Uzay Terimleri Sözlüğü
Uzay Terimleri Sözlüğü


IDTerimAçıklama
91Gök taşıGökyüzünden Yer' e düşüen her türlü taş.
92Görünür çapUzakta duran küresel bir cismin bakış doğrultusuna dik düzlem üzerinde gördüğümüz izdüşümüne ilişkin çapın iki ucunu gözlemciye birleştiren iki doğru arasındaki açı.
93Görünür evrenGözlenebilen evren parçası. Görünen evren sınırında evrenin genişleme hızı ışık hızı olduğu için sınır ve ötesi görünmez.
94Görünür hareketBir gökcisminin gözlemciye göre yaptığı hareket yada gözlemcinin gördüğü hareket. Güneş' in gökyüzündeki hareketi ve doğup batması görünür harekettir. Otsa Yer, kendi ekseni çevresinde dönmekte, biz Güneş' i dolanır görmekteyiz.
95Görüş alanıBir teleskopun içine alabildiği gökyüzü parçası başka bir deyimle, bir bakışta gökyüzünde görebildiği alan.
96Göz merceğiOküler. Teleskoplarda gerçek görüntüyü gözlemek için kullanılan küçük bir yakınsak mercek düzeni.
97Günberi (Perihelion)Bir gezegen ya da gökcisminin yörüngesinde Güneş’e en yakın olduğu nokta.
98Gün dönümüSolstice gece veye gündüzlerinen uzun olduğu zaman, Kuzey yarım kürede en uzun günün oluştuğu yaz gün dönümü. 21 Haziran' da, en uzun gecenin oluştuğu kış gün dönümü de 21 Aralık' tadır.
99Güneş sabitiYer atmosferinin birim yüzeyine, dik olarak, birim zamanda gelen, bütün dalgaboylarındaki Güneş enerjisi.
100Güneş takvimiGüneş' in görünürdeki günlük ve yıllık hareketine göre düzenlenen takvim.
101Günöte (Aphelion)Bir gezegen ya da gökcisminin yörüngesinde Güneş’e en uzak olduğu nokta.
102Hertzsprung - Russel (HR) diyagramıYıldızların tayf türlerine (veya renklerine ve etkin sıcaklıklarına) ve ışınım güçlerine (veya salt parlalıklarına) göre sınıflandırılmasının grafik gösterimi. Bir yıldızın fiziksel özellikleri bu diyagramdaki konumuyla ilgilidir. Yıldız evrimi diyagramda
103HilâlYarıdan azı görülen Ay veya gezegen evresi. uzanım açısının 90°' den küçük olması halinde oluşur.
104Hidrojen yanmasıHidrojeni ( protonu ) daha ağır elementlere dönüştüren füzyon olayı.
105Hidrostatik dengeYıldız içlerinde madde hareketinin olmaması halinde basıncın kütle çekimini dengelemesi durumu.
106Işık eğrisiDeğişen yıldızların görünen parlaklıklarının zamana bağlı olarak değişimini gösteren grafik.
107IlımEkinoks, Gece ve gündüz uzunluklarının eşit olduğu zaman. Güneş, gök ekvatorunu geçerken yılda iki kez oluşur. Biri 21 Mart' ta ilk bahar ılımı, diğeride 23 Eylül2 de sonbahar ılımı.
108Işık yılıIşığın bir yılda aldığı yol.
109Işınım gücüIşınım yapan bir cismin tüm yüzeyinden uzaya birim zamanda yaydığı ışınım enerjisi. Işınım gücü tüm dalgaboylarındaki ışınımı kapsıyorsa bolometrik ışınım gücüdür.
110Işınım tayfıIşık bir prizma yada kırınım ağı yardımı ile yayıldığında oluşan renkli bant. Bir cismin farklı dalga boylarında yaydığı ışınım enerjisi.
111Işınım yeğinliği (şiddeti)Işınım yapan bir cismin birim zamanda, birim alandan birim uzay açıya, birim enerji bandında yaydığı ışınım enerjisi.
112İç kavuşumBir dış gezegenin Yer ile beraber Güneş' in aynı yanında bir doğrultuya gelmesi. Gezegenin uzaım açısının 0° olması durumu
113İç gezegenlerYörüngesi Yer yörüngesinin içinde kalan gezegenler. ( Merkür ve Venüs )
114İlkbahar noktasıGök ekvatoru ile ekliptiğin kesim noktalarından biri. Güneş görünür hareketinde yaklaşık 21 Mart' ta bu noktaya gelir. İlkbahar noktası Balıklar burcunda yer alır.
115İyonosferYer atmosferinde atom ve moleküllerin Güneş ışınları ve kozmik ışınlar tarafından iyonlaştırıldığı katman.
116JeodeziYer yüzünün biçimi ve boyutları ile ilgilenen bilim dalı.
117JeoidYerçekimi kuvvetinin her noktada aynı ve Yer' in dönüş gücü ile tam dengede olduğu yer küre biçimi.
118Jülien tarihiİsa' nın doğum yılının Ocak ayının birinci gününe 1721057 sayısı verilip, Greenwich' in günortası esas alınarak, geçen her günün bu sayıya eklenmesiyle herhangi bir tarih için bulunan sayı.
119Jülien takvimiJulius Cesar' ın düzenlettiği takvim. Bu takvimde dörde bölünebilen yıllar 366 gün, bölünemeyenler ve 400' e bölünebilenler 365 gün alınır. Bugün kullandığımız takvim bu takvimdir. M.Ö. 46 yılında başlamıştır.
120Kaçma hızıBir cismin başka bir cismin çekim alanından tamamen kurtulması için gerekli hız.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir