Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
13621kardiyolojiKalbin yapısından, işlevlerinden ve kalp hastalıklarından bahseden bilim.
13622kardiyomegaliKalbin büyümesi, hipertrofisi.
13623kardiyomiyopatiNedeni bilinmeyen bir grup kalp kası hastalığı.
13624kardiyopnömatikKalbe ve akciğerlerle, kalp-akciğer çalışmasıyla ilgili olan.
13625kardiyopulmonerKalp ve akciğerlerle ilgili.
13626kardiyopulmoner resüsitasyonCanlandırma.
13627kardiyorespiratorik seslerBronkobronşiyal solunum seslerine benzeyen, genellikle çok zayıf, kısa hohlama sesi biçiminde olan, sağlıklı kalbe yakın olan solunum yollarında, sistole bağlı olarak kalp çevresinin küçülmesiyle civarda bulunan akciğer kısımlarına, aynı anda genişleyen a
13628kardiyoselDiyaframa veya herhangi bir yaralanma sonucu oluşan delikten geçen kalp fıtkı.
13629kardiyovasküler kollapsŞok.
13630kardiyovasküler şantKalbin sağ ve sol bölümlerinde arasında veya sistemik ve pulmoner dolaşım arasında anormal olarak kan akımının yön değiştirmesi.
13631kardiyovirüslerDomuz ve kemiricilerin ensefalomiyelitis virüslerinin de bulunduğu, Picornaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.
13632kareler ortalamasıVaryans analizi içeriğinde, tahmin edicilerin ilgili özel varyanslarının hesaplanmasında kullanılan ve kareler toplamlarının kendi serbestlik derecesine bölümüyle elde edilen bir terim.
13633kareler toplamıVeri setindeki değişkenliği ölçen terim.
13634kargabüken bitkisiHindistan, Güneydoğu Asya ve Kuzey Avustralyada yetişen ve tohumlarında, striknin, brusin, loganin ve sirkninin gibi alkoloidleri içeren bir bitki çeşidi.
13635Kargı tulum peyniriÇorum’un Kargı yöresi’nde, sonbaharda sağılan sütlerden yapılan, lezzetli ve yağlı bir peynir.
13636karhaÜlser.
13637karın ağrısıGöğüs ve leğen arası bölgede biçimlenen, klinik belirtileri hayvan türlerine göre değişebilen ağrı, abdominal ağrı.
13638karın boşluğuanat. Diyaframadan leğen boşluğunun girişine, linea terminalis’e kadar devam eden boşluk, kavum abdominis.
13639karın boşluğuna kaburga yanından girilmesiSon kaburgaya paralel bir kesi yapılarak karın boşluğuna girilmesi, parakostal laparotomi.
13640karın boşluğuna orta hattan girilmesiKarın çizgisinden bir kesi yapılarak karın boşluğuna girilmesi, mediyal laparotomi.
13641karın bölgesinin elle muayenesiAvuç içi, parmak veya yumrukla çok hafif basınç uygulayarak karın bölgesindeki değişikliklerin niteliğini anlamak için yapılan muayene, abdominal palpasyon.
13642karın bölümüanat. 1. Truncus sympathicus’un karın boşluğunda seyreden kesimi. 2. M. pectoralis major’un vagina musculi recti’den çıkan bölümü. 3. Yemek borusunun karın bölümü. 4. Ureter’in karın boşluğunda seyreden kesimi. 5. N. vagus’un karın boşluğunda seyreden par
13643karın fıtkıKarın duvarını oluşturan kasların ve peritonun değişik boyutlarda yıkıma uğraması sonucu karın içi organların deri altında yerleşmesi.
13644karın gerginliğiKarın duvarının gergin olması, abdominal gerginlik.
13645karın içi basınçKarın boşluğu içindeki basınç. Özellikle ineklerde karın içi basıncının artması prolapsus vajinaya yol açabilir.
13646karın içi gebelikBlastosistin fimbriya üzerinden karın boşluğuna düşmesiyle oluşan gebelik, ektopik abdominal gestasyo. Bu gebelikte gelişmeler karın boşluğunda devam eder.
13647karın içi yağ nekrozuPankreas nekrozu sonucu açığa çıkan proteolitik ve lipolitik enzimlerin etkisiyle öncelikle pankreas çevresinde daha sonra da karın boşluğu yağ dokularında oluşan enzimatik yerel doku ölümü, intraabdominal yağ nekrozu, karın yağı nekrozu.
13648karın parasenteziİğne veya trokarla karın boşluğuna girerek sıvı alma.
13649karın solunumuSağlıklı geviş getiren hayvanlarda fizyolojik olarak görülen, özellikle nefes vermede güçlük durumunda, diyaframın en etkin rol oynadığı ve karın kaslarının biraz daha kuvvetli olarak solunuma iştirak etmesi durumu, abdominal solunum, diyaframatik solunum
13650karın şişkinliğiİşkembe, mide, şirden veya körbağırsakta aşırı miktarda gaz toplanması, şişkinlik, timpani, timpanizm.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir