Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
8911FlaviviridaeFlavivirüsler.
8912FlavivirüslerSıçrama hastalığı, Vesselsbron, sığırların virüs diyare/mukoza hastalığı ve sınır hastalığı virüsleri gibi pozitif anlamlı ve tek iplik RNA’ya sahip zarflı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Flaviviridae.
8913FlavobacteriumGram negatif, aerobik, hareketsiz, çubuk biçiminde olan ve türleri, soğukta saklanan tavuk, yumurta, tereyağı, süt vb. gıdaların bozulmasına neden olan bakteri cinsi.
8914flavoksantinKüçük, sarı karotinoit pigment. Yapısal olarak A vitaminine yakındır, fakat A vitamini etkinliğine sahip değildir.
8915flavoproteinProstetik grup olarak bir flavin nükleotit (FAD veya FMN) içeren protein.
8916flavusanat. Sarı.
8917flebektaziToplardamarın boydan boya genişlemesi. İneklerde meme toplardamarında atlarda ise torasika eksterna, safena ve spermatika toplardamarlarında rastlanır, varikosite, varikozis.
8918flebitisToplardamarların yangısı.
8919flebografiRadyo-opak madde enjeksiyonundan sonra toplardamar veya toplardamarların röntgen filminin alınması, ven radyografisi, toplardamar radyografisi.
8920flebogramToplardamar içine opak bir madde zerk ederek yapılan radyografi.
8921flebosklerozisToplardamar duvarlarının normal dışı kalınlaşması ve sertleşmesi.
8922flebotomiToplardamara kesit yaparak açma.
8923flebotomidozisTatarcık sineklerin neden olduğu hastalıklar.
8924flebotrombozToplardamarlarda oluşan tıkanma.
8925flegmonDokuların intersitisyumlarının sınırsız veya yaygın irinli yangısı, nefha. Fazla miktarda hiyaluronidaz ve fibrolizin üreten bazı streptokok türü bakterilerce oluşturulur ve çabuk yayılma eğilimindedir.
8926flehmenBirçok evcil hayvanda ağız yoluyla idrar ve genital organlardan alınan kokular içeri çekilerek (flehmen) nazo-palatin kanalda koku alma duyusuyla ilgili epitellerden aldığı uyarıları nervus olfactorius ve trigeminal sinirler vasıtasıyla beynin olfactorius
8927fleksorBükücü, eğici.
8928fleksör refleksGeri çekme refleksi.
8929fleksuraanat. Bükülme, kavis, dirseklenme.
8930fleksura diyaframatikaanat. Atgillerde diyafram önünde colon dorsale sinistrum ile colon dorsale dextrum arasında yer alan kıvrım.
8931fleksura duodeni kaudalisanat. Onikiparmak bağırsağı arka kıvrımı.
8932fleksura duodeni kranyalisanat. Onikiparmak bağırsağı ön kıvrımı.
8933fleksura duodenoyeyunalisanat. Onikiparmak bağırsağıyla boş bağırsak arasında bulunan ve bu iki ince bağırsak bölümünün sınırını veren kıvrım.
8934fleksura koli dekstraanat. Colon ascendens ile colon transversum arasındaki kıvrım.
8935fleksura koli sinistraanat. Colon transversum ile colon descendens arasındaki kıvrım.
8936fleksura pelvinaanat. Atgillerde colon ventrale sinistrum'un, pelvis giritinde kendi üzerine kıvrılıp kranyale colon dorsale sinistrum olarak yönelmesi sonucu oluşturduğu kıvrım.
8937fleksura sentralisanat. Geviş getirenlerde colon ascendens’in gyri centrifugales ile gyri centripetales arasındaki kıvrımı.
8938fleksura sigmoidea penisanat. Geviş getirenlerde ve domuzda, yalnızca istirahat sırasında var olan ancak ereksiyon sırasında kaybolan penis kıvrımı.
8939fleksura sternalisanat. Atgillerde sternum önünde colon ventrale dextrum ile colon ventrale siristrum arasında yer alan kıvrım.
8940flektereanat. Eğme, bükme.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir