Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
10051GoodpastureyöntemiPeroksidaz reaksiyonunun ortaya konmasında kullanılan bir boyama yöntemi.
10052GordiaceaKıl solucanı.
10053GordiusAt kılı solucanı.
10054Gordius aquaticusİnsanların sindirim sisteminde yalancı parazit olarak görülebilen, Nemathelminthes şubesinden, Nematomorpha sınıfında bulunan tür.
10055Gordius robustusİnsanların sindirim sisteminde yalancı parazit olarak görülebilen Nemathelminthes şubesinde bulunan tür.
10056Gordon setteri1600'lü yıllarda İskoçya'da geliştirilen, İngiliz ve İrlanda Setterlerinden ipeksi ve dalgalı tüylerinin rengi ve daha güçlü beden ve daha belirgin dudak yapısıyla ayrılan, rengi siyah ve pas renginde tek setter olan, kuyruğu zarif tüylü, yüksek ve atleti
10057Gorgonzola peyniriİtalya’nın Lombardia ve Piemonte bölgesi’ne özgü olan, yağlı ve hafif mavimsi renkte peynir çeşidi.
10058gosipolPamuk tohumunda bulunan aromatik aldehitlerden, yağda ve alkolde çözünen, koyu renkli polifenolik yapıda ve değişik türevleri bulunan, düşük dozda, uzun süre alınması durumunda erkeklerde sperm kalitesinde azalmaya ve kansere neden olan, serbest formu zeh
10059gosipol tayiniİsopropanol-hekzan veya dimethylformamid kullanılarak yemdeki gosipol miktarının tespit edilmesi.
10060gosipol zehirlenmesiPamuk tohumu küspesinin rasyonlara yüksek oranda ilavesinden kaynaklanan kalp ve iskelet kaslarıyla karaciğerde dejeneratif ve nekrotik değişimlerle belirgin zehirlenme. Buzağılarda, kanatlılarda ve domuzlarda görülür.
10061GOTAspartat transaminaz.
10062Gouda peyniriAdını yapıldığı kasabadan alan ve inek sütünden yapılan yarı yumuşak, açık sarı renkte, yassı yuvarlak kalıplar biçiminde olan Hollanda peyniri.
10063GowereriyiğiAlyuvar sayımında, kanın sulandırılması amacıyla kullanılan bir eriyik. Bileşimi sodyum sülfat: 8. 0 g, sodyum klorür: 1.8 g, nötral gliserin: 30 ml, metil menekşesi: 0.025 g, saf su: 160.0 ml, alyuvar sulandırma eriyikleri.
10064GowerhemoglobiniEmbriyonel dönemde bulunan, doğumdan önce kaybolan hemoglobin tipi.
10065göbek atardamarıanat. Anne karnında yavruya kan taşımakla görevli olan, doğumdan sonra son kısmı tıkanan ve lig. teres vesicae hâlinde sidik torbasının yan bandını oluşturan ve atgillerde a. pudenda interna'dan, diğerlerinde a. iliaca interna'dan çıkan atardamar, arterya
10066göbek bağıanat. Göbek kordonu.
10067göbek fıtkıPeriton ve deride bir lezyon olmaksızın karın içindeki bağırsak, omentum gibi organların göbek deliğinden geçerek deri altında toplanması, umbilikal fıtık, omfalosel.
10068göbek halkasıanat. Fetüste linea alba üzerinde göbek kordonunun geçmesine yarayan ve doğumdan sonra yerinde göbek çukuru oluşan delik, anulus umbilikalis.
10069göbek kordonuanat. Anne karnında anneyle yavrunun irtibatını sağlayan ve bünyesinde a. ve v. umbilicalis, allantois ve Meckel divertikülü'ünü barındıran yapı, göbek bağı, funikulus umbilikalis.
10070göğüs boşluğuanat. Üstte sırt omurları, yanlarda kaburgalar, altta göğüs kemiği tarafından sınırlandırılan ve iç yüzü plöra denen seröz bir zar tarafından örtülmüş boşluk, kavum torasis.
10071göğüs boşluğu empiyemiGöğüs boşluğu içerisine bol miktarda bulunan irinli sıvı birikimi, torasik empiyem.
10072göğüs boşluğu punksiyonuTransudat veya eksudat gibi sıvıları almak amacıyla uygun bir kanül veya trokarla göğüs boşluğuna girme, plörosentez, plörosentezis, torakosentez, torakosentezis.
10073göğüs bölgesi muayene sahasıHayvan türlerine göre farklı olan sağ ve sol taraftan akciğerlerin öskülte ve perküte edildiği üçgen biçimindeki alan, akciğer perküsyon sahası, akciğer öskültasyon sahası. Torakal ve preskapular muayene sahası olarak ikiye ayrılır. Preskapular akciğer mu
10074göğüs çevresiKürek kemiklerinin hemen arkasından, beden eksenine dikey olarak ölçü şeridi kullanılarak alınan çevre ölçüsü.
10075göğüs çıkışıanat. Son sırt omuru, arcus costalis ve proc. xiphoideus tarafından sınırlandırılan kısım, apertura torasis kaudalis.
10076göğüs dış atardamarıanat. A. subclavia'nın son kolu olarak yüzlek ve derin kollarıyla göğüs kaslarını vaskularize eden atardamar, arterya torasika eksterna.
10077göğüs duvarı şişkinliğiYüksek rakım hastalığı.
10078göğüs girişianat. Göğüs kemiği, birinci kaburgalar ve ilk sırt omuru tarafından sınırlandırılan kısım, apertura torasis kranyalis.
10079göğüs hastalığıYüksek rakım hastalığı.
10080göğüs iç atardamarıanat. A. subclavia'dan çıkarak göğüs boşluğunun ventralinde kaudal yönde diyaframaya kadar seyreden ve seyri boyunca timüs, alt kaburga araları, mediyastinum ve diyaframaya kollar veren atardamar, arterya torasika interna.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir