Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
14011kedilerin agranülositozisiKedi panlökopenisi.
14012kedilerin atipik mikobakteriyel granülomuKedilerde, saprofit mikobakterium türlerinin yara enfeksiyonu sonucu oluşturduğu granülom ve ülser oluşumuyla belirgin deri yangısı, fırsatçı mikobakteriyel granülom, piyogranülomlu pannikulitis.
14013kedilerin bağışıklık yetersizlik virüs enfeksiyonuKedilerde görülen, insanlardaki bağışıklık yetersizlik sendromuna birçok yönleriyle benzerlik gösteren, ısırma ve salyayla bulaşan bir lentivirüs enfeksiyonu.
14014kedilerin bulaşıcı enteritisiKedi panlökopenisi.
14015kedilerin bulaşıcı peritonitisiKedigillerin flebitis, tromboflebitis, yaygın damar içi pıhtılaşma, venüllerin ve arteryollerin duvarında Arthus reaksiyonları, yaygın vaskulitis, perivaskulitis ve damarlar çevresinde pyogranülomatöz reaksiyonlarla belirgin bir koronavirüs hastalığı, fel
14016kedilerin bulaşıcı vaskulitisiKedilerin bulaşıcı peritonitisi.
14017kedilerin enfeksiyöz anemisiEvcil kedilerde alyuvarlara yerleşen riketsiyalardan Haemobartonella felis'in neden olduğu, hemolitik anemiyle karakterize, kediden kediye kavga esnasında geçebilen, akut dönemde ateş, sarılık, iştahsızlık ve dalak büyümesi ve kedilerde ölümle sonuçlanabi
14018kedilerin eozinofilik keratitisiKedilerde immün aracılı nedenlerle biçimlenen yaygın eoziofil infiltrasyonuyla belirgin kornea yangısı. Irk, yaş ve cins duyarlılığı yoktur, eozinofilik keratitisi.
14019kedilerin eozinofilik plağıEozinofilik plak.
14020kedilerin eozinofilik ve kollajenolitik granülomuKedilerde yaygın olarak görülen, nedeni bilinmeyen, deride sarı-pembe plaklar tarzında granülomlu deri yangısıyla birlikte biçimlenen kollajen dejenerasyonu, kollajenolizisli kedi eozinofilik granülomu.
14021kedilerin granülomlu hastalığıKedilerin bulaşıcı peritonitisi.
14022kedilerin hipokalemik polimiyopatisiHipokalemik polimiyopati.
14023kedilerin immün yetmezlik virüsüRetroviridae ailesinde lentivirüs cinsinde bulunan ve kedigillerde AİDS benzeri hastalığa neden olan bir virüs.
14024kedilerin iskemik ensefalopatisiİskemik ensefalopati.
14025kedilerin kalisivirüs enfeksiyonuPicornaviridae familyası içinde yer alan kalisivirüslerin kedilerde oluşturduğu üst solunum yolu enfeksiyonu. Dil ve yutak mukozasında ülserlerle komplike olur.
14026kedilerin karaciğer yağlanmasıKaraciğerde yağ birikimi, aşırı kilo alma ve şeker hastalığı gibi iç salgı hastalıkları ve çeşitli zehirlere bağlı olarak gelişen, kedilerin karaciğerinde aşırı trigliserit birikimi ve şiddetli karaciğer işlev bozukluklarıyla belirgin bir sendrom, kediler
14027kedilerin perirenal kistiPerinefrik yalancı kist.
14028kedilerin plazma hücreli gingivitis-farengitisiKedilerde diş eti ve yumuşak damakta ülser, kızartı ve üremelerle birlikte submukozada plazma hücrelerinin yoğun olduğu mononükleer hücre infiltrasyonuyla belirgin, kronik, immün-aracılı nedenlerle oluşan ağız ve yutak yangısı.
14029kedilerin postravmatik sarkomuKedilerin göz bölgesine isabet eden, derin yaralanmaları takiben aylar veya yıllar sonra oluşan, mekik hücreli, kötücül bağ doku tümörü, postravmatik sarkom.
14030kedilerin solar dermatitisiÖzellikle beyaz kulaklı ve mavi gözlü beyaz kedilerin şiddetli güneş ışınlarına maruz kalması sonucu, görülen kronik bir deri yangısı, felin dermatitis solaris.
14031kedilerin süngerimsi ensefalopatisiİlk kez 1990 yılında İngiltere'de bir siyam kedisinde saptanan, scrapie'li koyun ve BSE'li sığırların beyinlarinden hazırlanan mamaların verilmesiyle oluşan bulaşıcı süngerimsi bir beyin hastalığı, felin spongioform ensefalopati.
14032kedilerin ürolojik sendromuProtein, hücresel artıklar ve strüvit kristallerden oluşan şekilsiz birikimlerin üretrayı tıkaması sonucu idrar yapma güçlüğü, kanamalı idrar torbası yangısı, kan işeme ve azotemiyle belirgin daha çok kış aylarında ve erkek kedilerde görülen, en önemli al
14033kedilerin vestibüler sendromuKedilerde aniden başlayan başın eğik tutulması, şaşılık, ayağa kalkamama, duruş, denge ve yürüyüş bozukluklarıyla seyreden kesin sebebi bilinmeyen bir hastalık, vestibüler sendrom.
14034kedilerin viral rinotrakeitisiKedi herpesvirüs-1’in neden olduğu, genellikle 1-2 haftalık kedi eniklerinin üst solunum yolu hastalığı. Ateş, aksırık, salya akması, ağızdan solunum, öksürük ve serözden irinliye değişen burun ve gözyaşı akıntılarıyla belirgindir.
14035kedilerin yağlı kuyruğuKedilerde, kuyruğun üst yüzünde supracaudal organ olarak bilinen bezlerin hiperfonksiyonu sonucu tüylerin yapışmasına yol açan yağlı kabuk oluşumu.
14036kefalet süresiKusur bildirme süresi.
14037kefalinFosfatidiletanolamin.
14038kefirSüte karnabahar benzeri kefir tanelerinin eklenmesiyle elde edilen, etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu, tarihsel geçmişi olan Kafkas orijinli süt içeceği.
14039kefir taneleriGenellikle beyaz veya sarı renkte, yapısında bakteri maya karışımıyla kazein ve şeker içeren, karnabahar benzeri parçacıklar.
14040Keith-Flack düğümüSinoatriyal düğüm.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir