Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
8041er bezi ağıanat. Testis’in ortasında bulunan, tubuli semeniferi recti’lerin açıldığı çok sıkı kanal ağı, rete testis.
8042er bezi atardamarıanat. Dişilerdeki a. ovarica'nın karşılığı olan, erkeklerde çift olarak aorta abdominalis'ten çıkan canalis vaginalis yoluyla er bezine ulaşan ve bu organı vaskularize eden atardamar, arterya testikularis.
8043er bezi atrofisiTestis atrofisi.
8044er bezi bölmelerianat. Mediastinum testis ile tunica albuginea testis arasında uzanan bağ dokusal ara bölmeler, septula testis.
8045er bezi hiperplazisiTestis hiperplazisi.
8046er bezi hipertrofisiTestis hipertrofisi.
8047er bezi hipoplazisiTestis hipoplazisi.
8048er bezinin götürücü kanalcıklarıanat. Duktuli efferentes testis.
8049eradikasyonSöndürme.
8050ereksiyon1. Dikleşme, sertleşme. 2. Penisin sertleşmesi ve dikleşmesiyle belirgin durum.
8051erektoranat. Kaldıran, dik tutan, diken.
8052ergasitoplazmaanat. Bağımsız ribozomlar ve endoplazma retikulumlarından oluşan sitoplazmanın çalışan, sentez yapan yoğun kısımları.
8053ergenlikErkek ve dişi yavruda ikinci derecede cinsiyet özellikleri oluşmaya, cinsiyet bezleri ve cinsiyet organlarının işlev görmeye başladığı dönem, puberte, puberti, puberta, pubertas.
8054ergin koyunTüm kalıcı kesici dişlerini tamamlamış yaklaşık dört yaşındaki koyun.
8055ergojenEnerji metabolizmasında görev alan ara ürünlerden olup atların sportif etkinliklerini ve başarımını iyileştirmesi ve efor sırasında oluşan zararlı metabolitlerin azaltılması amacıyla kullanılan yem katkı maddesi.
8056ergokalsiferolBitkilerde bulunan D2 vitamini.
8057ergometrin maleatAğızdan veya parenteral yollarla kullanılan ekbolik etkili ergor türevi bir ilaç.
8058ergosterinErgosterol.
8059ergosterolHayvan ve bitki dokularında bulunan, mor ötesi ışınların etkisiyle D2 vitaminine dönüşen, suda çözünmeyen, alkol, benzen ve eterde çözünen, renksiz kristaller oluşturan, kahverengi yosunlar, bakteri, maya veya çavdar mahmuzundan elde edilen bir sterol, er
8060ergotClaviceps purpurea adlı mantarın yaşam siklusunun sklerot döneminde oluşturduğu bir karışım olan ergot, yapısında bir çok alkoloit içermesine rağmen tedavi yönünden değeri olan ergot alkoloidleri liserjik asidin amin türevleri olup veteriner hekimliğinde
8061ergot zehirlenmesiÇavdar mahmuzu adlı mantar tarafından üretilen ergotun tüketimi sonucu ortaya çıkan, zehirlilik düzeyi, içerdiği alkoloit çeşidi, bileşimi ve mantarın suşuna bağlı olarak değişen ve toksikolojik etkisini temelde farmakolojik etkilerinin abartılı bir şekil
8062ergotizmErgot zehirlenmesi.
8063ergotoksikozisErgot zehirlenmesi.
8064erigereanat. Dikme, doğrultma.
8065erime nekrozuTam yıkımlanmayla sonuçlanan hızlı enzimatik hücre ölümü, likefaksiyon nekrozu, kollikuasyon nekrozu. En tipik olarak beyin ve omurilikte, bu dokuların lipitlerden zengin, pıhtılaşabilir proteinlerden fakir olmaları nedeniyle biçimlenir.
8066erime sertliğiÖlüm katılığı tam oluşmadan dondurulmuş etlerin çözündürülmesi sırasında, sertleşme olayının kaldığı yerden dönüşümsüz bir biçimde devam etmesi durumu.
8067erime sıcaklığıÇift iplikli DNA moleküllerinin tek iplikli yapıya dönüştükleri veya tek iplikli nükleik asit moleküllerinin ikincil yapılarını kaybettikleri sıcaklık derecesi.
8068erisipelasErysipelothrix insidiosa (rhusipathiea) tarafından meydana getirilen, yumurta veriminde düşüklük ve mortaliteyle seyreden kanatlı hastalığı.
8069erişkin1. Oluşmuş, gelişimini tamamlamış. 2. Bir böceğin olgun, seksüel olarak etkin, genellikle kanatlı son gelişim evresi.
8070erişkin hemoglobiniHemoglobin A.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir