Altın Çeşitleri - XML
Altın Çeşitleri


IDAltın TürüAçıklamaFotograf
1Cumhuriyet Altını – Ata AltınıKulpsuz para şeklinde olan altındır. T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış olan cumhuriyet altını 22 ayardı. Cumhuriyet Altını22mm çapında ve 7,20gr ağırlığındadır. Cumhuriyet altınının has altın cinsinden ağırlığı ise 6,61gr’dır.Cumhuriyet Altını ile Ata Lira ülkemizde ayrı iki altın çeşidi gibi algılanmaktadır fakat bu iki altın aynıdır. Sadece iki farklı isme sahiptir. Cumhuriyet altını (ata lira) kulpsuzu para gibidir.
2Ziynet AltınTam Altın Bu iki altında aynı altın fakat iki farklı isimde kullanılabiliyor. Çeyrek Altının 4 tanesine eşittir. Kulplu Altındır.
3Yarım AltınCumhuriyet altınlirasının yarısıdır.Yarımlık olarak da bilinir
4Çeyrek AltınT.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış olan çeyrek altın 22 ayardır.Çeyrek altın 18 mm çapında ve 1,75 gr ağırlığındadır. Has altın cinsinden olanı 1.59 gr ağırlığındadır. Çeyrek altın hediye amaçlı da kullanıldığı için çengelli iğne takılabilsin diye kulplu olarak da satılmaktadır, çeyrek altını yatırım amaçlı satın alacaksanız kulpsuz olarak da alabilirsiniz.
5Reşat AltınSultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir ve piyasada cumhuriyet altını gibi alınıp satılarak işlem görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır. 1909 yılında İbrahim Etem Ulagay tarafından yapılmıştır.
6Hamit AltınSultan Abdulhamit adına basılan osmanlı dönemi parası ve/veya ziynet eşyası.Reşat altını ile birlikte antik değere de haizdir.2.5 ve beşliği de mevcuttur
7Külçe AltınAltın şirketleri altınları yeniden değerlendirmek için altını eritip külçe şekline dönüştürürler.
8Gram AltınGramaltın, İAR‘ ın(İstanbul Altın Rafinerisi) tescilli markasıdır. 1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gram’ dan oluşan, 995 yada 999.9 saflıkta, standart ağırlık ve standart saflıktaki küçük saf, işlenmemiş altın külçeleridir. Gramaltın‘ ın tasarlanması ve üretilmesindeki amaç bir mübadele aracı olan altının, diğer mübadele aracı olan para gibi birimlere ayrılması (1$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$’ lık banknot gibi) ve bu yolla kullanımının kolaylaştırılmasıdır.
9Gremse Altın- Gramise Altın2,5 luk Altın Bunlarda diğerleri gibi aynı altın oluyorlar fakat 2 farklı isimde kullanılıyorlar. 10 Çeyrek altına eşittir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir