Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
8161Eski İngiliz çoban köpeğiİngiltere’den köken alan, orijini hakkında değişik teoriler bulunan, başarılı bir koyun çobanı ve soğuk havalara iyi uyum sağladığı için ren geyiği gütmek için kullanılmış, vücudu büyük ve kare şeklinde, tüy yapısı kabarık, gövdesi kaslı ve dengeli, bir ı
8162Eski İngiliz oyun tavuğuSekiz adet varyetesi bulunan, deri rengi ve yumurta kabuğu rengi beyaz, süs amacıyla yetiştirilen, İngiltere’de bulunan, küçük yapılı ve oldukça tüylü etkin tavuk ırkı.
8163Eski Norveç koyunuNorveç’te bulunan, kısa kuyruklu, kökenini Icelandic, Faeroes ve Spaelsau ırklarından almış olan, vücudu küçük yapıda, gelişkin bacak yapısına sahip, yapağı rengi genellikle beyaz olmasına karşın kahve renkte de olabilen, koçları boynuzlu ve dişilerin yak
8164Eskimo KöpeğiDoğu Sibiryalı olup, 19. yüzyılda Alaska ve Greenland’a getirilerek buralarda uygun yaşam alanı bulan, gözleri maskeli siyahtan sade beyaza kadar tüm renklerde olabilen kızak köpeği, Kanada Eskimo Köpeği
8165Eskurial MerinosuElektoral ve Negretti melezlemesi ve seleksiyonu ile Almanya’da geliştirilen ve bir süre yetiştirilen çuha yapağı merinosu.
8166Esmarch yöntemiEsmarch bandı, Amerikan bezi veya sargı bezi kullanılarak kuyruk veya bacaklar gibi uç organlardan kanı yavaş yavaş vücuda itme işlemi.
8167Esmarchkompresyon tüpüKauçuktan yapılmış 1 m uzunluğunda, kan kaybını önlemek için bacaklara uygulanan kompresyon aygıtı.
8168Esmer ırk sığırİsviçre’den köken alan, Türkiye’de orta ve doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilen, gümüşi griden siyaha yakın koyu kahverengiye kadar değen renklerde, sırtta açık renkte bir ester çizgisi bulunan, burun ucu, kuyruk ucu, dil ve boynuz uçları siyah, süt ver
8169esmer yağ dokusuanat. Yağ dokusu.
8170esnemeNefes vermeyi takiben ağzın genişçe açılıp ağız boşluğunun yutağa kadar görülmesi biçiminde uzun bir nefes alma olayı.
8171espundiyaMukokutanöz layşmanyozis.
8172esrarHint keneviri (Cannabis sativa var. indica) bitkisinin dişi türlerinin tepesindeki çiçekli kısım ve filiz durumundaki yapraklarının kurutulup toz edilmesi veya bastırılarak plaka durumuna sokulması suretiyle hazırlanan bir bitkisel ham madde, marihuana.
8173esterAsit ve alkollerden suyun ayrılmasıyla oluşan bileşikler.
8174ester çizgisiSırt ve bel bölgesinde vücudun genel olarak göstermiş olduğu kıl örtüsü rengine beyaz renkte kılların karışmasıyla görülen, özellikle doru ve kula donlu atlarda ve ayrıca esmer ırk sığırlarda da bir ırk özelliği olarak göze çarpan çizgi şeklindeki nişane.
8175ester yağ asitleriHayvansal ve/veya bitkisel yağlardan türeyen yağ asitlerinin metil, etil ve diğer gliserit olmayan esterlerinden oluşan büyük bir çoğunluğu ester'den ibaret olan en az % 85 toplam yağ asitleri, en çok % 10 serbest yağ asitleri, en çok % 6 sabunlaşmayan /m
8176esterazEster bağlarının hidrolizini katalize eden enzimlerden herhangi biri.
8177esteziyolojiDuyu organları ve duyuları araştıran bilim dalı.
8178esteziyonöroblastomOlfaktorik nöroblastom.
8179esteziyonöroepitelyomOlfaktorik nöroblastom.
8180estezyolojianat. Duyu bilimi
8181estinilOral gebelik önleyici olarak kullanılan, oldukça etkili yarı sentetik bir östrojen.
8182Estonya kırmızı sığırıEstonya’dan köken alan, 1850’li yıllarda Estonya’nın yerli ırklarının süt verimini artırmak amacıyla Angeln ve Danimarka kırmızısı ırklarıyla birleştirilmesi sonucu geliştirilmiş, iskelet yapısı güçlü, başı orta büyüklükte, alnı dar, göğsü dar ve oldukça
81831. Etene. 2. Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri.
8184eş ayaklılarEklem bacaklılardan, gerçek eklem bacaklılar alt dalının, kabuklular sınıfından, küçük boylu, denizde, karada ve tatlı sularda yaşayan türleri olan bir takım. Tespih böceği (Armadillidium) ve Acellus cinsleri iyi bilinir.
8185eş gametBenzer yapıda olan eşey hücreleri. Opalinata, kimi Gregarine’lerde, Piroplasm’larda ve kimi Trypanosoma’larda görülür, izogamet.
8186eş gametlilikBenzer gametlerin birleşmesi durumu. Eş yapıdaki eşey hücrelerin birleşmesi, izogami.
8187eş güdüm bozukluğu sendromuYalpalama sendromu.
8188eş hacimli kasılmaKasın geriliminde artış, boyunda herhangi bir değişimin olmadığı bir kasılma tipi izometrik kasılma. Kas mekanik bir iş yapmaz.
8189eşcinsel1. Aynı cinsiyetle ilgili olan. 2. Aynı cinsiyetteki kimseye karşı cinsel ilgi duyan kişi, homoseksüel.
8190eşcinsellikAynı cinsiyetteki bireylere karşı cinsel ilgi duymayla belirgin cinsel sapıklık, homoseksüelite.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir