Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
7381elaidik asitMargarin ve kızartma yağlarda bol bulunan ve oleik asidin hidrojenizasyonu sonucu ortaya çıkan trans formundaki yağ asidi.
7382elaoforiyazisElaoforozis.
7383elaoforozisTabanus ve Hybomitra türü at sinekleriyle taşınan, Elaeophora schneideri adlı nematod türünün mikrofilerlerinin geyik ve koyunların yüz ve göz atardamarlarında oluşturduğu, tromboz, deri, burun, ağız ve konjunktiva yangısıyla belirgin enfeksiyonu, elaofor
7384elastazElastin ve diğer proteinlerin daha basit moleküllere ayrılmasını katalize eden, genellikle amino asitlerin karbonil gruplarının bulunduğu bağlardaki polipeptit zincirini kıran, nötrofiller, makrofajlar tarafından salgılanan serin endopeptidazların bir gru
7385elastik atardamarlaranat. Duvar yapısı esnek ve dayanıklı, kalpten çıkan büyük arterler, büyük atardamarlar. Tunika mediyasında elastik zarlar arasında oblik ve uzunlamasına seyreden düz kas hücreleri yer alır.
7386elastik iplikleranat. İleri derecede uzayıp kısalabilen, organizmada en az bulunan ve demetleşme göstermeyen iplikler. Orsein ve rezorsin-füksin adı verilen boyalara ilgi duyarlar.
7387elastik kıkırdakanat. Elastik iplik içeren üç kıkırdak tipinden biri. Basınçlara karşı fazla dayanıklı değildir.
7388elastik türdeki düzenli sıkı bağ dokusuanat. Kollajen iplik yerine kalın elastik iplikli yapı. Elastik iplikler birbirine paralel iç içe yerleşen lamellerden oluşur.
7389elastikiyetYapağının gerildikten sonra tekrar önceki pozisyonuna veya uzunluğuna geri dönebilme yeteneği.
7390elastikusanat. Elastik, esnek.
7391elastinLigamentlerde, kan damarı duvarında, eklemlerde bulunan ve elastik bağ dokusunun esas yapısını oluşturan glisin aminoasidinden zengin yapısal bir skleroprotein.
7392elastinazElastin proteinini hidroliz eden enzim.
7393elastofibromElastin ve fibroz bağ doku elemanlarını içeren bir tümör.
7394elastozis1. Elastik dokunun dejenerasyonu. 2. Dermal bağ dokuda elastotik materyalin artışıyla kendini gösteren dejeneratif değişimler. 3. Dermal bağ dolunun herhangi bir bozukluğu.
7395elçi RNAMesajcı RNA.
7396elde aşımBir koyunun özellikli bir koçla çiftleştirilinceye kadar, koyun ve koçların ayrı bölmelerde tutulmasına dayanan uygulama.
7397elefantideanat. Filgiller.
7398elefantiyazikElefantiyazisle ilgili.
7399elefantiyazisFil hastalığı.
7400elefantoidElefantiyazise benzer, elefantiyazisle ilişkili.
7401elek altıBitki tohumlarının elenmesi sırasında, elekten alta geçen, genelde yemlik olarak kullanılan kırık, zayıf taneler.
7402Elektoral Merinosuİspanya’da eskiden yetiştirilen, buradan Almanya’ya götürülen ve orada 18 ve 19. yüzyıllarda yetiştirilen, vücudu küçük çuha yapağı merinosu.
7403elektrik kataraktıYüksek elektrik akımına maruz kalma sonucu, göz merceği saydamlığının kaybolması.
7404elektrik yanığıYüksek voltajdaki elektriğe bağlı oluşan yanık.
7405elektrikli boynuz çıkarıcıElektrikli, dağlayarak boynuz çıkarmayı sağlayan aygıt.
7406elektrikli çitEvcil veya yabani hayvanların giriş ve çıkışlarını engellemek için mera veya ormanlık alanların, genelde bir metre yüsekliğinde tek veya iki sıra telle doğru elektrik akımı verilerek çevrilmesi.
7407elektrikli inek yönelticileriDurak sistemli ahırlarda ineklerin altlarının temiz ve kuru tutulmasına yardımcı olan, ineklerin 5 – 12. 7cm arka üst tarafına ve omuz uçlarının 15.2cm gerisine asılan, inekleri gübre kanalı içine dışkı ve idrar yapma pozisyonuna yönelten, elektrik yüklü
7408elektriksel sinapsSinir uyarılarının, bir sinir hücresinden diğerine geçişinin doğrudan aksiyon potansiyeliyle gerçekleştiği sinapslar.
7409elektroanalizElektrik akımı yardımıyla gerçekleştirilen kimyasal analiz.
7410elektroejakülatörSpermanın elektrik akımı kullanarak ejakülasyonunu sağlayan alet.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir