Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
14341kıvaşiorkorÖzellikle çocuklarda diyetle alınan enerjinin yeterli, ancak proteinin yetersiz olması durumunda oluşan anemi ve gelişim bozukluğuyla belirgin beslenme hastalığı.
14342Kıvırcık koyunuTürkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’da yetiştirilen, Yunanistan’da Thraki adıyla bilinen, vücut tamamen beyaz renkli, seyrek olarak baş ve ayaklarda siyah lekeler taşıyan hayvanlara da rastlanabilen, kuyruk uzun ve ince, saf olan kıvırcık koyunlarda kuyruk
14343kıvrık kuyrukYüksek sıcaklık ve düşük nemli ortamlarda barındırılan fare, sıçan ve hamsterlerde kuyruğun şişmesi, uzunluğu boyunca kıvrılması ve gangrene uğrayarak düşmesi.
14344kıvrımYapağı lifinin doğal dalgası.
14345kıvrım bağırsakanat. Boş bağırsakla kör bağırsak arasında bulunan ince bağırsağın son kısmı, ileum.
14346kıvrım bağırsak adenokarsinomuGenellikle kıvrım bağırsakta veya nadiren diğer ince bağırsak bölütlerinde bağırsak bezlerinden köken alan, 0.5-1.0 cm çapında, serozal yüzeylerde ise karnabahar benzeri üremelerle belirgin, belli ülkelerde genellikle 5 yaşındaki veya daha yaşlı koyun ve
14347kıvrım diüretikleriBöbrekte henle kıvrımına etkileyerek işemeyi ve mineral atılımını artıran, furosemid, bumetanid ve etakrinik asit gibi ilaçlar.
14348kıvrıntılı bölümanat. Böbrek kabuğunda proksimal ve distal tubullerin çok kıvrımlı bölümleri, tubulus kontortus.
14349kıvrıntılı tohum borucuklarıanat. Testis lopçuklarında kör uçlarla başlayan, çok sıralı hücrelerden oluşan, çok sayıda spermatogonyumlarla az sayıda Sertoli hücrelerini içeren spermanın yapıldığı kıvrımlı borucuklar, tubulus seminifer konvolutus, tubuli seminiferi kontorti.
14350kız böceğiEklem bacaklı hayvanlardan böcekler (Insecta) sınıfının, kız böcekleri (Odonata) takımından, vücudu ince yapılı, başı ve karnı geniş ve yassı bir tür. Prosthogonimus türlerinin ikinci ara konağı olarak görev yaparlar.
14351kız hücreParazitlerde bir hücrenin bölünmesiyle meydana gelen iki yeni hücreden her biri.
14352kız keseHidatit içerisinde bulunan ve protoskoleks içeren kese. Unilokuler hidatidin germinal tabakalarından ekzojen tomurcuklanmayla oluşan içerisi sıvı ve protoskloleksle dolu kese. Echinococcus granulosus’un neden olduğu hidatit kistte daha büyük bir kistin iç
14353kızanDişi köpekte kızgınlık.
14354kızartıEritem.
14355kızartılı deri yangısıMeme derisinin birinci derece yanıklarına bağlı memede kızartıların bulunması biçiminde görülen deri yangısı, dermatitis eritemetoza, eritrodermatitis.
14356kızartma deneyiEtlerde kokuşmanın tespiti için yapılan pratik testlerden biri.
14357kızgın hayvanErkek hayvanla çiftleşmeye hazır, kızgınlık gösteren dişi hayvan.
14358kızgınlıkDişi memeli hayvanların birtakım fizyolojik ve ruhsal belirtiler göstererek erkekle cinsel ilişkiye girme isteği, östrüs, hlk. hırap, boğasamak, boğaya gelme. Bu dönemde türlere göre farklılık gösteren kızgınlık belirtileri ortaya çıkar ve östrojen hormon
14359kızgınlık çarasıKızgınlıktaki inekte, serviks uterideki goblet hücreleri tarafından salgılanan, yumurta akı kıvamı ve renginde vulvada gözlenen berrak akıntı, östral akıntı.
14360kızgınlık çevrimiKızgınlık döngüsü.
14361kızgınlık dedektörüHayvanlarda kızgınlığın varlığını gösteren araç.
14362kızgınlık döngüsüBir kızgınlığın başlangıcından ikinci kızgınlığın başlangıcına kadar geçen süre, kızgınlık çevrimi, kızgınlık siklusu, östrüs siklusu, seksüel siklus. Proöstrüs, östrüs, metöstrüs ve diöstrüs evrelerini içerir.
14363kızgınlık gösterenlerin oranıKızgınlık gösteren dişi hayvan sayısının tohumlamaya ayrılan dişi hayvan sayısına oranı.
14364kızgınlık senkronizasyonuİki veya daha fazla dişi hayvanın kızgınlıklarını aynı zamana getirme veya belli bir zamanda kızgınlık göstermelerini sağlama, östrüs senkronizasyonu.
14365kızgınlık siklusuKızgınlık döngüsü.
14366kızgınlık tespitiHayvan türlerine göre değişik yöntemlerden yararlanarak hayvanların kızgın oldukları dönemin belirlenmesi, östrüs tespiti. Sığırlarda kızgınlık belirtileri çok belirgin olmadığı ve kısa süreli olduğu için fertilite yönünden kızgınlık tespiti önemlidir.
14367kızıl ayak hastalığıBazal zar kuşağını bağlayan kollajen VII’nin yokluğu sonucu kemik çıkıntılarının üzerini örten deri bölgelerinde nekroz, soyulma ve tırnağın düşmesiyle belirgin, ölümcül, insanların epidermolizis bullozasına benzeyen, kalıtsal hastalık, kırmızı ayak hasta
14368kızıl kurthlk. Strongylus vulgaris.
14369kızıl ötesi ışın tedavisiGüneşin kızıl ötesi ışınlarıyla yapılan tedavi, infraruj tedavisi.
14370ki-kare testiNitel verilere uygulanan, değişkenler arasındaki ilişkiyi ve gruplar arasındaki bir örnekliliği karşılaştıran parametrik olmayan bir test.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir