Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
11461hirudisitSülükleri öldüren.
11462HirudoGnathobdellidae ailesinde bulunan sülük cinsi. H. japonica ve H. medicinalis medikal öneme sahip türlerdir. Bu cinste bulunan diğer türler ise H. quinquestriata ve H. troctina’dır.
11463Hirudo aegyptiacaAt sülüğü.
11464Hirudo medicinalisTıp sülüğü.
11465hirulogHirudin analogu.
11466His demetiAtriyoventriküler demet.
11467Hiss kapsül boyama yöntemiBakterilerin kapsülünün boyanmasında da kullanılan bir boyama yöntemi. Bakteri kapsülleri koyu mavi- mor hücrelerin arasında açık mavi içi boş yapılar olarak görülür.
11468histaminBütün vücut dokularında özellikle mast hücreleri ve kan bazofilleri yüksek konsantrasyonda bulunan, kılcal damarlarda genişlemeye, venüllerde geçirgenlik artmasına ve endotel hücrelerinde kasılmaya, bağırsak ve bronşlar gibi organların düz kaslarında kası
11469histamin içeren gıdalarKimi balık türleri ve peynir başta olmak üzere yüksek düzeylerde histamin içeren yiyecekler.
11470histamin şokuBüyük mast tümörlerinin yaralanmasından veya cerrahi müdahalelerden sonra açığa çıkan histaminin ve diğer aminlerin oluşturduğu kanama ve tansiyonun düşmesinden kaynaklanan akut kan dolaşımı yetersizliği.
11471histamin zehirlenmesiBazı tür balıkların bozulması sonucu, artan histamin miktarının etkisiyle insanlarda baş ağrısı, sindirim sistemi bozukluğu, hipotansiyon vb. belirtilerle seyreden zehirlenme biçimi, skombroid zehirlenmesi.
11472histamine almaç engelleyicisi ilaçHistamin almaçlarını (H1, H2 vb.) kapatarak histaminin etkisini önleyen ilaç.
11473histaminemiKanda histamin varlığı.
11474histerektomiLaparotomi veya transvajinal yolla döl yatağının tamamının ameliyatla kesilip çıkarılması.
11475histeretomiDöl yatağına yapılan kesi.
11476histerometriDöl yatağı boyutlarının ölçümü.
11477histeropeksiDöl yatağının, yer değiştirmesini düzeltip nüksü engellemek için, operatif yolla karın duvarına dikişle tutturulması, uteropeksi.
11478histeroselGebe döl yatağının etrafındaki herhangi bir organ içine veya bölgeye balon biçiminde fıtıklaşması.
11479histeroskopiEndoskopla döl yatağı lümeninin muayenesi.
11480histerozomAkarlarda metapodosoma ve opisthosomanın birleşmesi
11481histidinBüyüme ve dokuların onarımı, sindirim ve mide öz suyu oluşumunda çok önemli olan, alerji, romatizmal artrit ve anemi tedavisinde, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretiminde gereksinim duyulan, renksiz, suda çözünen kristallerden oluşan sembolü His ve H
11482histiyositanat. Bağ dokusunda yer alan, aktive olmuş, dayanıklı makrofaj. Kan yapan dokuların bağ dokusunun fagositik hücreleri.
11483histiyositik mide yangısıHistiyosit infiltrasyonuyla belirgin mide yangısı. Köpeklerde amiloidozise bağlı olarak biçimlenir.
11484histiyositik ülserli kolon yangısıKronik kanlı-sümüksü ishal, kusma, protein kaybı ve kaşeksiyle seyreden, nedeni bilinmeyen ve sadece köpeklerde görülen mukoza, submukozada ve ilgili lenf yumrularında, PAS pozitif granüller içeren yoğun makrofaj infiltrasyonu ve ülserleşmeyle belirgin ko
11485histiyositozisKanda anormal görünümlü veya biçimli histiyosit bulunuşuyla belirgin hastalık tablosu. 1. Deri histiyositozisi. 2. Lipit histiyositozisi, sfingomiyelinozis. 3. Sistemik histiyositozis. 4. Kötücül histiyositosis.
11486histiyotrof beslenmePlasentasyon oluşuncaya kadarki süreçte embriyonun uterus sütü olarak adlandırılan salgıyla beslenmesi.
11487histofajKonak dokusuyla beslenen.
11488histogenetikDokunun oluşumu ve gelişimi.
11489histogramVeri yoğunluk dağılımı.
11490histokimyasal yöntemlerDoku kesitlerinde farklı maddelerin yerinin belirlenmesini, hücrelerin ve dokuların yapısal durumları ylakimyasal özelliklerini inceleyen yöntemler. Kimyasal reaksiyonlarda makromoleküller arasında etkileşimler çeşitli maddelerin yerini belirler.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir