Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
8281etolojiİç ve dış uyarıların etkisiyle oluşan hayvan davranışlarını ve davranış sistemlerini inceleyen ve onları çözümlemeye çalışan karşılaştırmalı hayvan davranışları bilimi.
8282etomidatAğrı kesici etkisi bulunmayan, hızlı etkili, güçlü uyku doğurucu etkiye sahip olan özellikle yabani hayvanların anestezisinde kullanılan genel anestezik bir madde.
8283etopatiDavranışlardaki sapmalar.
8284ette ilaç kalıntısıİlaç kalıntısı.
8285etüvİç kabin sıcaklığı mikroorganizmanın optimal üreme sıcaklığına ayarlanarak mikroorganizmanın üretildiği laboratuvar cihazı, inkübatör.
8286EucestodaŞeritler.
8287EucoccidiidaSporozoea sınıfında, Coccidia alt sınıfında bulunan omurgalı ve omurgasızların kan hücrelerinde ve epitel hücrelerinde yerleşen paraziter protozoa takımı. Yaşam sikluslarında hem seksüel hem de aseksüel dönemler bulunmaktadır.
8288EuflagellataMastigophora’ların eski adı.
8289eugenolKaranfil ve bazı baharatlarda bulunanyem, diş macunu ve bazı kozmetik ürünlere tatlandırıcı olarak katılan, antiseptik, anestetik ve antioksidan etkili bir bileşik.
8290EuplotesAlttan üstten basık bir vücuda ve üst yüzeyinde yaygın olarak bulunan kıl biçimindeki silyumlara sahip olan protozoa cinsi.
8291Eurypelma hentziiAmerikan tarantulası.
8292EuscorpiusBir akrep cinsi.
8293Euscorpius italicusSiyah akrep.
8294EusimuliumSimuliidae ailesinde bulunan ve çeşitli türleri insanlar da parazitlenen filaryal nematod Onchocerca volvulus’a ara konaklık yapan sinek cinsi.
8295EustrongylusDioctophyma.
8296Eustrongylus gigasDioctophyma renale.
8297EutriatomaChagas hastalığını taşıyan reduvid böcek cinsi.
8298EutrombiculaTrombicula cinsinde bulunan alt cins.
8299Eutrombicula alfreddugèsiAmerika Birleşik Devletleri’nde kuş ve insan dâhil memelilerde deri yangısına neden olan akar türü Trombicula alfreddugèsi, T. irritans, T. tsalsahuatl.
8300Eutrombicula splendensAmerika Birleşik Devletleri’nin Güneyinde insan ve hayvanlarda trombikulozise neden olan, Trombicula splendens olarak da adlandırılan akar türü.
8301ev akrebiCentruroides türlerinden herhangi biri.
8302ev sineğiEvlerde yaygın olarak bulunan tifo, kolera, dizanteri, şarbon, tetanos, veba, cüzzam, trahom, ensefalit etkenlerini, piyojen bakterileri, protozoa kistlerini ve helmint yumurtalarını mekanik olarak taşıyan ve larvaları miyazise neden olabilen sinek türü,
8303ev sivrisineğiCulex pipiens veya C. quinquefasciatus.
8304ev tozu akarıDermatophagoides pteronyssinus veya D. farinae.
8305evaginasyon1. Bir kısım veya organın öne doğru çıkıntı yapması veya içinin dışa dönmesi. 2. Örtücü dokuyla birlikte destek dokunun meme başı, tomurcuk ve çıkıntılar biçimindeki dışa doğru yapmış olduğu çıkıntı.
8306evaporasyonBir çözeltideki çözücünün uçurulması.
8307evapore sütKoyulaştırılmış süt.
8308evcilEve ve insana alışmış, kendisinden yararlanılabilen (hayvan), ehlî, domestika, yabani karşıtı.
8309evcil hayvanÜrünleri ve hizmetleriyle insana yarar sağlayan, insan çevresinde yaşayan, yabani formlarına göre davranış biçimleri değiştirilmiş ve insan kontrolünde yetiştirilip çoğaltılabilen hayvan.
8310evcilleştirmeÜrünlerinden ve hizmetlerinden yararlanmak için yabani hayvanların insanlara alıştırılması ve insan kontrolünde yetiştirilmesi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir