Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
9721gırtlak girişianat. Kavum faringisle kavum laringisi birleştiren geçit, aditus laringis.
9722gırtlak kapağı kıkırdağıanat. Epiglot kıkırdağı, dilcik kıkırdağı, gırtlağın girit kısmında yer alan gırtlak kıkırdağı, kartilago epiglottika.
9723gırtlak keselerinin ters dönmesiGırtlak keselerinin lümene doğru ters yüz olmak suretiyle çıkıntı oluşturması. Solunum güçlüğüne ve hava yollarının tıkanmasına neden olur.
9724gırtlak kıkırdaklarıanat. Gırtlağın iskeletini oluşturan kıkırdaklar, kartilagines laringis.
9725gırtlak kollapsıÖzellikle kısa kafalı köpek ırklarında gırtlağın katlanıp bükülerek üst hava yollarında tıkanıklığa neden olması.
9726gırtlak kondritisiKoyun, buzağı ve genç atlarda gırtlak mukozasının üzerinde ligamentum vocale’de ve aritoneoit kıkırdakta nekroz, ülser ve apse oluşumuyla belirgin patolojik değişim. Özellikle genç Texel ve Southdonwn ırkı koçlarda gırtlak ve yutak dokularının normalden h
9727gırtlak ödemiGırtlakta epiglottiste, ariepiglotik kıvrımlarda ve karıncıklarda anormal vücut sıvısı birikim, larenks ödemi. Tahriş edici materyallerin solunması, alerjik olaylar, yerel travma ve akut solunum yolu enfeksiyonlarında biçimlenir.
9728gırtlak ön sinirianat. ++Ganglion distale’den gırtlağa giden ve gırtlağın bir kısım kas ve mukozasını uyaran sinir, nervus laringeus kranyalis.
9729gırtlak spazmıGırtlak kaslarının istem dışı birdenbire ve şiddetle kasılarak iç boşluğunun daralması, larengospazm, larengismus. Özellikle kedilerde, tahriş edici madde ve uçucu gaz anesteziklerin solunum yoluyla verilmesini takiben oluşur.
9730gırtlak tıkanmasıGırtlağın çeşitli nedenlere bağlı olarak tam veya kısmi olarak tıkanması, larengeal obstruksiyon.
9731gırtlak yangısıÖksürük, yutma güçlüğü ve palpasyonda ağrıyla belirgin gırtlağın müköz zarlarının yangısı, laringitis, larengitis, larengitis akuta, larengitis kronika, larengitis difteroidea, larengitis kataralis.
9732Giannuzzi yarım aylarıanat. Alt çene tükürük bezlerinde seröz tipte salgı yapan hücrelerin müköz salgı yapan hücreleri yarım ay biçiminde kuşatması, Ebner yarımayları.
9733GiardiaDiplomonadida takımında, Diplomonadina alt takımında bulunan insan dâhil çeşitli omurgalılarda sindirim sisteminde parazitlenen, vücudunun alt yüzeyinde konağın bağırsak mikrovilluslarına tutunmasına yardımcı olan bir çift büyük emici diske, iki adet ante
9734Giardia intestinalisGiardia lamblia.
9735Giardia lambliaÇift çekirdekli, armut biçiminde, kamçılı ve insanlarda onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsakların üst kısmında yaşayan emici diskleriyle bağırsaklara tutunan, bağırsak mukozasında mukusla beslenen protozoon türü, Giardia intestinalis, Lamblia intestin
9736giardiyozisKedi ve köpeklerde Giardia türlerinin neden olduğu, iştahsızlık, depresyon, yumuşak, parlak renkli, yulaf ezmesi kıvamında ve mukuslu bir ishalle belirgin, zamanla gelişme geriliği ve kaşeksiye neden olan bir hastalık. İnsanlarda ise enfeksiyona Giardia l
9737giboziteKamburluk.
9738gicikhlk. Uyuz hastalığı.
9739gicimikhlk. Uyuz hastalığı.
9740GiemsaboyasıAzur II, eozin, gliserin ve metanol içeren kan parazitleri ve doku kültürlerinde üretilen parazitlerin çeşitli gelişim evrelerinin belirlenmesinde kullanılan, Plasmodium, Trypanosoma, Chlamidia gibi etkenlerin pembe-mor renkte reaksiyon verdiği bir boya ç
9741gigantizmDevlik.
9742Gigli’nin tel testeresiSpiral olarak birbiri üzerine sarılmış her iki ucunda elle tutmak için tutucuları olan paslanmaz çelikten yapılan ve kemikleri kesmede kullanılan materyal.
9743Gilbert sendromuİnsanlarda ve mutant Southdown ırkı etçi koyun ırklarında bilirubini metabolize eden karaciğer enziminin eksikliğinden kaynaklanan kalıtsal hastalık. Kanda bilirubin değerinin yükselmesi, sarılık, karın ağrısı, zayıflık ve hâlsizlikle belirgindir.
9744Gimenez yöntemiChlamidia ve diğer riketsiya türlerinin ortaya konmasında kullanılan, etkenlerin yeşil zemin üzerinde, pembe-mor renkte boyandığı yöntem. Havada kurutulan yaymalar önce karbol fuksinle sonra da malaşit yeşiliyle boyanır.
9745Gimmizah tavuğuMısır’ da kümes hayvanları geliştirme çiftliğinde geliştirilmiş, beyaz Plymounth Rock ve Dokki 4 ırkları seleksiyon ve çiftleştirme sistemleri vasıtasıyla bu ırkın geliştirilmesinde kullanılmış, civcivlerin, vücutlarının yan tarafı ve üst kısmı siyah, alt
9746gimnosephalo serkerİki eşit çekmen, iyi gelişmiş yutak, yemek borusu ve bağırsağı bulunan basit kuyruklu serker tipi.
9747ginandriProtojini olarak da adladırılan, erkek gonatlardan önce dişi gonatların oluşması durumu.
9748Gine solucanıMedine solucanı.
9749Gine solucanı hastalığıDrakunkulozis.
9750gingivaanat. Diş eti.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir