Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
9631GeotrichumBeyaz, sarımsı, portakal kırmızımsı miseller oluşturan küf cinsi.
9632Geotrichum candidumGenellikle süt ve süt ürünlerinde sıkça rastlanan küf türü, Oospora lactis.
9633geotrikozisGeotrichum candidum’un sindirim ve solunum organlarında oluşturduğu patolojik değişimlerle belirgin kandidiyazis benzeri bir mantar enfeksiyonu.
9634Gerber yöntemiSütte yağ miktarının saptanması amacıyla kullanılan yöntem.
9635gerçek ağız boşluğuanat. Ağız boşluğunun diş kemerlerinin içinde kalan bölümü, kavum oris proprium.
9636gerçek asitlilikBelirli koşullar altında var olan hidrojen iyonlarının miktarı.
9637gerçek hermofroditizmGerçek iki cinslilik.
9638gerçek iki cinslilikAynı hayvanda, her iki cinse ait üreme organlarının ve cinsiyet bezlerinin yan yana bulunması, gerçek hermofroditizm. Bezlerden birisi testis, diğeri ise yumurtalık olabildiği gibi bir veya her iki cinsiyet bezi yumurtalık ve testis dokularından oluşabili
9639gerçek kaburgalaranat. Doğrudan göğüs kemiğine bağlanan kaburgalar, kosta vera.
9640gerçek proteinAğır metallerle çöktürülerek hesaplanan, yemlerdeki gerçek proteinler veya protein niteliğinde olmayan azotlu bileşiklerden arındırılmış yem proteinleri.
9641gerçek zamanlı ultrasonografiOrgan veya vücut bölümünün hareketinin anlık ultrasonografik görüntülerinin video görüntüsü durumuna çevirip gösterilmesi, real-time ultrasonografi.
9642gerdan1. Büyük baş hayvanlarda boyun altındaki sarkık deri. 2. Bos indicus ırkı sığırlarda deri sarkıklığıyla belirgin ön bacaklar arasındaki alan. 3. Boyun eti.
9643gergihlk. Üçüncü göz kapağı.
9644gerginlikKasların sürekli hafif kasılı kalma durumu.
9645geri akışTers yönde akış, ileriye doğru seyreden sıvı akımının geriye doğru seyir göstermesi, refluks, reflü.
9646geri akış özofagitisiYemek borusu büzgeninin işlevsel bütünlüğünün bozulması sonucu mide asidinin ve pepsinin, yemek borusu mukozasında oluşturduğu hiperemi, çizgi tarzında ülserler ve erozyonlarla belirgin patolojik değişim, refluks özofagitis.
9647geri beslemeBaşa tepki.
9648geri bildirimBaşa tepki.
9649geri bildirimli inhibisyonBir metabolik yolun son ürünü hücre gereksiniminden fazla üretildiğinde bu son ürünün genellikle o metabolik yolun ilk enzimatik basamağını baskılaması.
9650geri çekme refleksiAğrılı yüzeysel bir uyaran veya elektriksel uyarı dizisinin neden olduğu, kol-bacak bükücü kaslarının kasılmasını sağlayan refleks, fleksör refleks.
9651geri emilim 1Adrenerjik sinir ucu tarafından kavşak aralığına salıverilen noradrenalinin geri alınması, uptake 1, nöronal uptake.
9652geri emilim 2Kavşak aralığına salıverilen noradrenalinin diğer hücreler tarafından geri alınımı, uptake 2, ekstra nöronal uptake.
9653geri farklılaşmaMetaplazi.
9654geri mutasyonTers mutasyon.
9655geri soğutucuUçucu bileşenleri yoğunlaştırıp tekrar sıvı hâle dönüştüren cam malzeme.
9656geri tepmeBaşa tepki.
9657geriatriYaşlanma.
9658geriatrik anesteziYaşlı hayvanlara uygulanan ve hastanın genel durumu da dikkate alınarak genelde normalden daha düşük dozların uygulandığı anestezi yöntemi.
9659gerilim osteogenezisiKemik kırıklarında yeni oluşan kallus dokusuna dereceli olarak gerilim kuralları içerisinde uzatılarak yeni kemik dokusunun oluşturulması ilkesine dayanan kemik uzatmanın temel prensibi.
9660geriye doğru giden emboliSağ kalp yetersizliğinde, vena kava superiyor içindeki kan akımıyla sağ kulakçığa gelmekte olan embolinin, şiddetli bir öksürük veya aksırık sonucunda vena kava inferiyora girmesiyle kan akımının tersi yönünde hareket ederek karaciğere ulaşan emboluslar,

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir