tutturulur. 2 -Kulisi görüşe kapayan çerçeveli perde.
1787pano bağlantısıBir panonun arkasına, ortadan yatay olarak konulan sağlamlaştırma çubuğu.
1788pano desteğiPanoları sahne tabanına tutturmakta kullanılan destek.
1789pano dikişi(Doğaçlama) : Türk doğaçlama tiyatrolarında dekor parçalanın iplerle birbirine tutturma işi.
1790panola(Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda tef.
1791pantaloneİtalyan halk doğaçlama tiyatrosunun en önemli yaşlı komik tipi. Genellikle, Venedikli bir tecimendir varlıklı, ama cimridir. Kavga gürültüden kaçan, en çok ilgi duyduğu konulardan biri yüksek düzeydeki siyasal konuşmalardır, oysa yeteneksiz, zavallı, aynı oranda acımasız ve budaladır. Maskesi uzun, gaga burunludur. Sivri bir sakalı vardır.
1792papara(Ortaoyunu) Ortaoyunu'nda zurnanın adı.
1793pappusRoma Atellan komedyasında yaşlı adam tipi.
1794para kesesiHacivat ile Karagöz arasındaki atışmalı konuşma. Bu konuşmada «para kesesi» sözcüğü üzerinde çeşitlemelere gidilir.
1795parabasisAntik Yunan komedyasında oyuncuların maskelerini çıkarıp seyircilerle tartıştıkları ve yazarın sözcülüğünü yaptıkları bölüm.
1796parados1. Antik Yunan tragedyasında ve komedyasında koronun içeri girerken söylediği ezgi. 2. Antik Yunan tiyatro yapısında, orkestranın her iki yanında karşılıklı bulunan giriş yolları.
1797parasız gösteriPara alınmadan halka düzenlenen gösteri, örneğin, 27 Mart Tiyatro Günü'nde tiyatro toplulukları halka parasız gösteri sunarlar.
1798paraskeneSkene'nin iki yanındaki ek odalar. Bunlar her antik tiyatro yapısında görülmez.
1799parça1. Yazılı bir yapıttan alınmış bir bölüm. 2. Bir kısmı yitirilerek yalnızca bir bölümü kalmış olan yapıt.
1800parçacı(Doğaçlama): Türk doğaçlama tiyatrosunda komiğe laf açan oyun kişisi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir