Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
12961kafatası boşluğuanat. İçerisinde beyin, beyincik ve hipofiz bezi gibi yapıları taşıyan, kafatası kemikleri tarafından oluşturulmuş boşluk, beyin boşluğu, kavum krani.
12962kafatası kırığıTravmatik nedenlerle kafatası kemiklerinde oluşan kırık. Beyin zarı kanamaları kırığın yerinin saptanmasını kolaylaştırır.
12963kafatası tabanıanat. Eksterna ve interna olmak üzere kafatasının tabanının, for. magnum'dan ala vomeris'e kadar olan kesimi, bazis krani.
12964kafatası yarığıKafatasının hatalı kemikleşmesi sonucu, genellikle alın ve art kafa bölgesinde, beyin dokusunun ikincil fıtıklaşmasına neden olan, kafatasının yarık oluşuyla belirgin yapılış bozukluğu, kranya bifida.
12965kafeinCoffea arabica, C. liberica, c. canephora bitkilerinin kavrulmuş ve öğütülmüş tohumlarından elde edilen metilksantin türevi, merkezî sinir sistemi uyarıcısı olan bir ilaç.
12966kafes osteoporozisiKafes yorgunluğu.
12967kafes yorgunluğuKafeste yetiştirilen yumurtacı tavuklarda egzersiz yetersizliği sonucu kemiklerden kalsiyum fosfatın çekilmesi, sonucu kemik ve omur kırıklarından kaynaklanan felçlerle belirgin bir hastalık, kafes osteoporozisi, yumurtacı tavuklarda kafes yorgunluğu.
12968kafeterya sistemiRasyonların veya rasyon ham maddelerinin, hayvanların yiyebilecekleri kadar yemelerini sağlayacak biçimde verilerek yemlenmeleri yöntemi, otomatik yemleme.
12969kafingBir sınırın etrafında, onu çepeçevre saran manşet benzeri bir yapının oluşması.
12970kafing pnömoniAkciğerlerde lenfositlerin bronşçukların etrafını folikül veya manşet tarzında kuşatması sonucu lümenin daralması, atalektazi ve submukozal bezlerin hipertrofisiyle belirgin akciğer yangısı.
12971Kafkas sığırıKafkasya’dan köken alan, sert dağlık koşullara dayanıklı, siyahla gri-kahverengi arasında değişen renklerde, omuzları yüksek ve vücudunun arka kısmı alçak, Gürcistan’dan Dağıstan’a kadar uzanan bölgede yetiştirilen sığır ırkı.
12972Kafkas sülünüAna vatanı doğu Avrupa ve Türkiye olan, dağlık ormanlarda yaşayan, koyu renkli canlı mizaçlı, boyun kısmında beyaz halka bulunmayan, üreme yaşı bir yaşında tam olarak rengini alan sülün ırkı.
12973kağıt kemik hastalığıOsteogenezis imperfekta.
12974Kahverengi dağ sığırıBraunvieh sığırı.
12975kahverengi İrlanda Seter sendromuRenk açılma alopesisi.
12976kahverengi köpek kenesiBirçok evcil hayvanda parazitlenen, Rocky dağlarının noktalı ateşi etkeni Rickettsia rickettsii’ye, insanlarda kene tifüsü ve Boutonneuse ateşi etkeni R. conorii’ye, köpek erlişiozis etkeni Ehrlichia canis’e ve birçok Babesia etkenine vektörlük yapan kene
12977Kahverengi kulaklı sülünAna vatanı kuzey ve batı Çin ve Mançurya olan, oldukça kazıcı, insanlara kolay alışan, üreme yaşı bir yaşında fakat iki yaşında daha döllü yumurta alınabilen sülün ırkı.
12978kahverengi otYarı kurumuş durumda yığılıp fermantasyona bırakılarak rengi kahverengine donüşmüş, kuru maddesi % 40'a kadar olabilen, proteinin yararlanılabilirliği ve besleme değeri azalmış ot.
12979kahverengi örümcekGüney Amerika’da bulunan ve ısırığı loksoşelizme neden olan örümcek türü, Loxosceles laeta.
12980kahverengi setterİrlanda setteri.
12981kahverengi yağ dokusuKış uykusuna yatan hayvanlarda ve kıl örtüsüz doğan bazı memelilerde bulunan mitokondri bakımından zengin yağ dokusu. Bu yağ dokusunda oksidasyon olur, fakat fosforilasyon olmadığından üretilen serbest enerji ısı enerjisi olarak yayılır ve vücut ısısının
12982kahverengi yalnız örümcekKuzey Amerika’da bulunan ve ısırığı loksoşelisme neden olan örümcek türü, Loxosceles reclusa.
12983kaide zarıBazal lamina.
12984kainik asitBeyin ve omurilikte bulunan eksitatör bir nöromedyatör olan glutamik asidin analoğu olan madde.
12985Kajlı koyunuKısa kuyruklu, et-yapağı tipinde, Pakistan’da bulunan, vücut yapısı büyük, yapağı rengi ise beyaz, ancak gözler etrafında ve kulakların dip kısmında siyah lekeler olan, vücut iyi gelişmiş ve kaslı yapıda, bacakları uzun koyun ırkı.
12986kalKalori.
12987kala azarİç organ layşmanyozisi.
12988Kalabar şişliğiLoa loa adlı paraziter nematodun neden olduğu enfeksiyonlarda geçici deri altı şişlikle belirgin belirti.
12989kalamin% Yüzde 98 çinko oksitle az miktarda demir oksitten oluşan, antiseptik, dezenfektan ve koruyucu ve yumuşatıcı amaçla merhem veya losyon hâlinde kullanılan bir ilaç.
12990kalamusanat. Kalem, kamış, yazı ucu.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir